Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát musí na severu nemilosrdně zasáhnout silou, míní prezident Klaus

  17:31aktualizováno  21:55
Prezident poprvé komentoval víkendové nepokoje na severu Čech. Stát musí nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit to, prohlásil Václav Klaus. Podle něj je to ale krátkodobé řešení, dlouhodobě musí stát bojovat proti vzniku ghett.

Václav Klaus při autogramiádě v Karlových Varech (12. září 2011) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Tady musí stát nemilosrdně zasáhnout, zasáhnout silou, aby tyto nepokoje skončily. To je naprosto evidentní věc," řekl MF DNES prezident při návštěvě Karlovarského kraje. Je to jeho vůbec první konkrétní vyjádření v souvislosti s děním na severu Čech. 

Neklidný sever

Klaus dodal, že dlouhodobě nesmí vznikat ghetta občanů, kteří nejsou zapojeni do normálního života společnosti. "Je to neštěstí, je to hrozné, je to něco, co bych nevěřil, že si budeme importovat odkudsi ze světa k nám, ale bohužel, je to tady. Co s tím dělat, též není jasné. V každém případě odlišme velmi striktně dlouhodobé řešení od krátkodobého," dodal prezident.

Dosud jediné vyjádření k situaci na severu Čech poskytl prezident před dvěma týdny v rozhovoru pro Právo. "Jsem určitě v rámci české společnosti tím, kdo se Romů více zastává, než kritizuje, a kdo se v drtivé většině rozhovorů se svými přáteli, známými a tak dále staví do role toho, který se zlobí na silácké výroky většinové české společnosti vůči našim romským spoluobčanům," řekl mimo jiné.

Podle Klause je to nepříjemná parcelizace společnosti. "Mám hrůzu z toho, že ne všechno z těchto pár hrůzných konkrétních případů je skutečně autentické. Že jsou to převzaté vzory z televizních zpráv, kdy děsivé akce v té či oné zemi světa vidí strašlivé skupinky lidí. Cítím to jako umělé v našem civilizačním okruhu, v našich tradicích, v našich návycích, v našem typu uvažování. Tím méně to umím složitě interpretovat. Děsí mě to," uvedl také.

Starostové kritizují Nečase

Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. V listu jej jednak obviňují z nečinnosti a nezájmu o problémy severních Čech a zároveň jej žádají, aby přijel a pomohl jim.

"Vaše mlčení v nás vzbuzuje obavy, že naše problémy buď nechcete, nebo neumíte řešit, anebo v horším případě, že nemáte zájem je řešit," píší starostové premiérovi. "Nemůžeme se ubránit dojmu, že Vám nezáleží ani na problémech starostů měst a obcí Šluknovského výběžku, ani na občanech tohoto státu, zejména těch, na které nedohlédnete z oken Strakovy akademie," vytýkají Nečasovi.

Pod dopisem jsou podepsáni starosta Rumburku Jaroslav Sykáček, starosta Varnsdorfu Martin Louka, starostka Šluknova Eva Džumanová a starosta obce Jiřetín pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Víkendové nepokoje obrazem

Kameny, dělbuchy, vodní dělo, koně

Demonstrace v Novém Boru svolaná DSSS (10. září 2011)
Reakce policie byla podle místostarosty Varnsdorfu
Nedlouho poté začali těžkooděnci nekompromisně zasahovat proti konfliktním...
Demonstrace v Novém Boru svolaná DSSS v leteckém záběru (10. září 2011)

Od premiéra žádají, aby sever Čech osobně navštívil a pomohl zastavit nárůst kriminality a násilí, které jsou podle starostů hlavně dílem "skupin nepřizpůsobivých osob, jejichž jediným zdrojem obživy, kromě sociálních dávek, jsou krádeže, loupeže a přepadávání lidí".

"Není pravda, že se nezajímá"

"Dopis je psán zbytečně konfrontačně, starostové se vlamují do otevřených dveří. Není pravda, že předseda vlády mlčí a o problém Šluknovska se nezajímá," reagoval za premiéra mluvčí vlády Jan Osúch. Připomněl, že Nečas před třemi týdny zajistil navýšení rozpočtu policie o 700 milionů a ve spolupráci s ministrem vnitra také policejní posily.

"O situaci na Šluknovsku vedl řadu jednání, naposledy v pátek se Svazem měst a obcí. Prvořadé je pro něho zajištění bezpečnosti místních lidí, zároveň budou připraveny legislativní změny, mimo jiné i na základě podnětu starostů. Některé z nich už pan premiér veřejně představil," doplnil mluvčí.

Dělnická stana sociální spravedlnosti svolala na sobotu 10. září akce do tří severočeských měst. Ve Varnsdorfu přešla demonstrace v neohlášený pochod k romským ubytovnám a střety s policií. Ta použila k rozhánění davu vodní dělo, dělbuchy i slzný plyn. Šest lidí bylo zraněno, z toho tři policisté. Na služebny bylo předvedeno 37 lidí, sedm z nich policie obvinila.

Podle ústecké ČSSD byl postup policie adekvátní. "Ve Varnsdorfu neprotestují jen radikálové, ale ty tisíce lidí na ulicích jsou i občané Varnsdorfu," řekl ústecký radní za ČSSD Petr Jakubec, který sám ve Varnsdorfu bydlí. Masové demonstrace sice podle něj nejsou řešení, zároveň si ale musí být obyvatelé jistí svou bezpečností.

 Podle poslance Jaroslava Foldyny se ale protestující nemohou divit tomu, že pokud chtějí házet popelnici, tak proti nim policie použije donucovací prostředky.

Ve Šluknovském výběžku se situace mezi majoritou a Romy vyhrotila v polovině prázdnin, kdy skupina pěti Romů údajně zaútočila mačetami na osazenstvo herny v Novém Boru na Českolipsku. O 14 dnů později pak zaútočila skupina až 20 Romů na mnohem menší skupinku obyvatel v Rumburku. Místní od té doby už několikrát svolali demonstrace namířené proti Romům a připojují se k nim i extremistická hnutí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz