Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta nakládal s miliony bez schválení

  10:45aktualizováno  10:45
Hranice - Pět milionů korun z městské kasy nabízel začátkem roku jako prostředník předseda představenstva Cementu Hranice Markétě Regecové za poslední nevykoupený pozemek v areálu Philipsu. Při podivné transakci kolem nabídky za pozemek se nestal trestný čin, ale starosta zřejmě porušil zákon o obcích. Žádný trest mu však nehrozí.

Občanské sdružení Příjemný úder proto podalo trestní oznámení na starostu Hranic Rudolfa Nováka, protože nikdo nebyl schopen vysvětlit, odkud se miliony vynořily.

Policie trestní oznámení zamítla, ale z jejího šetření vyplývá, že starosta peníze poskytl bez schválení zastupitelstva. Proto také státní zástupce konstatoval, že starostovo jednání bylo nestandardní a zřejmě v rozporu se zákonem o obcích.

"V souvislosti s tím, že žádná škoda nevznikla, toto jednání není trestným činem. Starosta jednal ku prospěchu města, ne za účelem obohacení sebe či někoho jiného. Je to sice zvláštní, nestandardní úkon, chyběla tu právní forma, ale to už by si měli vyhodnotit zastupitelé," komentoval případ státní zástupce Radim Obst.

"Teď máme alespoň trochu pocit zadostiučinění. Měli jsme pravdu, když jsme se domnívali, že tato transakce nebyla v pořádku," uvedl Jiří Nebeský z občanského sdružení Příjemný úder.

Také šéf místní ODS Pavel Krejčiřík, který se jako jeden z prvních zajímal, odkud pět milionů korun pocházelo, nad jednáním radnice kroutí hlavou. "Nestačím se divit. Pokud tuto transakci neschválilo městské zastupitelstvo, jde o jasné porušení zákona o obcích," tvrdí Krejčiřík.

"Přestože posuzovaná finanční transakce nespadala do zákonných regulí, z pohledu případného podezření z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinnosti při správě cizího majetku nelze dovodit existenci všech zákonných znaků skutkových podstat těchto trestných činů," píše v usnesení státní zástupce Radim Obst.

Hranická radnice se k případu nechce blíž vyjadřovat. "Pro nás je podstatné, že celé trestní oznámení bylo zamítnuto. Pro nás je důležité, že nedošlo k trestnému činu," konstatoval mluvčí radnice Petr Bakovský.

Předseda představenstva společnosti Cement Hranice Zdeněk Špiřík na otázky týkající se jeho účasti v celém případu neodpověděl. Letos v únoru však vysvětloval, že se jen pokoušel městu pomoci ukončit vleklou kauzu s majitelkou posledního nevykoupeného pozemku Markétou Regecovou.

"Z hlediska zákona o obcích na podobné jednání neexistuje žádná sankce. Ač si můžeme myslet, že jde o netradiční jednání a že pan starosta měl mít zmocnění zastupitelstva, musíme respektovat stanovisko státního zástupce. A ten jasně říká, že starosta nespáchal trestný čin," řekla kancléřka okresního úřadu v Přerově Jitka Suchánková.

"Okresní úřad má sice pravomoc zasáhnout v případech, kdy například zastupitelstvo schválí usnesení nebo vyhlášku, která je v rozporu se zákonem, to ale není tento případ," dodala kancléřka Suchánková.

Zaměstnanci továrny společnosti LG. Philips Displays v Hranicích na Přerovsku se vracejí zpět na pracoviště poté, co zde policisté 27. srpna ukončili hledání výbušniny. Umístění čtyř náloží v dokončované továrně ohlásil ráno telefonicky neznámý muž.

Zaměstnanci továrny společnosti LG. Philips Displays v Hranicích na Přerovsku se vracejí zpět na pracoviště poté, co zde policisté 27. srpna ukončili hledání výbušniny. Umístění čtyř náloží v dokončované továrně ohlásil ráno telefonicky neznámý muž.

Generální ředitel továrny Philips Jon G. Richters hovoří na tiskové konferenci

Zaměstnanec továrny Philipsu lisuje části obrazovek

Zaměstnanci továrny Philips kontrolují kvalitu obrazovek

Zaměstnanec továrny Philips kontroluje kvalitu obrazovekHlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Brutální útok na ochranku, další královské miminko a Rodenův úspěch u soudu

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné vám ukážeme útok výrostků na ochranku obchodního centra, řekneme, že britská...

Studenti ve Sněmovně řešili odvolání prezidenta a vystoupení Česka z EU

Studenti (ilustrační foto)

Studenti základních škol a gymnázií nejsou spokojení se současným prezidentem ani s členstvím v Evropské unii a od...

Exstarosta Lipnice vyhlíží návrat na svobodu. Sedí prý za „kulišárny“

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký už skoro dva roky sedí ve vězení za podvody a zpronevěru, podle...

Najdete na iDNES.cz