Starostové brání senátorům publikovat

Praha - Někteří starostové brání senátorům uveřejňovat články v listech městských částí. Přesto, že právě tyto konkrétní zástupce si tamní občané zvolili. Starosta Prahy 12 Petr Hána argumentuje tím, že v místních novinách není místo pro politické články senátora Edvarda Outraty. "Zabýváme se komunálními problémy, nemůžeme zdarma otiskovat takové články. Projevili jsme maximální vstřícnost, když jsme s ním po jeho zvolení uveřejnili rozhovor včetně kontaktu," uvedl Hána.

Přes tuto vstřícnost radnice dvanácté městské části není ochotna uveřejnit na svých webových stránkách ani odkaz na senátorovy stránky. Přestože například odkazy na čistě soukromé instituce zde jsou. Včetně osobních stránek starosty.

Obsah místních novin se nelíbí také mnoha lidem z radnice. "Pan starosta jako člen ODS by celou Čtyřkoalici nejraději viděl deset metrů zakopanou. Když se člověk podívá na několik posledních čísel našich novin, začíná mít pocit, že ty noviny patří panu starostovi. Jeho protiargument je, že se jedná o náhodu," uvedl zdroj z radnice, který si vzhledem k obavě o své zaměstnání nepřeje být jmenován.

Stejnou zkušenost má i senátor Michael Žantovský v Praze 13. "Bohužel tam mají pořád pocit, že jsem vetřelec a jejich konkurent.

Senátor Josef Zieleniec se zatím po předchozí negativní zkušenosti ani o proniknutí do Tučňáku Prahy 4 nepokouší. "Doufáme, že v budoucnu to půjde lépe," řekl jeho poradce Lukáš Macek.

"V minulých volbách totiž kvůli umístění naší placené propagace jedno číslo ani nevyšlo. Úžasná vstřícnost zde prostě nepanuje. Když jsme sháněli kancelář po minulém senátorovi, museli jsme vystát několikaměsíční tahanice, než nám ji pouze ukázali," uvedl Macek.

Outratův asistent Petr Dimun řekl, že se snažili najít se starostou společnou řeč. "Dobrá vůle, která má pomoci informovat o nakládání s mandátem, který na něj voliči přenesli, naráží na neskutečně malou českou obavu. Že někdo přeroste průměr.  Uvažujeme proto vážně o pravidelném vydávání vlastních senátorských novin, které by občany seznámily s prací pana senátora. Byť se tím plýtvá jak prostředky a papírem, tak časem a trpělivostí obyvatel městské části," konstatoval Dimun.

Podle Žantovského je sice jeho komunikace s radnicemi Prahy 5 a 13 korektní, ale málo intenzivní. "Největší problém je malá ochota umožnit senátorům publikovat v místních periodicích. Považují totiž senátory za vetřelce a konkurenty," řekl Žantovský. Dodal, že v páté městské části má v případech dotýkajících se voličů dobrý kontakt, díky němuž je může informovat. Občas se prý i setká se starostou Prahy 13 Petrem Bratským.

Tiskový mluvčí této městské části ho přitom nedávno napadl v dopise, který umístil také na Žantovského debatní fórum. "Myslel jsem, že s podrazy v Praze 13 jste skončil po posledních senátních volbách. Stejně jako se vším ostatním. Po pět let až do nedávné doby jsem totiž nezaznamenal z Vaší strany nějaký výraznější zájem o zdejší dění, natož snahu s něčím účinně pomoci," píše Petr Krajánek. Toto tvrzení Žantovský naprosto odmítá s tím, že je celoživotním optimistou a věří, že se vše urovná.

"Teď v létě, kdy je více času, se snažíme komunikovat s našimi voliči ještě více a urovnat tak nedorozumění s městskými částmi," prohlásil Žantovský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video