V Pchjongjangu byl v den neúspěšného vypuštění rakety Unha-3 odhaleno obří...

V Pchjongjangu byl v den neúspěšného vypuštění rakety Unha-3 odhaleno obří sousoší prvního vůdce země Kim Ir-sena (vlevo) a jeho syna a následníka Kim Čong-ila. (13. dubna 2012) | foto: Reuters

Fiasko s raketou odčiní KLDR jaderným testem, věští kimologové

  • 196
Severokorejská raketa Unha-3 skončila ve vodách Žlutého moře a totalitní stát utrpěl těžkou propagandistickou porážku. Odborníci se obávají, že režim Kim Čong-una se neúspěch pokusí smýt ještě provokativnější akcí a provede jaderný test.

"Kvůli publicitě a přítomnosti mezinárodních médií nešlo tento neúspěch před obyvateli Severní Koreje ututlat a pro režim Kim Čong-una je to velké zahanbení na domácí i mezinárodní scéně," řekl agentuře AP analytik Ralph Cossa z think tanku Pacific Forum CSIS.

Kimova raketa

"Kvůli tomuto neúspěchu je nyní ještě pravděpodobnější, že se Sever v nedaleké budoucnosti pokusí o nukleární test," vysvětluje odborník na KLDR. Totalitní režim odpálil raketu při příležitosti stého výročí narození svého zakladatele Kim Ir-sena.

"Start rakety měl demonstrovat sílu a technickou vyspělost režimu. Provedení jaderného testu nyní může získat na důležitosti. Nejen že prověří schopnosti severokorejských zbraní, ale také pomůže režimu zachovat si tvář," dodává politolog.

Pchjongjang své dosavadní dva podzemní jaderné výbuchy provedl krátce po nezdařeném startu raket v roce 2006 a 2009. Jihokorejské tajné služby navíc nedávno přinesly informaci, že KLDR v oblasti jaderné střelnice Punggje-ri dokončuje nový tunel určený k další explozi.

Podle Lewise Franklina z Centra pro mezinárodní bezpečnost a spolupráci plánuje KLDR jaderný test už delší dobu. Mohla by ho provést někdy na sklonku jara. Zásadní otázkou zůstává, jestli bude puma z plutonia, jako během dvou předchozích testů, nebo z obohaceného uranu. To by znamenalo, že tajné závody na zpracování uranu fungují.

Přitlačí Peking na Kimův režim?

Raketový a jaderný program KLDR jsou silně provázány. Pchjongjang chce vyvinout raketu schopnou zasáhnout území USA a zároveň malou jadernou hlavici, kterou by balistická střela mohla nést.

Pokud by se toto totalitnímu režimu podařilo, získal by odstrašující prostředek, kterým by mohl v případě války s Jižní Koreu odradit Spojené státy od vojenského zásahu. Páteční fiasko ukazuje, že severokorejské inženýry k dosažení tohoto cíle čeká ještě dlouhá cesta.

Pro svět je však podstatnější jiné zjištění - a sice to, že Pchjongjang je kvůli testům ochoten riskovat další mezinárodní sankce. Analytici se domnívají, že KLDR od jaderného testu odradí jen tvrdý nátlak mezinárodního společenství.

Spojené státy v pátek oznámily, že zbídačené zemi nedodají 240 tisíc tun potravinové pomoci. Pchjongjang v únoru slíbil, že výměnou za dodávky jídla zmrazí svůj jaderný program a testy balistických raket. "V dohodě pokračovat nebudeme a žádnou pomoc jim neposkytneme," řekl podle agentury Reuters novinářům mluvčí bezpečnostního výboru Bílého domu Ben Rhodes.

Důležité je, aby vůči Pchjongjangu přitvrdila i Čína, poslední významný spojenec nevyzpytatelného režimu. Washington tvrdí, že právě sankce zamezily KLDR získat vyspělou technologii potřebnou ke startu vícestupňové rakety.

Start severokorejské balistické rakety odsoudila i Rada bezpečnosti OSN. "Členové Rady bezpečnosti odsuzují tento start, který je porušením rezolucí rady," prohlásila americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová, která tento měsíc RB předsedá. Podle agentur ale budou jednání 15členné rady pokračovat, tématem je adekvátní odpověď na akci komunistického režimu, byť neúspěšnou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video