Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát by zaplatil vakcínu proti chřipce většině obyvatel

  9:43aktualizováno  14:09
Bezpečnostní rada rozhodla, že stát nakoupí v případě pandemie chřipky antivirotika pro dvacet procent obyvatel. Následně zaplatí za výrobu vakcíny proti konkrétnímu druhu chřipky pro 60 procent obyvatel země. Češi by tak byli nejlépe chráněnými Evropany.

Vojáci jsou připraveni na záchranné akce v případě výskytu ptačí chřipky. | foto: Reuters

Obyvatelé České republiky dostanou v případě vypuknutí pandemie chřipky více léků než se původně plánovalo. Rozhodla o tom bezpečnostní rada státu, která v úterý projednala nebezpečí plynoucí z přítomnosti viru ptačí chřipky v okolních zemích, především na Slovensku a v Německu.

V první fázi po vypuknutí epidemie by dostali vakcíny lidé, kteří zajišťují chod státu - zdravotníci, záchranáři a také politici.

Vakcína proti chřipce, která by způsobila pandemii v Česku, se může vyrábět až po vypuknutí pandemie. Výroba vakcíny trvá tři až čtyři měsíce. Stát by zaplatil výrobu vakcíny až pro 60 procent obyvatel.

Ve střehu je i armáda
Na příchod ptačí chřipky se chystají také armádní záchranáři. Například v Olomouci, kde sídlí jeden ze šesti záchranných praporů, je v pohotovosti více než šedesátičlenný tým specialistů.

"Máme připravený tým 66 lidí včetně chemiků a dalších odborníků, který může vyrazit během čtyř hodin. Jednotka je vybavena všemi ochrannými prostředky, má i protichemické obleky, masky a dýchací přístroje i speciální chemické automobily," řekl listu mluvčí záchranného praporu František Nepšinský.

Přímo na olomoucké základně mají profesionální záchranáři nachystány tři tuny dekontaminačních a očistných směsí, především chloraminu B a chloranu vápenatého. Další zásoby mají v armádních skladech.

Právě vojáci ze záchranných praporů bývají první, kteří vyjíždějí na pomoc v rámci integrovaného záchranného systému.

"Každý záchranný prapor má své chemické jednotky. Ty jsou vybaveny potřebnou technikou a materiálem pro dezinfekci zasažených prostorů, vozidel a osob," uvedl Tomáš Pusztai, mluvčí 15. ženijní záchranné brigády české armády.  Ta velí šesti záchranným praporů, které v případě potřeby vypomáhají integrovanému záchrannému systému státu. - více zde

Armáda zasahovala před několika dny například v Německu. Tamní vojáci uzavřeli oblast, kde se nemoc vyskytla, a měli na starosti dezinfekci.

Možnost nasazení armádních specialistů při výskytu této nemoci na českém území potvrdilo i ministerstvo obrany. "Armáda je povinna zajistit plnění úkolů i při výskytu ptačí chřipky," uvedl mluvčí mluvčí Andrej Čírtek.

Pusztai očekává, že postup při možném zásahu by byl obvyklý jako při jiných záchranných akcích. "Hejtman kraje nebo starosta obce s rozšířenou působivostí se přes integrovaný systém příslušného kraje obrátí přímo na záchranný prapor nebo žádostí přímo na náčelníka Generálního štábu," podotýká Pusztai.

"Máme zpracovány předběžné postupy, které se v případě potřeby upřesňují a konkretizují na uvedenou situaci," připomíná Pusztai.

Vojáci ze záchranných praporů používají k dezinfekci speciální techniku. Jedná se o speciální vozidla k odstraňování následků napadení zbraněmi hromadného ničení. Mohou přepravovat různé druhy kapalin, připravovat dekontaminační směsi, dezinfikovat a odmořovat terén, techniku, výstroj i materiál, hasit požáry a ohřívat vodu. Bez problému zvládají i očistu osob a jejich oblečení.

Kromě vojenských záchranářů česká armáda disponuje i specialisty, kteří jsou určeni na ochranu proti zbraním hromadného ničení. Jedná se o příslušníky z liberecké 31. brigády radiační, chemické, biologické ochrany s bohatými zkušenostmi ze zahraničních misí i z velení a působení v silách okamžité reakce Severoatlantické aliance.

Právě liberečtí chemici by mohli za určitých okolností být do boje proti ptačí chřipce povoláni. Podle mluvčího brigády kapitána Karla Navrátila však v současné době žádnou pohotovost v této souvislosti nemají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Válka s KLDR by byla katastrofální s globálním dopadem, varoval šéf NATO

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Ministry zahraničí zemí NATO čeká večer diskuze o napjaté situaci na Korejském poloostrově. Spojenci jsou podle šéfa...Najdete na iDNES.cz