Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta možná porušil zákon

  19:36aktualizováno  19:36
Praha - Sčítání lidu, které od samého začátku provází spousta otazníků, má další skandál. Starosta pražské městské části Újezd Josef Novák na svých internetových stránkách totiž zveřejnil odhad části výsledků sčítání. A protože Novák působil během akce jako sčítací revizor, tedy kontrolní orgán komisařů, kteří data shromažďovali, začal Úřad pro ochranu osobních dat řešit, zda tím neporušil zákon o sčítání lidu.

Starosta, který je autorem stránek, na nich sice tvrdí, že níže uvedené výsledky jsou jen jeho odhadem, zároveň však drtivé většině obyvatel Újezda za spolupráci se sčítacími komisaři děkuje.

Svůj čin za porušení zákona nepovažuje. "Velmi důkladně jsem se poučil, že informace nesmím zveřejňovat, takže jsem je nezveřejnil. Jde jen o odhad," uvedl.

Statistický úřad však se zveřejněním odhadů nesouhlasí a považuje starostův krok za neetické. Na druhé straně však tvrdí, že problém není nutné řešit sankcemi. "Myslím, že nejde o porušení zákona," uvedla Eva Šebková ze Statistického úřadu.

Podle inspektorů Úřadu pro ochranu osobních dat není problém v informacích samotných, jako v tom, že starosta-revizor s informacemi neoprávněnně nakládal. A za to může být i trestně stíhán.


 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz