Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starostovi hrozí až deset let vězení

  13:42aktualizováno  13:42
Uherské Hradiště - Dnes mělo začít druhé líčení s bývalým starostou Polešovic na Uherskohradišťsku. Soudce Eduard Ondrášek měl ovšem neodkladnou rodinou záležitost a proto případ odročil na neurčito. Bývalý starosta se zpovídá z neopráněného hospodaření s šesti miliony korun, které dostal od státu na stavbu kanalizace. Místo toho ale peníze půjčil firmě ze Starého Města, která mu slíbila je vrátit i s dvacetiprocentním úrokem. Obžalovaný tak porušil zákon a protože zneužil velkou sumu peněz hrozí mu tři až deset let vězení. Starosta podle svých slov chtěl obci pomoci k penězům a hájí se tím, že nechtěl úmyslně poškodit obec. Peníze sice firma vrátila, ale bez slíbených úroků. Navíc obec musí platit pokutu státu za neoprávněné nakládání s penězi, téměř jeden a půl milionu korun.
Ani dnes se obyvatelé Polešovic na Uherskohradišťsku nedozvěděli, zda jejich bývalý starosta způsobil obci škodu ve výši téměř milion a půl korun, jak tvrdí obžaloba.

Starosta půjčil peníze na kanalizaci
Ta klade starostovi za vinu, že během let 1995 a 1996 neoprávněně nakládal s
šesti miliony korun, které obec dostala od Státního fondu životního prostředí jako dotaci na výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod.
 
Šestimilionovou dotaci starosta podle obžaloby převedl na účet staroměstské firmy pod podmínkou, že obec částku dostane zpátky i s dvacetiprocentními úroky. Porušil tím pravidla pro poskytování dotací od Fondu životního prostředí, podle kterých nesmí být dotace ani přechodně použita na jiný účel, a zneužil pravomoc veřejného činitele. Za to mu hrozí tři až deset let vězení.
 
Stát napařil obci pokutu
Fond se o starostově jednání dozvěděl až dodatečně a uložil obci pokutu milion dvě stě tisíc korun. I s úroky teď obec, která se připojila k žalobě, splácí fondu milion čtyři sta šedesát tisíc korun.
 
Státní fond životního prostředí se k obžalobě nepřipojil. "Není důvod.  Polešovice peníze pravidelně splácejí," vysvětlil zástupce fondu, který  nechtěl být jmenován.
 
Předseda uherskohradišťského soudního senátu Eduard Ondrášek první hlavní líčení 23. února odročil, protože státní zástupce i obhájce obžalovaného trvali na slyšení dalších svědků.
 
Radní z obce se obžalovaného zastali
U soudu při prvním hlavním líčení vypovídali pouze bývalí členové obecní rady. Ti starostu hájili. Jeho jednání vysvětlovali snahou získat pro obec peníze na úrocích.
 
"Peníze od Státního fondu životního prostředí dostala obec s předstihem. Byly na účtu a momentálně jsme je nepotřebovali. Když se objevila žádost staroměstské firmy, se kterou měla obec dobré vztahy, vyhověli jsme jí. Nebyl v tom žádný špatný úmysl. Zjistili jsme, že se tak dá i vydělat," vypověděl u soudu člen tehdejší obecní rady.
 
"Starostovi jsme jen řekli, ať si ověří, zda je něco takového právně v pořádku. Zástupci fondu mu to ústně potvrdili a my jsme jeho postup schválili," řekl další člen rady.
 
Dostal od obce souhlas k půjčce?
Člen současné obecní rady Květoslav Maděra ale tvrdí, že rada starostovi nikdy písemný souhlas k převedení peněz nedala.
 
Někteří místní poslanci navíc už při veřejném jednání polešovického zastupitelstva v roce 1999 říkali několika stovkám přítomných lidí, že starosta převedl peníze na účet firmy dřív, než měl, a své kroky legalizoval zpětně.
 
Poukazovali přitom na dokumenty, podle nichž staroměstská firma dostala pět milionů korun od obce Polešovice už v červnu 1995. Obecní rada, která s převodem peněz - byť pod podmínkou, že bude konzultován s nezávislým právníkem - souhlasila, se ale podle zastupitelů sešla až o tři měsíce později.
 
Starosta u soudu nechtěl mluvit
Bývalý starosta, který byl ze své funkce odvolán v roce 1999, odmítl u soudu vypovídat. "Vše už je ve spisových materiálech. Navíc je to přece jen dávno, mohl bych se dopustit nepřesnosti," omluvil se soudu.
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Ostravan, který zmlátil studenty kvůli angličtině, se přihlásil policii

Ostravan nerozuměl angličtině. Zaútočil proto na studenty

Ostravské policii se přihlásil hledaný muž, který v tramvaji napadl skupinu zahraničních studentů, protože mluvili...

Chodkyni bez reflexních prvků srazilo na silnici auto, na místě zemřela

Dopravní nehoda se stala na čtyřproudé silnici mezi Chebem a Františkovými...

Tragická nehoda se stala brzy ráno na čtyřproudé silnici nedaleko Chebu. Mladou chodkyni, která na sobě neměla žádné...

VIDEO: Místo dítěte měla opilá žena v kočárku lahve, batole leželo na zemi

Agresivní žena s batoletem nadýchala přes tři promile

Při adventních pochuzkách objevili pražští strážníci v jednom z obchodních domů opilou ženu s batoletem. Žena byla...Najdete na iDNES.cz