Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starou čtvrt prý zastíní novostavba

  12:04aktualizováno  12:04
Brno - Domy, které se mají stavět nad památkově chráněnou Divišovou čtvrtí v Brně, jsou naplánovány diletantsky. Alespoň to tvrdí zástupci občanského sdružení obyvatel Divišovy čtvrti, kteří proti stavbě protestují a organizují petici. Nové domy totiž mají začínat až deset, patnáct metrů nad hřebeny střech nynějších domků. Obyvatelé se obávají, že vznikne ghetto ohraničené hradbou nových domů.

Technik Pavel Bína, který je členem petičního výboru, spočítal, že navržené domy by musely viset ve vzduchu na pilotách dva až osm metrů nad nynějším terénem. Stejně by tomu bylo i s komunikacemi, parkovišti a ostatními plochami. "Udělali chybu," řekl Bína.

Stavební úřad nechce
občany u projednávání
Brno  (jč) - Stavední úřad Brno-sever zamítl žádost občanského sdružení obyvatel Divišovy čtvrti o účast na územním řízení zástavby v místě zvaném Nad střelnicí. "Proti tomuto rozhodnutí, které je v rozporu s novelizovaným zněním příslušného zákona, se odvoláme," řekl zástupce sdružení Pavel Bína.
Starostka městské části Brno-sever Marta Hartlová ovšem tvrdí, že vše je v pořádku. "Nemohou být účastníky řízení, protože nesplňují zákonné podmínky. Mohlo by se na ně vztahovat ustanovení zákona na ochranu přírody a krajiny, ale jejich hlavním posláním není ochrana přírody. Navíc stavět se bude v území, které je k tomu určeno územním plánem, není to v přírodě ani na zemědělské půdě," tvrdí vedoucí stavebního úřadu Brno-sever Karin Kovářová. "Nemají žádnou naději, aby se stali účastníky řízení," dodala.
"Myslíme si, že naději mají. Doporučujeme, aby podali odvolání k magistrátu, případně správní žalobu ke krajskému soudu," řekl právník Martin Škop z Ekologického právního servisu.

Občanské sdružení považuje za schůdnější postavit v lokalitě kolem šedesáti bytů v malých domcích. Tomu však odporuje záměr města postavit Nad střelnicí více než sto padesát bytů.
"V podstatě ještě nic nezačalo. Je to celé bublina. Nic není ještě vyprojektováno," řekla starostka městské části Brno-sever Marta Hartlová.

Kolik domů tam bude?
Také autor návrhu zástavby v lokalitě Nad střelnicí architekt Ivan Vašek tvrdí, že vše je v pořádku. "Nevím, jak k tomu číslu došli. Ani my ještě přesně nevíme, jak to bude. Vyplyne to až z dalších stupňů projektové dokumentace. Ty podklady, které jsou teď k dispozici, neumožňují takové číslo vypočítat," ragoval Vašek.

"Navážka nebude nutná. Při stavbě se nebude muset příliš ani odvážet ani navážet nová zemina. Využijeme stávajícího terénu a zeminu budeme pouze přesunovat," dodal Vašek. Podle něho není pravda ani to, že domy jsou naplánovány tak, že jsou několik metrů nad stávajícím terénem. Zakládání domů na piloty je podle architekta běžnou metodou. "To založení svým způsobem upevní stávající svah, takže to bude ku prospěchu," uvedl Vašek.

Ani jednu tatrovku
Podle Martina Čajdy, ředitele brněnské pobočky firmy IPB Real, která má být společně s městem Brnem investorem stavby nazvané Lesná - Nad střelnicí vycházeli zástupci občanského sdružení ze starých podkladů. "Dali jsme jim tu studii k dipozici. Teď už ale máme podanou žádost o změnu územního řízení a tam nic takového není. Ten projekt má vývoj, upravili jsme ho. Kopírujeme terén. Spodní dům je posazen o tři a půl metru níž a leží přímo na terénu. Nemáme zájem platit násypy, bylo by neekonomické tam dovážet zeminu. To, co vyhrabeme, použijeme například pod komunikace. Rozhodně tam nedovezeme ani jednu tatrovku," řekl Čajda.

IPB real nyní podle připomínek útvaru hlavního architekta záměr upravil - omezil počet parkovacích míst, zvýšil rozsah zeleně, dva spodní domy posadil o dva a půl metru níže a eliminoval násypy. "Jednání z občanskou iniciativou se absolutně nebráníme. Akceptujeme i připomínky geologa, kterého si sehnali zástupci sdružení," dodal ředitel IPB Real. Založení objektů na pilotách bude podle něho stát dvanáct milionů a původní rozpočet stavby se nezvýší.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Žena prodala stejné pozemky dvakrát, soudy pak špatně určily podvedené

Nová ústavní soudkyně Milada Tomková bude místopředsedkyní soudu (3. května

Hned dvakrát prodala nyní už seniorka své pozemky v turnovské městské části Bukovina. Napodruhé skoro za trojnásobek...

Plán pro využití věznice v Hradišti je hotový, přesun soudu jistý není

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Dlouho vyhlížená proměna bývalého justičního paláce a věznice v Uherském Hradišti se blíží. Vybraná firma dokončila...Najdete na iDNES.cz