Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta může čekat na milost

  15:25aktualizováno  15:25
Š t e r n b e r k - Starosta Šternberka Pavel Stonawský (nezávislý), který byl odsouzen za nehodu v opilosti a podle zákona musí opustit své místo, nyní může čekat ve své funkci na milost prezidenta neomezeně dlouho. Žádný zákon totiž neříká, dokdy ho musí přednosta okresu odvolat. Starosta havaroval se služebním vozem loni v červenci a letos byl odsouzen za úmyslný trestný čin.

O udělení milosti prezidenta požádali radní Štenberka.

Podle zákona nesmí mít obecní zastupitel záznam v rejstříku trestů a přednosta ho musí odvolat.

"Podle zákona o volbách do obecních zastupitelstev musí přednosta svolat mimořádné zastupitelstvo. Pokud starostu odmítnou zastupitelé odvolat, musí přednosta vyslovit zánik mandátu. V zákoně však není stanovena žádná lhůta. Mám proto neomezeně dlouhou dobu na to, kdy ho odvolám," řekla zastupující přednostka olomouckého okresu Marie Mazánková.

To připustil také starosta Stonawský. "Je to pravda. Nicméně čím dříve by rozhodnutí o milosti přišlo, tím lépe. Záleží totiž také na tom, kdo vzejde z výběrového řízení nového přednosty olomouckého okresního úřadu. Navíc nyní zesílily politické tlaky ze strany ČSSD na místa nezávislých starostů," řekl Stonawský.

Žádost o milost, která by mohla vyřešit jeho situaci, zkoumá nyní ministerstvo spravedlnosti. Podle mluvčí Ivy Chaloupkové lhůta k vyřízení podobné žádosti neexistuje.

Zastupitelstvo dalo starostovi další měsíc
Zastupitelé Šternberka dali starostovi Pavlovi Stonawskému, kterému hrozila kvůli autonehodě ztráta místa, další měsíc, aby jeho žádost o milost mohlo projednat ministerstvo spravedlnosti. O zrušení mandátu Stonawského hlasovalo 19 zastupitelů (dva nebyli na jednání). Sedm jich bylo pro zrušení mandátu a dvanáct proti. Návrh, aby se o mandátu Stonawského hlasovalo, a to tajně, podali sociální demokraté.

"Kdybych o starostovi mohl hlasovat, tak bych ho také podpořil. Nikdo není dokonalý, každý občas udělá nějaký kopanec. Stonawského bych podržel kvůli tomu, že funkci starosty nebere jako dobrý job, ale jako službu městu. Za jeho vedení radnice se udělalo hodně ve městě a zasloužil se i o tom, aby Šternberk měl dobré jméno i v zemi a vědělo se o něm i zahraničí," uvedl po hlasování obavytel Šternberka Rudolf Osička. O osudu Stonawského se bude jednat i na dalším zastupitelstvu 25. dubna.

Udržet Stonawského ve funkci se pokouší rada města. "Jednomyslně souhlasila s tím, aby zůstal ve funkci a všichni její členové podepsali žádost, aby mu prezident udělil milost," uvedl šternberský místostarosta Petr Skyva. "Kdyby odešel, bylo by to pro město špatné. Za osm let, co je na radnici, ukázal hodně koncepční práce a bylo by škoda, kdyby v ní nemohl pokračovat," soudí Skyva.

Starosta věří, že do té doby dostane prezidentskou milost
Prakticky jen na prezidentovi Václavu Havlovi nyní závisí, jestli Pavel Stonawský bude dál starostou Šternberka, nebo ho rok a půl před komunálními volbami v této funkci někdo vystřídá. Aby Stonawský zůstal ve funkci, potřebuje, aby mu prezident co nejdříve udělil milost kvůli havárii, kterou způsobil loni v létě u obce Medlov. Pracovníci prezidentské kanceláře však již dříve upozornili, že na rozhodnutí bude patrně čekat několik měsíců.

Stonawského za havárii již odsoudil šumperský soud a podle jeho slov nežádá o milost kvůli pokutě a dočasné ztrátě řidičského průkazu, ale kvůli tomu, že se stal pravomocně odsouzeným, a to podle zákona znamená, že nesmí být členem městského zastupitelstva, a tedy ani starostou. Šumperský soud totiž přihlédl k tomu, že podle znalce měl starosta v době havárie v krvi více než jednu promili alkoholu a uznal ho vinným z úmyslného trestného činu.

Starosta přiznal, že tato okolnost ho zaskočila. Škodu na služebním autě, které při havárii zničil, již uhradil a po soudu očekával, že zaplatí ještě pokutu třicet tisíc korun a na dva roky bude muset oželet řidičský průkaz. Na to, že patrně přijde i o post starosty, ho upozornil Okresní úřad v Olomouci. "S něčím takovým jsem nepočítal, a proto jsem nepodnikl žádné právní kroky, abych tomu zabránil," říká Stonawský. "Protože jsem všechno doznal, se vším souhlasil a své závazky splnil, mohl jsem požádat o podmíněné zastavení trestného stíhání. Tuto žádost jsem nenapsal a bohužel jsem propásl i odvolací lhůtu," dodal.

Stonawským se zabývá i kraj
Situací, ve které se ocitl šternberský starosta, se zabývá i krajský úřad. Pavel Stonawský je totiž i krajským radním. V tomto případě se však do rozporu se zákonem nedostává, protože v případě krajských zastupitelů je zákon benevolentnější. (Zatímco obecní zastupitel nesmí být pravomocně odsouzen, krajský zastupitel ztrácí mandát pouze v případě, že byl odsouzen k nepodmíněnému trestu.) "Udělal hodně pro město, považuji ho za profesionála a také vím, že každý může udělat chybu. Osobně bych proto setrvání ve funkci krajského zastupitele nechal na jeho zvážení," uvedl krajský zastupitel Jaroslav Střelák (Nezávislí) a podobně se vyjadřují i někteří další kolegové ze zastupitelstva.

Starosta města Šternberka Pavel Stonawský

Starosta Šternberka Pavel Stonawský při rozhovoru v Českém rozhlasu Olomouc

Starosta Šternberka Pavel Stonawský při rozhovoru ve studiu Českého rozhlasu OlomoucHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz