Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce léčit Šluknovsko veřejnými pracemi, dočasně podpoří sto míst

  14:50aktualizováno  14:50
Ve stínu cesty premiéra Petra Nečase se odehrála návštěva ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka v Rumburku. Oznámil zřízení stovky nových míst určených zájemcům o veřejně prospěšné práce. Se starosty se shodl, že příčinou nepokojů je štědrý sociální systém.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v Rumburku na setkání se starosty Šluknovského výběžku (19. září 2011) | foto: Karel PešekMF DNES

O zřízení nových míst veřejně prospěšných prací mohou starostové obcí v regionu žádat krajský úřad práce. Přidání sto nových míst má Drábek prozatím za dostatečné. V budoucnu počítá v případě potřeby se zvýšením této kapacity.

Premiér na severu

Ministrova cesta na sever se odehrává ve stínu návštěvy premiéra Nečase.

To může být už brzy potřeba. "Jen u nás těch míst využijeme dvacet," poznamenal starosta čtyřtisícového Jiříkova Michal Maják.

Drábek dorazil na sever ve stejný den jako premiér Petr Nečas. Předseda vlády se vzápětí nechal slyšet, že sto míst pro veřejně prospěšné práce na Šluknovsku bude stát hradit zatím jen do konce roku.

Peníze poplynou z běžného rozpočtu ministerstva práce. "Tyto prostředky budou použity z jeho rozpočtové kapitoly a jsou připraveny pro pobočky Úřadu práce a takto sem budou distribuovány. Jsou to peníze pouze pro tento region," řekl Nečas.

Premiér při do poslední chvíle tajené cestě naštívil Nový Bor, Rumburk i Varnsdorf, ministr Drábek podle plánů přijel jen do Rumburku, kde se sešel s místními starosty. Skutečnost, že na sever ve stejný den vyrazil po vlastní ose i premiér Petr Nečas, ministr hodnotit nechtěl. "Bez komentáře," pousmál se.

Dávky jen pro ty, kteří v místě mají trvalé bydliště

Drábek uvedl, že se starosty jednal i o "migraci nepřizpůsobivých". Dlužníci a neplatiči, kteří se museli nuceně vystěhovat, se totiž přesouvají kvůli nižším nájmům a nákladům na venkov a do pohraničí. Tam často končí sestěhovaní v ubytovnách, nepracují, pobírají dávky a zhoršují situaci v místě.

Podle ministra je třeba odlišit, kdo z příjemců má v regionu trvalé bydliště a kdo ne. "Budeme velmi tvrdě vyžadovat, aby pomoc těm, kteří jsou bez trvalého pobytu v obci, byla jen výjimečná," uvedl Drábek. Dávky v hmotné nouzi by tak měli dostávat ti, kteří v místě skutečně oficiálně trvale bydlí. Podle ministra by to mělo zabránit nekontrolované migraci.

"Všichni jsme se shodli, že příčinou stávajícího stavu je příliš štědře nastavený sociální systém, který nemotivuje lidi k práci," zhodnotil jednání se starosty ministr.

Situace na severu Čech je napjatá už delší dobu. Počátkem srpna ji vyhrotil útok Romů ozbrojených mačetami na hosty herny v Novém Boru na Českolipsku. O dva týdny později se další incident odehrál v Rumburku. Do ulic severočeských měst kvůli nepokojům vyrazily policejní posily, konají se demonstrace a protestní pochody proti Romům.

Od ledna by podle sociální reformy měly všechny podpory a příspěvky od státu vyplácet úřady práce. Drábek připomněl, že poskytování dávek v hmotné nouzi bude od příštího roku záviset i na tom, zda rodiče posílají děti do školy. Pro příjemce budou povinné také veřejně prospěšné práce.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednání o nové vládě začínají. Šéf ANO Babiš jako první oslovil ČSSD

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahajuje jednání o nové vládě a jako prvního partnera pro jednání oslovil sociální demokracii, svého...

Poslanci odmítli, aby komisi pro kontrolu GIBS vedl komunista Ondráček

Komunista Zdeněk Ondráček na schůzi Sněmovny

Sněmovna odmítla, aby komunista Zdeněk Ondráček, muž, který před listopadem 1989 v Pohotovostním pluku Veřejné...

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Najdete na iDNES.cz