Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta si najal mediální agenturu

  13:46aktualizováno  13:46
Nové Město - Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister si najal agenturu, aby mu pomohla zlepšit jeho tvář v médiích. Starosta již nechce být zmítán mezi jednotlivými aférami jak radnice tak své osoby a kontaktoval profesionály. Dohodl se proto s pracovnicí mediální agentury Jitkou Vondrákovou, že mu bude poskytovat konzultace v mediální oblasti a ve vystupování. Jeho poradkyně mu také bude zajišťovat kontakt s novináři.

Vondráková není zaměstnancem radnice. Starosta uvedl, že nyní neví, kdo ji bude platit. Zatím je to podle něj přátelská služba. "Pokud není zaměstnancem úřadu, musím být zticha. Pokud by byla placena městskou částí, žádal bych adekvátní čas, který mi bude věnovat ke zlepšení mého mediálního obrazu," řekl radní KDU-ČSL Petr Burgr. Podle něj by městská část měla mít svého tiskového mluvčího.

Vondráková se v úterý představila na starostově tiskové konferenci.

Využívání služeb mediálních odborníků není mezi politiky neobvyklé. Loni se však kvůli tomu dostal do problémů ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit (ČSSD). Ze státních peněz si nechal zaplatit mediální trénink před televizním vystoupením. Stál 152 tisíc korun. Podle ministra na tom nebylo nic nemorálního.

AFÉRY STAROSTY:

PODÍL VE FIRMĚ:
Bürgermeister
už nepodniká

PRODANÉ STŘÍBRO:
Starostovi odvolání
nehrozí

Bürgermeister se nedávno potýkal se zhruba 20 let starou kauzou se zatajeným stříbrem. Vyšlo také najevo, že má podíl ve firmě, která provedla jako subdodavatel několik stavebních zakázek radnice. Podíl nedávno prodal.

Kritici: Starosta není mužem na svém místě
Tři členové ODS, kteří před dvěma týdny vystoupili z koalice s lidovci v první městské části, nepovažují starostu Jana Bürgermeistra (ODS) za muže na svém místě. Kvůli těmto členům, Karlu Koželuhovi, Christianu Thurim a Anatolu Macháčkovi, prožívá koalice v Praze 1 největší krizi od posledních komunálních voleb v roce 1998.

"Je to vyústění vývoje vztahů v klubu, kde jsme dlouhodobě upozorňovali na některé problémy ve vedení radnice," říká Karel Koželuh, pětadvacetiletý student sociologické fakulty Univerzity Karlovy. Členem ODS je šest let. V současné době předsedá místnímu sdružení strany v Josefově.

Proč jste odešli z klubu ODS a zároveň odvolali podpisy z koaliční dohody?
Těmi posledními impulzy byly aféry kolem pánů Zámečníka, Malého a problémy se zatajeným soudním rozsudkem pana starosty Bürgermeistra. Důvody však byly dlouhodobé. Daly by se shrnout pod společného jmenovatele - neochota některých radních jednat o našich návrzích a špatné podmínky pro diskusi v našem klubu zastupitelů.

Můžete být konkrétnější?
Navrhujeme, aby v oblasti bytového hospodářství byly pozastaveny investice do doby, než budou vyřešeny majetkové poměry k domům. Máme také hlubokou nedůvěru k systému přidělování veřejných zakázek v městské části i vůči lidem, kteří vybírají dodavatelské firmy. Mám totiž intenzivní pocit, že některé firmy jsou preferované, a to nikoliv z důvodu výhodnosti nabídky.

Upřesněte to.
Nemohu to specifikovat, protože mi chybějí jednoznačné důkazy. Kdybych je měl, bezesporu bych podal trestní oznámení. To máte jako s korupcí. Podezření máte, ale důkazy se shánějí obtížně.

Co dalšího navrhujete?
Aby do voleb byla připravena koncepce prodeje nebytových prostor společenstvím vlastníků privatizovaných bytů. Radní zatím stále prosazují ponechání těchto prostor v majetku městské části. Připadá nám to nelogické a navíc to vytváří prostředí pro korupci. Nebytové prostory se budou pronajímat a někdo o ně musí pečovat. Myslíme si také, že na radnici by mohlo být o jednoho zástupce starosty méně. Dále považujeme za nedostatečné řešení problému protidrogové prevence.

Máte i personální požadavky? Vaši bývalí kolegové z klubu zastupitelů tvrdí, že ne. Přitom Christian Thuri se netajil tím, že by se rád dočkal odvolání místostarostky Jany Příhodové.
Nechci v tuto chvíli říkat konkrétní jména, ale jsme přesvědčeni, že by bylo dobré, kdyby k personálním změnám v radě došlo. Především v oblastech, ke kterým se vztahují naše návrhy.

Jaký názor máte na setrvání starosty Jana Bürgermeistra ve funkci?
Když jsem se stal zastupitelem, byl jsem poměrně dlouho přesvědčen, že je to muž na svém místě. V současné době o tom však čím dál více pochybuji. V tom jsem zajedno i se svými dvěma kolegy.

Co způsobilo změnu vašeho názoru?
Máme výhrady ke způsobu jeho vyjadřování i chování. Chybí mu více sebekontroly. Nelíbí se nám také, jak se postavil ke zveřejnění rozsudku o jeho odsouzení za neoprávněný prodej stříbra v osmdesátých letech. Tento náš pocit jsme mu sdělili.

Jak se podle vás bude situace vyvíjet dál? Klub zastupitelů za ODS se s vámi chce dohodnout na spolupráci, která by zajistila existenci současné koalice do podzimních voleb.
Zatím jsme žádnou konkrétní nabídku z druhé strany nedostali. Mělo by se tak stát snad v úterý. Vidím však jen malou šanci, že by jakoukoliv dohodu o spolupráci byli schopni a ochotni naplnit ti, které kritizujeme. To považuji za velký problém.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz