Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta se trestu za černé půjčky nezbavil

  11:19aktualizováno  11:19
Krajský soud v Olomouci potvrdil pět let vězení pro exstarostu Milana Lipského, který obec Štěpánov připravil o 26 milionů korun, které za zády zastupitelů rozpůjčoval podnikatelům a firmám. Škodu musí uhradit. Odvolací soud ho však zprostil půlmilionové pokuty.

Milan Lipský byl odsouzen za zpronevěru, zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku.

Podle původního rozsudku musel kromě škody zaplatit i půlmilionovou pokutu. Pokud by ji neuhradil, zůstal by za mřížemi o rok déle.

"Nevidím žádný způsob, jak bych takovou částku někdy mohl zaplatit," uvedl Lipský. Povinnosti zaplatit pokutu ho však zbavil krajský soud v Olomouci, kam se odvolal.

"Peněžitý trest byl nezákonný, protože zákon předpokládá jeho uložení, pouze pokud je dobytný. To v tomto případě nelze očekávat, když má obžalovaný navíc uhradit škodu 26 milionů korun," řekl předseda soudu Jindřich Bayer.

V ostatních bodech obžaloby se Bayer však ztotožnil s verdiktem okresního soudu. "Jednání obžalovaného lze v určitém smyslu chápat, ale nelze ho omlouvat. Nemůžeme tolerovat, aby takto vysoce postavený člověk nakládal s obecními penězi, jak se mu zachce," uvedl soudce.

Žalobce během prvního procesu uznal, že starosta naletěl podvodníkům, přesto žádal ještě přísnější trest. "Co se týká rozhodnutí o vině, jsem spokojený, ale trest je řádově o jeden a půl roku nižší, než jsem navrhoval. Ani tak není vyloženě mírný, ale přesto ještě zvážím případné odvolání," uvedl žalobce.

Rozdal peníze na kanalizaci
Někdejší první muž ODS na Olomoucku před šesti lety rozdal více než polovinu státní dotace na stavbu kanalizace a čističky odpadních vod. Podle obžaloby dostal za půjčku od jedné z firem k dispozici auto.

"Půjčení obecních peněz za dobré slovo byl hazard a risk. Neměl sice v úmyslu poškodit obec, ale byla to od něj velká nedbalost," řekla soudkyně Lenka Konrádová.

"Dopustil se závažných trestných činů a obec dostal do problémů, kterými dodnes trpí," prohlásil už dříve státní zástupce Petr Šereda. Přestože podle něho Lipský naletěl jiným podvodníkům, navrhl pro něho přísný trest.

Obhajoba naopak žádala podmínku. Lipský podle advokáta Vratislava Klimenta nebral do své kapsy, ale snažil se získat pro obec víc peněz. Obhájce ale uznal, že Lipský neměl obcházet zastupitelstvo.

Štěpánovští dodnes nemají peníze ani kanalizaci. "Navíc z rozpočtu, který tvoří dvacet tři milionů, pět milionů padne na splátky. Investiční akce obce jsou prakticky na nule," posteskl si současný štěpánovský starosta Mojmír Lýsek.

Bývalý starosta Štěpánova na Olomoucku Milan Lipský čeká u soudu na rozsudek. (19. prosince 2003)

Bývalý starosta Štěpánova Milan Lipský odpovídá novinářům po vynesení rozsudku, kterým byl odsouzen na pět let za to, že za zády zastupitelů rozpůjčoval podnikatelům a firmám 26 milionů. (19. prosince 2003)

Bývalý starosta Štěpánova Milan Lipský (vpravo) se radí se svým obhájcem po vynesení rozsudku. Odsouzen byl na pět let za zpronevěru, zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. (19. prosince 2003)

Bývalý starosta Štěpánova Milan Lipský (vpravo) s obhájcem poslouchá vynesení rozsudku. Odsouzen byl na pět let za zpronevěru, zneužití pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. (19. prosince 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Myslel jsem, že chce sprovodit ze světa, hájil alkoholik útok na seniora

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilian podle obžaloby pobodal sérií ran nožem staršího...

Na nic netušícího starého muže loni v jeho bytě v pražské Ruzyni zaútočil nožem čtyřiačtyřicetiletý Jiří Kilián. Vážně...

Dahlgrenova sebevražda česko-americké vztahy neovlivní, shodli se odborníci

Kevin Dahlgren u Krajského soudu v Brně (31. května 2016).

Teprve v pondělí potvrdila Vězeňská služba, že cizinec, který ve vězení spáchal sebevraždu, je Kevin Dahlgren. Jediný...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz