Technik kontroluje množství záření ze sudů s radioaktivním odpadem.

Technik kontroluje množství záření ze sudů s radioaktivním odpadem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Starý důl v Jáchymově plní radioaktivní odpad

  • 18
Čtyřiatřicet sudů s radioaktivním odpadem uložili odborníci tento týden do hlubin bývalého dolu Bratrství v Jáchymově. Podobných sudů tady je už na dva tisíce, přesto se jedná o nejmenší ze tří podobných "radioaktivních smetišť" v zemi.

"Pro letošek zavíráme. Další sudy sem už letos navážet nebudeme. Začíná sněžit a za chvíli na místo stejně nikdo nevyjede," řekl Václav Trhlík, pracovník ze Správy a údržby radioaktivních úložišť.

Úložiště v části opuštěných podzemních prostor bývalého uranového dolu Bratrství bylo zkolaudováno a uvedeno do provozu v roce 1974 a zabírá jen nepatrnou část bývalého dolu. Pro ukládání byla upravená těžní štola a pět přilehlých komor. Že je to místo, kde se kdysi něco těžilo, není z ničeho patrné. Žádné vlhko, tma a špína. Naopak podlahy z betonu a vše řádně osvětlené. Je zde už přes dva tisíce sudů.

"Zcela bezpečné," říká Jiří Faltejsek a ukazuje na radioaktivní odpad uložený v jedné z kapes bývalého dolu Bratrství u Jáchymnova.

V sudech jsou mimo jiné vysloužilé zářiče ze zdravotnických přístrojů na ozařování lidí s nádory. Jsou zde i odpady z výzkumu nebo průmyslu. Vše je slisováno do 100 litrových pozinkovaných sudů, zvenku natřených antikorozním nátěrem. Ty jsou vloženy do 200 litrových sudů a prostor mezi mini je zalit betonem, který tak tvoří pěticentimetrovou ochrannou vrstvu.

"V úložišti neustále monitorujeme pracovní prostředí, pracovníky, výpusti a životní prostředí. Důležité je množství radioaktivního plynu radonu, který vzniká rozpadem rádia jak z uložených odpadů, tak i okolní horniny," vysvětlil vedoucí oddělení provozu úložišť Jiří Faltejsek.

Měřící přístroj ukazuje těsně nad sudem maximálně 3 nebo 4 mikrosieverty (laicky řečeno jednotka dávky). "Roční limit dávky pro obsluhu je 20 milisievertů. Normální veřejnost má limit roční dávky dva milisieverty. To znamená, že při naměřené hodnotě čtyři mikrosieverty by normální člověk zde na sudu mohl sedět pět set hodin a ještě by se vešel do limitu, tedy do povolené roční dávky," uvedl Faltejsek.

Sudy s radioaktivním smetím se do Jáchymova budou vozit až do roku 2030.

UKLÁDÁNÍ RADIOAKTIVNÍHo ODPADU V ČR

radioaktivita, uran, polonium, jaderná, zářeníV České republice jsou v současné době v provozu tři úložiště. Největší se nachází v Dukovanech, kam jsou ukládány odpady, které vznikají při provozu jaderných elektráren Dukovany i Temelín. Úložiště Richard u Litoměřic na úpatí Bídnice je menší a nejmenší je úložiště Bratrství u Jáchymova na úpatí Krušných hor.

Kromě těchto míst, které maj charakter dočasných úložišť, se uvažuje o výstavbě prvního českého hlubinného úložiště, kde by měly být odpady uloženy natrvalo. Zatím nepadlo rozhodnutí, kde by mělo být. Vytipováno je šest lokalit: Březový potok a Čertovka v Plzeňském kraji, Čihadlo a Magdaléna v jižních Čechách i Hrádek a Horka na Vysočině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video