Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta může čekat na milost

  15:25aktualizováno  15:25
Š t e r n b e r k - Starosta Šternberka Pavel Stonawský (nezávislý), který byl odsouzen za nehodu v opilosti a podle zákona musí opustit své místo, nyní může čekat ve své funkci na milost prezidenta neomezeně dlouho. Žádný zákon totiž neříká, dokdy ho musí přednosta okresu odvolat. Starosta havaroval se služebním vozem loni v červenci a letos byl odsouzen za úmyslný trestný čin.

O udělení milosti prezidenta požádali radní Štenberka.

Podle zákona nesmí mít obecní zastupitel záznam v rejstříku trestů a přednosta ho musí odvolat.

"Podle zákona o volbách do obecních zastupitelstev musí přednosta svolat mimořádné zastupitelstvo. Pokud starostu odmítnou zastupitelé odvolat, musí přednosta vyslovit zánik mandátu. V zákoně však není stanovena žádná lhůta. Mám proto neomezeně dlouhou dobu na to, kdy ho odvolám," řekla zastupující přednostka olomouckého okresu Marie Mazánková.

To připustil také starosta Stonawský. "Je to pravda. Nicméně čím dříve by rozhodnutí o milosti přišlo, tím lépe. Záleží totiž také na tom, kdo vzejde z výběrového řízení nového přednosty olomouckého okresního úřadu. Navíc nyní zesílily politické tlaky ze strany ČSSD na místa nezávislých starostů," řekl Stonawský.

Žádost o milost, která by mohla vyřešit jeho situaci, zkoumá nyní ministerstvo spravedlnosti. Podle mluvčí Ivy Chaloupkové lhůta k vyřízení podobné žádosti neexistuje.

Zastupitelstvo dalo starostovi další měsíc
Zastupitelé Šternberka dali starostovi Pavlovi Stonawskému, kterému hrozila kvůli autonehodě ztráta místa, další měsíc, aby jeho žádost o milost mohlo projednat ministerstvo spravedlnosti. O zrušení mandátu Stonawského hlasovalo 19 zastupitelů (dva nebyli na jednání). Sedm jich bylo pro zrušení mandátu a dvanáct proti. Návrh, aby se o mandátu Stonawského hlasovalo, a to tajně, podali sociální demokraté.

"Kdybych o starostovi mohl hlasovat, tak bych ho také podpořil. Nikdo není dokonalý, každý občas udělá nějaký kopanec. Stonawského bych podržel kvůli tomu, že funkci starosty nebere jako dobrý job, ale jako službu městu. Za jeho vedení radnice se udělalo hodně ve městě a zasloužil se i o tom, aby Šternberk měl dobré jméno i v zemi a vědělo se o něm i zahraničí," uvedl po hlasování obavytel Šternberka Rudolf Osička. O osudu Stonawského se bude jednat i na dalším zastupitelstvu 25. dubna.

Udržet Stonawského ve funkci se pokouší rada města. "Jednomyslně souhlasila s tím, aby zůstal ve funkci a všichni její členové podepsali žádost, aby mu prezident udělil milost," uvedl šternberský místostarosta Petr Skyva. "Kdyby odešel, bylo by to pro město špatné. Za osm let, co je na radnici, ukázal hodně koncepční práce a bylo by škoda, kdyby v ní nemohl pokračovat," soudí Skyva.

Starosta věří, že do té doby dostane prezidentskou milost
Prakticky jen na prezidentovi Václavu Havlovi nyní závisí, jestli Pavel Stonawský bude dál starostou Šternberka, nebo ho rok a půl před komunálními volbami v této funkci někdo vystřídá. Aby Stonawský zůstal ve funkci, potřebuje, aby mu prezident co nejdříve udělil milost kvůli havárii, kterou způsobil loni v létě u obce Medlov. Pracovníci prezidentské kanceláře však již dříve upozornili, že na rozhodnutí bude patrně čekat několik měsíců.

Stonawského za havárii již odsoudil šumperský soud a podle jeho slov nežádá o milost kvůli pokutě a dočasné ztrátě řidičského průkazu, ale kvůli tomu, že se stal pravomocně odsouzeným, a to podle zákona znamená, že nesmí být členem městského zastupitelstva, a tedy ani starostou. Šumperský soud totiž přihlédl k tomu, že podle znalce měl starosta v době havárie v krvi více než jednu promili alkoholu a uznal ho vinným z úmyslného trestného činu.

Starosta přiznal, že tato okolnost ho zaskočila. Škodu na služebním autě, které při havárii zničil, již uhradil a po soudu očekával, že zaplatí ještě pokutu třicet tisíc korun a na dva roky bude muset oželet řidičský průkaz. Na to, že patrně přijde i o post starosty, ho upozornil Okresní úřad v Olomouci. "S něčím takovým jsem nepočítal, a proto jsem nepodnikl žádné právní kroky, abych tomu zabránil," říká Stonawský. "Protože jsem všechno doznal, se vším souhlasil a své závazky splnil, mohl jsem požádat o podmíněné zastavení trestného stíhání. Tuto žádost jsem nenapsal a bohužel jsem propásl i odvolací lhůtu," dodal.

Stonawským se zabývá i kraj
Situací, ve které se ocitl šternberský starosta, se zabývá i krajský úřad. Pavel Stonawský je totiž i krajským radním. V tomto případě se však do rozporu se zákonem nedostává, protože v případě krajských zastupitelů je zákon benevolentnější. (Zatímco obecní zastupitel nesmí být pravomocně odsouzen, krajský zastupitel ztrácí mandát pouze v případě, že byl odsouzen k nepodmíněnému trestu.) "Udělal hodně pro město, považuji ho za profesionála a také vím, že každý může udělat chybu. Osobně bych proto setrvání ve funkci krajského zastupitele nechal na jeho zvážení," uvedl krajský zastupitel Jaroslav Střelák (Nezávislí) a podobně se vyjadřují i někteří další kolegové ze zastupitelstva.

Starosta města Šternberka Pavel Stonawský

Starosta Šternberka Pavel Stonawský při rozhovoru v Českém rozhlasu Olomouc

Starosta Šternberka Pavel Stonawský při rozhovoru ve studiu Českého rozhlasu OlomoucHlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

Škody po přívalových deštích, cena pro gripeny a tvrdší tresty trýznitelům

Hasiči zasahovali u povodně v Kotovicích na Plzeňsku.

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Mimo jiné vás zavedeme do míst, která nejvíce poškodil čtvrteční přívalový déšť....

Fischer neúspěšně kandidoval na Hrad, teď chce i s pomocí ODS do Senátu

Pavel Fischer dokázal získat podporu občanských demokratů pro podzimní volby do...

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který měl třetí největší podporu voličů, dokázal získat podporu...

Najdete na iDNES.cz