Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát nechce kraji umožnit výjimky

  7:59aktualizováno  7:59
Olomoucký kraj - Ministerstvo vnitra nechce povolit, aby v Olomouckém kraji bylo více malých okresů. Plzeňskému kraji to ovšem umožní. Více než 11 pověřených obcí, které by převzaly po zrušení okresních úřadů, část jejich kompetence, v kraji zřejmě nebude. Ačkoliv krajský úřad to doporučuje, ministerstvo vnitra je proti. Vládě chce navrhnout pouze počet jedenáct.

"Nemohu to přijmout. Mám pocit, že to souvisí se znalostí zeměpisu úředníků ministerstva," kritizuje hejtman Olomouckého kraje Jan Březina (KDU-ČSL).

Ministerstvo trvá na tom, aby se pověřenou obcí stala jen ta, která bude mít s mikroregionem více než 15 tisíc obyvatel. Přitom jeho úředníci hodlají navrhnout například v Jihočeském kraji 2 a v Plzeňskému kraji hned 4 až 5 výjimek. Další pověřené obce, kromě již navržených, přitom ministerstvo doporučí vládě zřídit v šesti krajích a bez jediné výjimky zůstane zřejmě sedm krajů.

"Je to zajímavé. Ministerstvo nejprve řeklo, že budou výjimky a přesto není v Olomouckém kraji ani jedna. Plošná spravedlnost neexistuje," uvedl na adresu pražských úředníků zástupce hejtmana Ivan Kosatík (ODS).

JAK KRAJ ODŮVODŇUJE
STÁTU VÝJIMKY

Hanušovice
Tvoří přirozenou část oblasti rozdělenou na Jeseník, Šumperk a Hanušovice. Vzhledem k tomu, že tento přirozený mikroregion je již podhorskou oblastí, nedosahuje počtu 15 tisíc obyvatel ve správním obvodu, vyhovuje však svou dopravní obslužností a spádovostí.
Javorník
Jedná se o správní obvod v řídce osídleném území v příhraniční horské oblasti, vyhovující svou dopravní přístupností. Vzhledem k velké nezaměstnanosti v tomto správním obvodu je přístupnost stávajícího správního obvodu Jeseník v zimním období mnohdy nemožná.
Kojetín
Je nejmenším mikroregionem stávajícího přerovského okresu, s velkým romským etnikem a velkou nezaměstnaností. Poloha v území určuje nezastupitelnost jeho střediskové působnosti.
Konice
Jedná se o severozápadní část stávajícího okresu Prostějov v podhorské a horské oblasti, s nižší lidnatostí a s tradicí soudního okresu do šedesátých let. Jde o spádové přirozené centrum oblasti, vyhovující svou dopravní obslužností a přístupností i s ohledem na velkou nezaměstnanost v daném správním obvodu, který se blíží hranici 15 tisíc obyvatel.
Lipník nad Bečvou
Jedná se o centrum přirozeného mikroregionu, jehož poloha v území určuje nezastupitelnost jeho střediskové působnosti v území, které se blíží hranici 15 tisíc obyvatel.
Zdroj: Krajský úřad Olomouc

Přitom mnohé obce na Plzeňsku, které bude ministerstvo navrhovat, mají dokonce pouhých 11 tisíc obyvatel. Ministerstvo ve zdůvodnění výjimek na Plzeňsku například uvádí, že "obec představuje centrum přirozeného regionu, u kterého se předpokládá nárůst počtu obyvatel nad 15 tisíc" nebo "správní obvod v řídce osídleném území" či "poloha v území určuje nezastupitelnost střediskové působnosti".

"Důvody těchto výjimek jsou stejné jako u nás. Asi to souvisí s tím, že každý jsme odněkud," kroutí hlavou hejtman Březina. "Například Konice a další mikroregiony se velmi blíží 14 tisícům obyvatel," dodává hejtman.

Podle ministerstva vnitra je hlavním důvodem rozdílu v počtu výjimek mezi Olomouckým a Plzeňským krajem odlišná sídelní struktura.

"Na rozdíl od Olomouckého kraje má Plzeňský kraj nižší hustotu osídlení a vyšší počet menších sídel. Všechny navrhované výjimky, které mají menší počet obyvatel obvodu, představují centra přirozených mikroregionů, jejichž funkce v území je nezastupitelná. U řady z nich by mohlo být dosaženo požadované velikosti rozdělením obvodu nevybraných obcí," uvedl Martin Korta z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Vedení kraje je však na rozpacích také proto, že ministerstvo vnitra dalo nedávno krajům možnost vyjádřit se k návrhu pověřených obcí. Kraj ve své odpovědi před měsícem navrhl kromě už vybraných jedenácti, dalších pět obcí, které by podle jeho názoru měly získat část státní správy.

Ministerstvo ovšem nepřihlédlo ani k jedinému z návrhů. Nyní se má kraj znovu vyjádřit. "Odeslali jsme na ministerstvo dopis, v němž rada vyjádřila podporu stejným pěti obcím jako poprvé, tedy Hanušovicím, Javorníku, Konici, Lipníku a Kojetínu," uvedl mluvčí kraje Tomáš Kocych.

Návrh dá ministerstvo vnitra ke schválení vládě a pak jej budou schvalovat poslanci. Několik středomoravských zástupců se již vyjádřilo, že by navrhli a podporovali výjimky z Olomouckého kraje.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

DOKUMENT: Projev prezidenta Zemana na sjezdu KSČM

Prezident Miloš Zeman na sjezdu KSČM v Nymburku (21.4.2018)

„Vážený soudruhu předsedo, milý Vojto, vážené soudružky, vážení soudruzi, dovolte mi, abych vás pozdravil tímto starým...

Mše za kardinála, prezident u komunistů a pohřeb první dámy

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Uvidíte záběry ze mše za kardinála Josefa Berana, jehož ostatky se po téměř půl století...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz