Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát by měl občana upozornit na změny

  9:43aktualizováno  9:43
Po včerejšku mi nezbývá, než konstatovat, “tak nás zase doběhli.... Vystudovala jsem vysokou školu, v roce 1991 jsem začala podnikat a musela jsem se seznámit i s účetnictvím, které jsem si pro sebe vedla. Absolvovala jsem dva účetnické kurzy, vlastním dvě osvědčení o způsobilosti v oboru jednoduché a podvojné účetnictví.

Později jsem pracovala více než tři roky v bance a v leasingové společnosti jako účetní. Od dubna 1999 vlastním živnostenský list na vedení účetnictví a také se účetnictvím živím. Mám ale velkou chybu, nestíhám studovat detailně změny v zákonech, protože tím bych se neuživila. Pracuji sama a kdybych měla studovat všechny změny, tak nedělám nic jiného.

Včera jsem dostala dopis z Okresního živnostenského úřadu. Shrnuji: Oznamujeme Vám, že od 1.3.2000 došlo k novele zákona o živnostenském podnikání a živnost dříve ohlašovací volná “Vedení účetnictví” se stala živností vázanou. Podle tohoto zákona mohou osoby mající živnost. oprávnění pokračovat, ale do jednoho roku musí předložit příslušné doklady (o vzdělání a praxi). To jsem z neznalosti neučinila. Já jsem sice měla o tomhle zákoně povědomí, ale vůbec mě nenapadlo, že se týká také účetnictví.

Tak jsem se hned včera s potřebnými doklady vypravila na Živnost. úřad.  Příslušná úřednice mi sdělila: “Je pozdě, měla jste na to rok času, musíte si znovu požádat o živnost.list, pokud budete mít požadovaná potvrzení o praxi.”  (Hned také zpochybnila moje doklady, protože v pracovní smlouvě sice mám samostatná účetní, ale v zápočtovém listě, který se vydává pro účely Správy sociálního zabezpečení, je jen odpracovaná doba, ne však pracovní zařazení.)

Znamená to tedy znovu žádat o výpis z rejstříku trestů (a zaplatit), sehnat si potvrzení z FÚ, že nic nedlužím a zaplatit znovu 1000 Kč za stejný živnostenský list. To mě trochu vyvedlo z míry. Říkám: “To se po nás ten stát pěkně vozí, člověk dělá poctivě, všechno a včas platí a když někdo neplatí jemu, tak se stejně nikde nedovolá, i když vyhraje soud, tak stejně nic nedostane a soudí se dál a dál a nakonec nedostane zase nic, protože stát je na prvním místě. Tuneláři rozkradli miliony a miliardy a jsou v pohodě, ale poctivýho člověka obíra stát čím dál tím víc.”

Dopadlo to tak, že úřednice mě sice dala za pravdu, protože za dobu co tam pracuje vyslechla těch stesků nepočítaně, ale současně mi sdělila, že s tím už nelze nic dělat. A že těch účetních podobně postižených tam mají pět set.

Tak jsem to konečně pochopila: 500 krát 1000,-Kč je půl milionu. A to nepočítám ostatní profese, kterých se zákon týkal. Ty peníze jako když najdou na chodníku. Naivní občan, jako já, by si myslel, že stát, který to s ním myslí poctivě, ho včas upozorní na nějaký zádrhel, který pro něj přichystal.

Dopis jsem dostala 27.6.2001 s tím, že 1.3.2001 skončila platnost mého živnost.listu. Stejně nakonec Okresní živnostenský úřad dopisy rozesílá, kdyby to udělal v únoru, všechno by bylo jinak. Ale proč by se stát měl připravovat o tak snadno vydělané peníze, že? To je jedno, co si o tom myslí občan. Jen tak dál pánové!

Já vím, je to moje chyba, neznalost zákona neomlouvá, ale taková opatření přímo vzbuzují podezření, že jsou účelová a mají pouze jediný cíl, a to, jak z občanů zase něco vytáhnout. Kdysi jsem četla, že bohatý je ten stát, který má bohatou střední vrstvu. Naši zákonodárci zřejmě usilují o pravý opak, což jistě potvrdí každý poctivý živnostník.

Stanislava Hantonová, Kladno
[mailto:hanton@prumyslovy-servis.cz]Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Najdete na iDNES.cz