Stát by měl občana upozornit na změny

  9:43aktualizováno  9:43
Po včerejšku mi nezbývá, než konstatovat, “tak nás zase doběhli.... Vystudovala jsem vysokou školu, v roce 1991 jsem začala podnikat a musela jsem se seznámit i s účetnictvím, které jsem si pro sebe vedla. Absolvovala jsem dva účetnické kurzy, vlastním dvě osvědčení o způsobilosti v oboru jednoduché a podvojné účetnictví.

Později jsem pracovala více než tři roky v bance a v leasingové společnosti jako účetní. Od dubna 1999 vlastním živnostenský list na vedení účetnictví a také se účetnictvím živím. Mám ale velkou chybu, nestíhám studovat detailně změny v zákonech, protože tím bych se neuživila. Pracuji sama a kdybych měla studovat všechny změny, tak nedělám nic jiného.

Včera jsem dostala dopis z Okresního živnostenského úřadu. Shrnuji: Oznamujeme Vám, že od 1.3.2000 došlo k novele zákona o živnostenském podnikání a živnost dříve ohlašovací volná “Vedení účetnictví” se stala živností vázanou. Podle tohoto zákona mohou osoby mající živnost. oprávnění pokračovat, ale do jednoho roku musí předložit příslušné doklady (o vzdělání a praxi). To jsem z neznalosti neučinila. Já jsem sice měla o tomhle zákoně povědomí, ale vůbec mě nenapadlo, že se týká také účetnictví.

Tak jsem se hned včera s potřebnými doklady vypravila na Živnost. úřad.  Příslušná úřednice mi sdělila: “Je pozdě, měla jste na to rok času, musíte si znovu požádat o živnost.list, pokud budete mít požadovaná potvrzení o praxi.”  (Hned také zpochybnila moje doklady, protože v pracovní smlouvě sice mám samostatná účetní, ale v zápočtovém listě, který se vydává pro účely Správy sociálního zabezpečení, je jen odpracovaná doba, ne však pracovní zařazení.)

Znamená to tedy znovu žádat o výpis z rejstříku trestů (a zaplatit), sehnat si potvrzení z FÚ, že nic nedlužím a zaplatit znovu 1000 Kč za stejný živnostenský list. To mě trochu vyvedlo z míry. Říkám: “To se po nás ten stát pěkně vozí, člověk dělá poctivě, všechno a včas platí a když někdo neplatí jemu, tak se stejně nikde nedovolá, i když vyhraje soud, tak stejně nic nedostane a soudí se dál a dál a nakonec nedostane zase nic, protože stát je na prvním místě. Tuneláři rozkradli miliony a miliardy a jsou v pohodě, ale poctivýho člověka obíra stát čím dál tím víc.”

Dopadlo to tak, že úřednice mě sice dala za pravdu, protože za dobu co tam pracuje vyslechla těch stesků nepočítaně, ale současně mi sdělila, že s tím už nelze nic dělat. A že těch účetních podobně postižených tam mají pět set.

Tak jsem to konečně pochopila: 500 krát 1000,-Kč je půl milionu. A to nepočítám ostatní profese, kterých se zákon týkal. Ty peníze jako když najdou na chodníku. Naivní občan, jako já, by si myslel, že stát, který to s ním myslí poctivě, ho včas upozorní na nějaký zádrhel, který pro něj přichystal.

Dopis jsem dostala 27.6.2001 s tím, že 1.3.2001 skončila platnost mého živnost.listu. Stejně nakonec Okresní živnostenský úřad dopisy rozesílá, kdyby to udělal v únoru, všechno by bylo jinak. Ale proč by se stát měl připravovat o tak snadno vydělané peníze, že? To je jedno, co si o tom myslí občan. Jen tak dál pánové!

Já vím, je to moje chyba, neznalost zákona neomlouvá, ale taková opatření přímo vzbuzují podezření, že jsou účelová a mají pouze jediný cíl, a to, jak z občanů zase něco vytáhnout. Kdysi jsem četla, že bohatý je ten stát, který má bohatou střední vrstvu. Naši zákonodárci zřejmě usilují o pravý opak, což jistě potvrdí každý poctivý živnostník.

Stanislava Hantonová, Kladno
[mailto:hanton@prumyslovy-servis.cz]
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Je třeba se z Afghánistánu postupně stáhnout, řekl exministr Zaorálek

Čeští vojáci chrání základnu Bagrám v Afghánistánu

Pro stažení českých vojáků se vyslovil exministr zahraničí, šéf zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek z vládní...

Řada osobností pozvánku na Hrad nedostala. Jde o laskavost, tvrdí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman se svým mluvčím Jiřím Ovčáčkem na tiskové konferenci na...

Pražský Hrad rozeslal pozvánky na předávání státních vyznamenání. Lidé, kteří dřív prezidenta otevřeně kritizovali,...

Zeman podpoří vládu při rozpočtu, komunisté taky, ale mají podmínky

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Prezident Miloš Zeman přijde do Sněmovny podpořit vládu při jednání o státním rozpočtu na příští rok. Opoziční TOP...Najdete na iDNES.cz