Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starší skot se kvůli BSE neporáží

  15:07aktualizováno  15:07
Olomouc - Přestože bylo v zemi na BSE již vyšetřeno kolem osmi tisíc kusů skotu a všechny výsledky byly negativní, nedůvěra k hovězímu masu trvá. Některá jatka a masokombináty starší zvířata nyní vůbec neporážejí. Například chovatelé z Olomoucka většinu skotu, který se musí vyšetřit na BSE, odvážejí na porážku na jatka v okresech Prostějov a Kroměříž.

"Na Olomoucku bylo letos na BSE vyšetřeno 163 kusů skotu a jen tři z nich byly poraženy na území okresu," potvrdil tuto informaci vrchní inspektor Okresní veterinární správy v Olomouci Jiří Zubal.

Důvodů, proč některá jatka nyní starší dobytek neporáží, je více. Jednak je u těchto kusů větší riziko výskytu BSE, jednak porážka testovaných zvířat je složitější. Na výsledky testu se čeká asi čtyřiadvacet hodin a maso i orgány zvířete musejí být zatím uloženy podle určitých pravidel. Podle  Jiřího Zubala v tom ovšem  mohou hrát roli i obchodní zájmy. Mladší skot se teď totiž lépe prodává.

"Nyní porážíme hlavně lehký skot, telata do deseti měsíců. Jejich prodej se velmi dobře rozběhl. Do obchodních řetězců zase dodáváme býky mladší osmnácti měsíců. V tomto stáří se BSE ještě nikdy neprojevila," uvedl ředitel Hanáckého masokombinátu v Olomouci Josef Knedla. Dodal, že na BSE nechali zpočátku vyšetřit několik kusů, ale upustili od toho.

Všechny vzorky odebrané na jatkách na Moravě a velké části Čech se posílají do laboratoří Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Do včerejška jich zde vyšetřili 7328. "Všechny byly negativní," uvedl ředitel ústavu Ladislav Zámek. Dodal, že kdyby se něco objevilo, okamžitě by se to muselo zveřejnit.

Některá zvířata musí testem BSE projít povinně, v mnohem větší míře se však nyní vyšetřuje skot z obchodně-komerčních důvodů. Zpracovatelé a odběratelé tak chtějí deklarovat, že dodávají naprosto bezpečné maso, a zlomit tak nedůvěru zákazníků. "Problém je však v tom, že některé obchodní řetězce nechtějí testované maso na BSE označit," upozornil Zámek.

Povinným testem procházejí zvířata dovezená ze zemí, v nichž se BSE vyskytla, dobytek starší třiceti měsíců, vyhublá nebo dlouhodobě léčená zvířata. Testovat se mají i ta, která mají nějaké nervové poruchy. Takové případy se však podle Zámka v podstatě nevyskytují.

Veterináři soudí, že obavy masokombinátů porážet starší skot jsou bezpředmětné. "Myslím, že se bojí zbytečně. I kdyby byl vzorek pozitivní, jejich provoz by to nějak výrazně neomezilo. Proběhla by nějaká dezinfekce a provoz by se zastavil maximálně na jeden dva dny," soudí Zámek. Z dosavadních výsledků testů také vyplývá, že pravděpodobnost výskytu BSE je dost malá.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Venku je horko, podle českých vědců má ale Evropa nejvíc vody za tisíc let

V Česku padaly 11. března 2018 teplotní rekordy. Na snímku se procházejí dívky...

Počasí nás sice v posledních týdnech trápí neobvykle vysokými teplotami s téměř nulovými srážkami a teplotními rekordy,...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Miliony na školní obědy chudým dětem jsou, kraje o ně ale nejeví zájem

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Celkem 400 milionů mohou kraje až do roku 2020 využít na zaplacení školních obědů sociálně slabým dětem. Během...

Najdete na iDNES.cz