Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šťastný příběh z Haiti: rok a půl stará holčička přežila tři dny pod sutinami

  12:42aktualizováno  20:14
Záchranáři s pomocí australského televizního štábu vyprostili v pátek z rozbořeného haitského domu v Port-au-Prince osmnáctiměsíční holčičku Winnie. Po ničivém zemětřesení zůstala pod sutinami. Naštěstí se jí nic nestalo. Po šedesáti osmi hodinách se dostala ven.

Lidé z televizního štábu byli právě na cestě k centrále charity určené pro děti, když je místní záchranáři požádali o pomoc. Z pod sutin totiž slyšeli, jak někdo brečí.

Společně začali odstraňovat sutiny zbořeného domu. Trvalo čtyřicet pět minut, než k holčičce natáhl jeden ze zachránců ruku a vytáhl ji ven.

Rodiče Winnie už nevěřili, že by svou dceru ještě spatřili živou. "Je to hrdinka, bojovala tři dny," cituje agentura Reuters Deiby Celestinová, která se záchrany děvčátka zúčastnila. Winnie naštěstí neutrpěla žádná vážná zranění.

jak dlouho trvá šance na záchranu?

Pět dnů po zemětřesení je podle expertů kritická hranice

Příběhů se šťastným koncem je ale na Haiti víc. Britským hasičům se podařilo zachránit dvouletou holčičku Miu, která také musela vydržet pod sutinami tři dny. Při zemětřesení byla zrovna ve školce. "Podmínky, za kterých tu pracujeme, jsou opravdu hrozné. A toto je odměna pro nás pro všechny," cituje britská stanice BBC šéfa hasičů z Manchesteru.  

Záchrany se dočkala i pětašedesátiletá lékařka Sarla Chandová z New Jersey, která skončila pod sutinami zbořeného hotelu v Port-au-Prince. Objevili ji španělští, francouzští a američtí záchranáři. Než ji našli, byla v kontaktu s pěti dalšími zasypanými lidmi. I po nich pak záchranáři pátrali.

Všichni doufají, že šťastným příběhům ještě není konec. Velké naděje během soboty vkládali záchranáři do odklízení trosek luxusního hotelu Montana, kde se už ve čtvrtek podařilo vyprostit tři zasypané.

Záchranář se psem prohledává trosky hotelu Montana v Port-au-Prince

Záchranář se psem prohledává trosky hotelu Montana v Port-au-Prince

Záchranáři v sobotu s pomocí dálkově řízené kamery na kabelu prohlíželi trosky hotelu a našli tam tři lidi, kteří byli ještě naživu. Ecuadorský pracovník Červeného kříže uvedl, že záchranáři zaslechly hlas ženy mluvící francouzsky.

Na jiném místě objevil pátrací pes tři dívky, uvězněné v troskách zřícené čtyřpatrové budovy. Záchranné týmy bez ústání pracovaly na odklízení trosek. Věděly, že šance dívky zachránit už nyní klesá s každou minutou.

Tragicky naopak skončilo drama jedenáctileté dívky, která byla vyproštěna z trosek svého domu ve čtvrtek po několikahodinovém úsilí. Poté, co ji rodina odnesla na nejbližší stanici první pomoci, jim lékaři řekli, že na nutnou operaci nemají vybavení. Pravou nohu měla dívka dva dny přiskříplou kusem železa.

Než ji rodiče stihli odnést do nemocnice mimo město, kde potřebné nástroje byly, dívka zemřela. Její poslední slova podle jejího strýce zněla "Maminko, nenech mě umřít."

Zemřít mohlo až 200 tisíc lidí

Na Haiti stále pokračují záchranářské práce. Postupně také narůstají počty nalezených mrtvých těl. Haitský ministr vnitra Paul Antoine Bien-Aime oznámil, že zatím našli 50 tisíc těl obětí ničivého zemětřesení, které udeřilo v úterý.

Podle jeho odhadu mohlo zemřít až 200 tisíc lidí. Mrtví končí v masových hrobech. - čtěte Na Haiti zatím našli 50 tisíc mrtvých, do země míří Clintonová a šéf OSN

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Libanonu hoří hory odpadků. Míří i do vašich plic, varují aktivisté

Libanon se potýká s čím dál vyššími horami odpadu, který někdo navíc tajně...

V Libanonu už roky nekontrolovaně rostou hory odpadků, které po nocích někdo zapaluje. Hořící plasty nebezpečně...

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Najdete na iDNES.cz