Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starostka Sokola: Strach, že děti nepřijdou, nemám

  12:30aktualizováno  12:30
Zlín - Fotografie, dokumenty, kroje a některé další památky - to vše v těchto dnech přibližuje na výstavě v prostorách zlínského zámku historii organizace Sokol. Zavzpomínat na více než stoletou historii působení Sokola na Zlínsku si přišla i současná starostka zlínské tělocvičné jednoty Olga Charvátová.

"Sokol mi dal především příjemný pobyt v kolektivu kamarádek a v nesobeckém prostředí, ve kterém mi bylo dobře. Je to úžasný pocit, zúčastnit se sletu, stát v Bráně borců na Strahově, být součástí ohromného průvodu cvičenců," říká sedmašedesátiletá starostka zlínských sokolů, matka známé lyžařky a dětská zubní lékařka Olga Charvátová.

Kdo vás přivedl do České obce sokolské?
Jsem ze sokolské rodiny. Rodiče se přestěhovali do Zlína v roce 1935. Můj otec zde zakládal porodnici. Oba rodiče byli cvičenci Sokola, tatínek i funkcionář. Vodili mne do sokolovny prakticky už od mých dvou let. Zúčastnila jsem se po válce krásných sokolských táborů.

Historie Sokola ve zkratce
Tato tělovýchovná organizace  byla založena 16. února 1862. Prvním starostou byl Jindřich Fügner, ideovým a odborným vůdcem Miroslav Tyrš. Základní organizací byl Sokol pražský, po jehož vzoru vznikaly sokolské jednoty v dalších místech českých zemí i mezi krajany v cizině. Postupně vznikly župy, jejich sjednocením v roce 1904 Česká obec sokolská. Od roku 1882 byly pořádány všesokolské slety. V roce 1920 reorganizací vznikla Československá obec sokolská; existovala do roku 1952 (s výjimkou let 1941 – 45). Sokol byl obnoven v roce 1989.
Zdroj: Encyklopedie Diderot

Potom ale přišel zákaz...
Když Sokol zanikl, absolvovala jsem všechny spartakiády. Také jsem závodně lyžovala a působila v lyžařském oddíle. Znovu jsem pak vstoupila do České obce sokolské v roce 1993.

Jak se člení sokolská organizace v našem regionu?
Na území nynějšího Zlínského kraje historicky působí tři sokolské župy: Hanácká má sídlo v Kroměříži, Valašská župa má sídlo ve Valašském Meziříčí a naše Župa Komenského sídlí v Uherském Hradišti. Všechny tři dnes mají necelých deset tisíc členů, z toho přes padesát procent je mládež. Já jsem nyní zmocněncem Sokola pro celý Zlínský kraj.

Sokol už dávno není tak masovou organizací...
Nepatřím k těm, kdo nostalgicky hledí do minulosti. Vím, že Sokol už nikdy nemůže plnit svou roli co do masovosti nebo šíře činnosti jako kdysi. Tehdy měl Sokol všechno. Dnes už přece existují různé jiné kluby a možnosti. Život jde dál. A ani na sletech už nemůžeme čekat, že by se sešlo víc než nějakých pětadvacet tisíc cvičenců.

V čem tedy vidíte  úlohu Sokola dnes?
Sokol by měl dát možnost k pravidelnému mimoškolnímu cvičení dětí. Přivést do tělocvičny co největší počet dětí. Zajistit, aby bylo dostatek učitelských kádrů. Kdokoli aby se mohl přihlásit a jít cvičit. Nemám strach, že by děti nepřišly. Všechno však už musí být v Sokole v modernějším pojetí než před padesáti lety. Změnilo se nářadí.

Cítí to tak celá sokolská organizace?
Od roku 1936 bohužel nemáme nové programové cíle. Do jejich formulování přišla válka, v roce 1948 už bylo všechno silně ovlivňováno komunisty. Tyršovu myšlenku je nutno zmodernizovat.

Jak využíváte zlínskou sokolovnu, kterou Sokol získal zpět v polovině devadesátých let?
Je plně využita. Ani všem potřebám nestačí. Slouží především pro sportovní gymnastiku, cvičí v ní děti od pěti let až po dospělé. Musíme kromě toho využívat i tělocvičen na některých základních školách. V uplynulých dvou letech se nám podařilo rekonstruovat v objektu topení a vyměnit elektroinstalaci. Čeká nás ale ještě rekonstrukce hygienického zázemí, střechy, kterou zatéká, a některé další práce. Opravy budou trvat ještě tak tři čtyři roky.

Starostka zlínských sokolů Olga Charvátová

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz