Abdelhamid Abaaoud podezřelý z organizace útoku v Paříži.

Abdelhamid Abaaoud podezřelý z organizace útoku v Paříži. | foto: AP

Radnice Molenbeeku o strůjci teroru věděla, byl na seznamu radikálů

  • 77
Radnice bruselské části Molenbeek o čtyřech radikálech napojených na pařížské teroristické útoky věděla už několik měsíců. Seznam radikálů, na kterém byl také strůjce atentátů Abdelhamid Abaaoud, starostce chudé bruselské čtvrti předaly belgické tajné služby již v letos v červnu.

Na seznamu bylo celkem 85 radikalizovaných islamistů. Vedle strůjce útoků Abaaouda tajné služby upozorňovaly také na další účastníky teroristických útoků včetně bratrů Brahima a Salaha Abdeslamových či Mohameda Abriniho. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP.

Kromě starostky Molenbeeku Françoise Schepmansové dostali seznam radikálů i místní policisté. Abaaoud byl podle seznamu v té době v Sýrii, Abdeslamové byli součástí „islamistického hnutí“ a Abrini se ze Sýrie do Belgie údajně vrátil.

Tajné služby seznam zřídily po odhalení teroristické buňky ve Verviers na východě Belgie letos v lednu. Podobné seznamy zaslaly údajně i jiným belgickým obcím. Cílem bylo zajistit nad radikály vyšší dohled a případně jim zabránit odnětím pasu v odchodu do Sýrie.

Policie čtvrti Molenbeek, která zaměstnává na 100 000 obyvatel asi stovku policistů, nemá podle starostky Schepmansové možnosti bojovat účinně proti terorismu. „Je to zodpovědnost federální policie,“ prohlásila podle deníku The Telegraph Schepmansová.

Belgičana marockého původu Abaaouda zabila francouzská policie při razii na předměstí Saint-Denis minulou středu. Podle informací v té době plánoval spáchat další atentát v pařížské obchodní čtvrti La Défense.

Brahim Abdeslam spáchal 13. listopadu sebevražedný atentát v ulicích Paříže. Jeho bratr Salah a Mohamed Abrini jsou stále na útěku a je na ně vydán mezinárodní zatykač.

Belgické úřady se staly po pařížských atentátech terčem kritiky za to, že umožnily radikalizaci svých občanů a vznik teroristických buněk v zemi. Řada odborníků i politiků vidí jako důvod belgického selhání přílišnou rozdrobenost místní správy, která tak prý není schopna dostatečně rychle a jednotně reagovat na bezpečnostní problémy.

Školy i metro znovu fungují

Belgická tisková agentura ve čtvrtek oznámila, že stupeň bezpečnostních opatření se v Bruselu snížil z nejvyššího čtvrtého na třetí. Čtvrtý stupeň v belgické metropoli platil od soboty a byl zaveden jako reakce na teroristické útoky v Paříži (více čtěte zde).

V rámci bezpečnostních opatření byly v Bruselu zavřeny školy i metro. Postupně se pak začaly otevírat již během středy. Pokud jde o zbytek Belgie, zde od soboty stále platí třetí stupeň pohotovosti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video