Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Startovací byty pomáhají mladým

  11:31aktualizováno  11:31
Zlín - Zlínu se osvědčil Dům na půl cesty v Kamenné ulici. Ten je určen pro děti, které opouští dětské domovy a nemají kam jít. Všichni nájemníci dvanácti malometrážních bytů, mezi nimiž jsou i rodiny s malými dětmi, si už našli i práci. "Za úspěch považuji zejména tu skutečnost, že všem obyvatelům Domu na půl cesty se daří zapojovat do běžného života. Všichni si dokázali najít práci a vedou si v ní velmi dobře," řekl místostarosta Zlína František Chvatík.

Za osobní velké štěstí dnes pokládá třiadvacetiletá Vlasta Jordová přidělení malého bytu v městském Domě na půl cesty v Kamenné ulici ve Zlíně. V útulném příbytku s obývací kuchyní a sociálním příslušenstvím si mohla po odchodu z dětského domova začít žít svůj vlastní samostatný život.

Tuto možnost upřímně vítá také ředitelka Dětského domova Lazy Marcela Mikšovičová. "Od roku 1993 jsme pro naše děti nezískali ani jediný byt. Pokud se nemohly vrátit do svých rodin, neměly se kam odstěhovat. Dům na půl cesty je perfektní," nešetří uznáním.

Vlasta Jordová pracuje v jednom ze zlínských supermarketů. Před dvěma lety maturovala a nyní se ještě připravuje na přijímací zkoušky na vysokou školu. Uvažuje o založení stavebního spoření, aby si mohla po pěti letech pořídit už nějaké vlastní bydlení.

V Domě na půl cesty má sice nájemní smlouvu vždy jen na půl roku, ale pokud platí nájemné a byt řádně užívá, nemusí se bát, že by jí město smlouvu znovu neprodloužilo. Je zde už rok.

"Nájemné je přiměřené a velikost bytu mi zatím stačí," říká skromně. Na válendě má seřazených několik plyšových hraček. "Mám ráda plyšáky," přiznává se. Líbí se jí výhled z okna i klid této městské čtvrti.

Nemusí si v ní připadat jako cizinec, protože dětský domov, v němž strávila dvanáct let, je jen několik set metrů odtud. A když má čas, může chodit na návštěvy k ostatním obyvatelům domu.

Po letech strávených v dětském domově má Vlasta Jordová šanci začít žít ve zlínském domě na půl cesty svůj vlastní život. "Proti dětskému domovu, kde se o nás trvale někdo staral, to byl zlom. Ale člověk se naučí," říká optimisticky.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz