Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starý kabel odpojil část Ostravy od proudu

  18:47aktualizováno  18:47
Obyvatelé centra ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky byli několik hodin bez elektrického proudu. Výpadek způsobila závada na starém kabelu vysokého napětí, která vyřadila z provozu pět trafostanic. Energetici na obnově dodávky pracovali pět hodin.

"Bylo kolem jedenácti hodin dopoledne, zrovna jsem prala a psala na počítači, když vypnul proud a já nemohla dál pracovat," řekla Pavlína Židková, obyvatelka postižené oblasti.

"Naštvalo mě to, ale jsou horší věci. Šla jsem proto ven, vyřídit si nějaké záležitosti. Ještě, že jezdily tramvaje," dodává žena, jejíž byt zůstal bez proudu čtyři hodiny.

Hůř na tom byly některé místní firmy. "Pracuji se sítotiskem, ke své práci proto nutně potřebuji elektrický proud. Když ho vypnuli kolem desáté dopoledne a zapnuli až kolem třetí hodiny odpoledne, nemohl jsem nic dělat. Kdybych to věděl předem, nachystal bych si jinou práci, ale nikdo nám nic neřekl," durdil se majitel firmy Tomáš Redl.

Mluvčí Severomoravské energetiky Pavel Nováček uvedl, že výpadek elektrického proudu způsobila porucha na kabelu, která vyřadila z provozu pět trafostanic, a zaměstnanci firmy pracovali na obnovení dodávky zhruba pět hodin.

"Poškozený kabel je součástí staré šestikilovoltové sítě, která se budovala někdy v padesátých, šedesátých letech minulého století. Tehdy samozřejmě stačila, ale dnes už je situace jiná. V domácnostech neustále přibývá elektrických spotřebičů, větší nároky na spotřebu mají i firmy. Proto se postupně snažíme měnit zastaralou síť za novou - dvaadvacetikilovoltovou. Je to však dost drahá záležitost. Každý rok investujeme do obnovy sítě stamilionové částky," uvedl Nováček.

Mluvčí Severomoravské energetiky netají, že i když firma každý rok vymění část nevyhovujících kabelů, stará síť dosud pokrývá asi třetinu Ostravy a větší část Karviné. Proto čas od času dochází k podobným haváriím jako nyní v Ostravě. Asi před půl rokem se totéž stalo v Karviné.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz