Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát našel důkaz ve sporu o palác Kinských

  11:36aktualizováno  11:36
Pražský magistrát našel klíčový důkaz proti Františku Kinskému ve sporu o palác na Staroměstském náměstí: originál konfiskačního výměru. Dosud měl jen kopii, kterou nešlo ověřit. Soud na jejím základě před šesti týdny rozhodl, že potomek šlechtického rodu nemá na palác nárok.

KINSKÉHO SPORY
ČLÁNKY O KAUZE

Stát podle soudu postupoval v souladu se zákonem, když v roce 1947 na základě Benešových dekretů dům zkonfiskoval. "Nemám žádné pochybnosti o pravosti konfiskačního rozhodnutí," prohlásila tehdy soudkyně.

Chrudimský soud si ovšem později v jiném sporu vyžádal originál konfiskačního výměru. Tak vyšlo najevo, že v archivu magistrátu je pouze kopie bez úředního razítka, kterou podle úředníků nelze ověřit.

To by výrazně zvýšilo Kinského šance v odvolacím řízení. Advokát Jaroslav Čapek se už dříve pozastavoval nad formou i obsahem dokumentu, na základě kterého soud rozhodl. "Listina, kterou prezentovali, to byla slátanina," prohlásil.

Magistrát nyní oznámil, že našel původní listinu. "Pracovníci archivu ji hledali už od pátku. Originál konfiskačního výměru z roku 1947 našli v pondělí v archivním Fondu národní obnovy," řekl iDNES zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář.

Pražská radnice tak nyní může předložit soudu hned tři původní listiny: první byla v roce 1947 vyvěšena na úřední desce, druhá byla určena pro národního správce a třetí, která zřejmě visela na vratech konfiskovaného paláce.

Advokát Čapek nechce předjímat, jaký význam to bude mít před odvolacím soudem. "Nejdřív musím ten dokument vidět a pak mohu zaujmout stanovisko," sdělil iDNES. Doplnil, že ho o nálezu originálu zatím nikdo neinformoval.

Listina podle Čapka nemohla nabýt právní moci, protože nikdy nebyla Kinskému doručena. "Podle tehdejší zákonné úpravy ji měl dostat na vědomí, aby mohl vznést případné námitky," vysvětlil právník.

Kinského advokát tvrdí, že spor o listinu není jediným argumentem pro odvolací řízení o palác Kinských na Staroměstském náměstí. "Těch argumentů je celá řada," potvrdil iDNES, odmítl je ale specifikovat.

Pozdně barokní palác Kinských byl v majetku rodiny do konce druhé světové války. Od roku 1949 v něm sídlí Národní galerie. První kolo sporu se státem, respektive Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových, Kinský prohrál.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz