Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové radí přitvrdit u dávek. Chtějí hlídat gamblery i docházku do školy

  13:40aktualizováno  13:40
Při vyplácení sociálních dávek i dávek v hmotné nouzi by podle starostů měl stát přitvrdit. "Není například správně, aby se vyplácely těm, kdo své děti neposílají řádně do školy. Stačit by přitom mělo jen oznámení školy," řekl starosta Litvínova Daniel Volák při semináři ve Sněmovně na téma řešení problému sociálně nepřizpůsobivých občanů.

Stát musí jasně stanovit pravidla, kdy se mohou dávky v hmotné nouzi vyplácet v poukázkách místo peněz, navrhl starosta Litvínova Daniel Volák. | foto: Město Litvínov

"Teď to totiž v praxi nefunguje. Musí nejdřív existovat pravomocné rozhodnutí, že rodiče spáchali přestupek a omezit výplatu dávek je pak možné pouze na tři měsíce," řekl iDNES.cz Volák. Navrhuje, aby stačilo, že škola nahlásí, že dítě nechodí řádně do školy a rodina by to ihned pocítila při vyplácení sociálních dávek.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Navrhuje ještě další dvě konkrétní změny - v zákoně o pomoci v hmotné nouzi výslovně vyjmenovat důvody, které by vedly k tomu, že by žadatelé nedostávali dávky v penězích, ale formou poukázek. Jako příklady uvedl to, že dávky leckdy slouží jen to k tomu, aby si za ně dotyčný pořídil drogy, alkohol nebo aby je naházel do hracího automatu.

"Musí být také posíleny kontrolní pravomoci lidí z odboru sociálních věcí, aby přímo v herně směli zkontrolovat, zda hrací automaty nehraje někdo, kdo od obce dostává dávky v hmotné nouzi," uvedl Volák.

Strhávejme pokuty a dluhy přímo z dávek, řekla Řápková

S dalšími návrhy přišla chomutovská primátorka a poslankyně za ODS Ivana Řápková. "Je třeba, aby se pokuty a dluhy automaticky strhávaly ze sociálních dávek," řekla Řápková.

Další problém, který je podle ní třeba vyřešit, je to, že správci daně nyní nemohou poskytovat informace o daňovém řízení obcím, které rozhodují o vyplácení dávek v hmotné nouzi. Oba starostové ze severočeských měst předají své návrhy na změny zákonů svému stranickému kolegovi z ODS, ministrovi spravedlnosti a šéfovi legislativní rady vlády Jiřímu Pospíšilovi.

Předpokládají, že je vláda zohlední při přípravě zákonů, které mají změnit pravidla pro vyplácení sociálních dávek a dávek v hmotné nouzi. "Návrhy, které chystá vláda, mají začít platit od ledna 2012, proto musí být ve vládě na jaře," uvedl na semináři náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Starosty severočeských měst podpořil premiérův poradce Joch

Starosty podpořil poradce premiéra Roman Joch. "Lidé, kteří žijí v místě, nejlépe vědí, jak řešit problémy," řekl. Připomněl aféru se stavbou zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem, což vyvolalo velké spory mezi těmi, kdo ji stavěli, a ochránci lidských práv.

"Kdyby tam žili nejčernější Afričané z rovníkové Afriky, ale byl tam pořádek, žádná zeď by tam nebyla. Naopak kdyby tam blonďatí, modroocí Švédové dělali nepořádek, zeď by vyrostla. Nebyl v tom žádný rasismus," podpořil Voláka a Řápkovou premiérův poradce.

Už od ledna příštího roku chce vláda některé dávky seškrtat. Vysvětluje to tím, že chce snížit schodek rozpočtu na 135 miliard korun. Zrušen má být například sociální příspěvek, porodné má být vypláceno jen na první dítě - a to ještě pouze rodinám s příjmem do 2,4 násobku životního minima.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Najdete na iDNES.cz