Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové v Bydžově houfně podpořili Řápkovou v boji s nepřizpůsobivými

  17:53aktualizováno  20:12
Jednapadesát starostů podepsalo prohlášení, ve kterém požadují po vládě, aby se začala zabývat problematikou sociálně nepřizpůsobivých občanů. Starostové se postavili za změny, které prosazuje poslankyně a bývalá primátorka Chomutova Ivana Řápková.

Ivana Řápková se jako poslankyně snaží v parlamentu prosadit několik změn. | foto:  Michal ŠulaMF DNES

"Chceme dát obcím účinné nástroje na vymahatelnost práva, měly by mít například možnost strhávat dluhy z vyplácených sociálních dávek," řekla v Novém Bydžově Řápková.

Kromě vymahatelnosti dluhů by poslankyně i starostové uvítali možnost zakázat pobyt lidem bez trvalého bydliště, kteří se opakovaně dopouští přestupků.

CO NAVRHUJE ŘÁPKOVÁ

- udělit větší pravomoci obecním úřadům (aby mohly samy strhávat dluhy obyvatel ze sociálních dávek)
- prolomit zákon na ochranu osobních údajů v rámci úřadu (například aby sociální odbor měl informace o dluzích žadatele o dávku)
- při opakovaných přestupcích zakázat člověku pobyt na určitém území
- zamezit zneužívání vyšších příspěvků na pěstounskou péči (rodiče se často zřeknou svých dětí, které vychovávají prarodiče žijící v jedné domácnosti)
- zastropovat dávky na děti (limitování přídavků podle počtu dětí, už funguje na Slovensku)
- stanovit maximální počet obyvatel v jednom bytě

"Otevřeně jsme si pohovořili a shodli jsme se, že problém je třeba urgentně řešit. Věřím, že se návrhy legislativních změn podaří přítomným poslancům posunout dál a doufám, že celý problém nespadne pod stůl," řekl starosta Nového Bydžova Pavel Louda (ODS), který setkání inicioval. ´

Řápková mu přijela radit už v polovině prosince, když chtěl sáhnout na sociální dávky lidem, kteří je místo zajištění živobytí prohrají v automatech. Tehdy se ukázalo, že to není téměř možné.

Kromě poslankyně Řápkové přijali pozvání i další dva poslanci za ODS Pavel Staněk a Jan Pajer. "Tento problém chtějí starostové řešit už od 90. let, ale stát se pořád ještě nezhostil své role. Chceme proto zesílit tlak na vládu, aby pomohla obcím získat potřebné kompetence," řekl místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech.

"Mělo by dojít k prolomení mlčenlivosti pro orgány sociální péče. Do budoucna bychom chtěli zavést registr přestupků, aby jednotlivé úřady věděly, že jednají s recidivistou," vysvětlovala některé ze svých návrhů poslankyně Řápková.

Starostové chtějí větší pravomoci v přerozdělování dávek

Starostové a starostky se shodli na tom, že by uvítali větší pravomoci v přerozdělování sociálních dávek a požadují po vládě zastavení aktivit ministerstev, která směřují k centralizaci a vytvoření takzvaného superúřadu.

V Novém Bydžově, kde se setkání starostů a zástupců vlády uskutečnilo, se situace vyhrotila loni na podzim po několika přepadeních a znásilnění jednadvacetileté dívky. Její otec inicioval petici požadující zajištění větší bezpečnosti ve městě, pod kterou se podepsalo přes tři tisíce lidí, tedy zhruba polovina obyvatel.

Starosta následně vydal prohlášení ostře kritizující Romy a vyhlásil sérii represivních opatření proti problémovým obyvatelům.

Město začalo ve spolupráci s policií kontrolovat herny a najalo si soukromou bezpečnostní agenturu. Svoje stavy zvýšila státní i městská policie.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz