Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemanův průplav obce odmítají. V referendech by nejspíš neuspěl

  12:05aktualizováno  12:05
Jestli se prezidentu Miloši Zemanovi podaří nastartovat stavbu průplavu Dunaj - Odra - Labe, nebudou proti jen ekologičtí aktivisté. Myšlenku vzkřísit plány této monstrózní stavby odmítá i většina obcí v Pardubickém kraji, kudy má kanál vést.

Budou po Česku plout nákladní lodě jako například na průplavu Rýn - Mohan - Dunaj (na snímku)? Zatím se zdá, že spíše ne. | foto: Vodní koridor Dunaj - Odra - Labe

Plán na vybudování gigantického průplavu Dunaj - Odra - Labe veřejnost nikdy nebrala vážně. Nástupem Miloše Zemana do prezidentského úřadu se však něco změnilo. Díky mocnému příznivci kanálu se zdá, že jeho výstavba není nutně odkázána na vědeckofantastickou literaturu.

Propojení Labe s Odrou a Dunajem přes Pardubický kraj by přišlo na řadu jako poslední, bylo by nejsložitější a asi i nejdražší. Plán už získal podporu hejtmana Martina Netolického z ČSSD.

Mezi starosty obcí na trase průplavu, které MF DNES oslovila, se objevil jediný příznivec - v České Třebové. Ostatní stavbu odmítají. 

Odbočka z Pardubic na Černou za Bory

Fotogalerie

Průplav by se v Pardubicích odpojil z Labe v blízkosti pardubické městské části Hůrka a pokračoval k Černé za Bory. Starosta čtvrtého pardubického obvodu Petr Heřmanský zůstává v klidu. Podle něj se nikdy stavět nebude, protože by to stálo příliš velké peníze.

A tak průplav nakreslený v územním plánu bere jen jako zbytečnou obtíž. "Průplav nás limituje v pozemcích, které vedou mezi Černou za Bory a Staročernskou, nemůžeme na nich nic plánovat."

Kanálem kolem Moravan. Nestojí o něj

Kanál by procházel nedaleko Moravan na Pardubicku, kde o něj ale vůbec nestojí.

Podle starosty Moravan Václava Ročka je celý nápad obrovským zásahem do přírody. "Průmysl se rozmůže tam, kam nepatří. Staré průmyslové objekty necháváme bez užitku a na nové louce zabíráme jiné. Využívejme to, co může být umístěno v průmyslových zónách a nezabírejme půdu," řekl.

Vodní most ve Slatině? Ne, děkujeme, máme dost

Od Polabí míří kanál k Vysokému Mýtu a přibývají velké a nákladné stavby, bez nichž lodě členitý terén nepřekonají. Jednou z takových staveb je akvadukt, tedy vodní most, ve Slatině u Vysokého Mýta.

"Je to úplný nesmysl, stavět takové megalomanské akce. Jako by nestačilo, že jsme malá a téměř celá zastavěná obec, kolem níž vede hlavní i vedlejší trať a v budoucnu i rychlostní silnice R 35. Kdyby bylo referendum, tak by to obyvatelé odmítli," řekla starostka Slatiny na Vysokomýtsku Věra Kadrmasová.

Kanál se stáčí k Chocni. U Českých Heřmanic má být vybudována jedna z třinácti plavebních komor. Zdejšího starostu ale tyto velkorysé plány nechávají chladným. Ne, to není ve skutečnosti vůbec přesné. Rozčilují ho.

"Můj názor je jednoduchý - je to nesmyslná akce betonové lobby, aby se vytunelovaly peníze České republiky. Jinak to nikomu nic nepřinese. Sice by se mohly objevit názory, že stavba kanálu dá lidem práci, ale podle mě je především absurdním nesmyslem," řekl starosta Českých Heřmanic na Orlickoústecku Pavel Eliáš.

Česká Třebová. Tady lodím fandí

Poněkud jiný pohled na případnou stavbu průplavu má Jaroslav Zedník, starosta České Třebové, na jejímž území mají být i dva vodní tunely. Dopady na životní prostředí nechce posuzovat, protože dnes nikdo nemá potřebné informace. Ale případnou stavbu vodní cesty by uvítal, protože by podle něj vhodně doplnila infrastrukturu města, které je velkým železničním uzlem a také sídlem jednoho z největších logistických center na přepravu kontejnerů po dráze.

"Potom by bylo logické, aby se doplnil i přístav na kanále. Z tohoto pohledu kanálu fandím - jak se jednou postaví, tak tady bude navěky. Můžeme se podívat do Holandska nebo Německa. I přes vysoké náklady vidím v jeho stavbě pro stát dlouhodobý ekonomický přínos," řekl starosta Jaroslav Zedník.

Průplav jim blokuje pozemky

Hned za Českou Třebovou ale stojí obec Rybník, kde už takové pochopení nemají. A nejsou zvědavi na akvadukt, který by měl ve čtyřicetimetrové výšce překonávat údolí. Už proto, že jim ztěžuje život dávno předtím, než by měl být postaven.

"Nelíbí se mi, že blokování území určeného pro průplav omezuje výstavbu v naší obci," říká starosta této obce Jiří Hrdlička.Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Kandidátka na místopředsedkyni hnutí ANO Jaroslava Jermanová na sněmu v Praze...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se plně mohla věnovat...

PŘÍMÝ PŘENOS: Výstupy po jednání poslanců ve Sněmovně

Během ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017 zasedli...

Poslanecká sněmovna si v pátek zvolila čtyři místopředsedy, pátého najde až při opakované volbě. Jednotlivé kluby nyní...

Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou PtáčkovouNajdete na iDNES.cz