Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Kňava vám neměl seminárku ukazovat, řekl šéf pardubické ODS

  12:30aktualizováno  12:30
Než krajský šéf ODS Daniel Petruška poskytl rozhovor MF DNES, měl podmínku. Chtěl nahlédnout do seminárních prací, které při svém studiu v Sezemicích vypracoval pardubický starosta Jaroslav Kňava. I Petruška tak zjistil, že politik při studiu podváděl - velkou část textu stáhl z internetu, aniž by ho uvedl jako zdroj.

Problémy v pardubické ODS se hromadí. Její krajský šéf a poslanec Daniel Petruška připouští, že strana s tím už bude muset něco dělat. | foto: Michal Klíma, MAFRA

"Tyto důkazy vypadají jasně. Upřímně musím říct, že mi je pana Kňavy líto. Tohle vám vůbec nemusel ukazovat a mohl mít klid. Navíc, co si budeme povídat, podobně studují i tisíce jiných lidí," uvedl krajský šéf ODS Daniel Petruška.

Seminárku jsem kopíroval i z webu,

přiznal pardubický starosta Kňava

Ten však zároveň dodává, že další a další nové kauzy, týkající se jeho kolegů, musí strana začít rázně řešit.

Petruška: Voliči nám kauzy spočítají

Výlet do Madridu, podivně udělená městská zakázka, provázanost politiků s firmami, podvádění při studiu. Pardubická ODS jen za posledních několik málo týdnů musela řešit tolik kauz, jako za celé minulé volební období dohromady.

Kňavovy problémy

Starosta pátého pardubického obvodu a městský zastupitel za ODS Jaroslav Kňava v poslední době kráčí od jednoho skandálu ke druhému. Vše začalo na konci října jeho cestou do Madridu. Společně se starostou Rosic nad Labem Milanem Tichým, starostou Heřmanova Městce Alešem Jiroutkem (oba ODS) a pardubickým zastupitelem Liborem Vlasákem (Sdružení pro Pardubice) vyrazili tryskáčem na Ligu mistrů. Společnost jim dělali šéfové firem, které mají městské zakázky. Nakonec však musel Kňava opustit radu města kvůli něčemu jinému. Na zasedání svůj výlet hájil tak neuvěřitelným způsobem, že ho kolegové ze strany donutili post opustit. Minulý týden se také ukázalo, že Kňava bydlí v bytě, který patří společnosti IP stav. Starosta přitom v několika případech hlasoval v radě města tak, aby firma dostala zakázku. Kňava navíc podváděl při svém studiu v Sezemicích. Celé části svých seminárních prací opisoval z internetu, aniž by uvedl zdroj.

Většina z nich se přitom týká stále jednoho jména - starosty pátého městského obvodu Jaroslava Kňavy.

Nad "produktivitou svého svěřence" žasne i krajský šéf ODS Daniel Petruška. Podle něj musí strana začít hodně rychle něco dělat, nebo se jí také může stát, že i ve své pardubické baště začne prohrávat volby.

"Těch kauz kolem členů naší strany je v poslední době skutečně mnoho. Jsem z toho nešťastný. Až mě to děsí. Nyní hlavně musíme očistit jméno těch starostů, kteří se do podobných akcí nepřipletli, a ty případy, o kterých píšete, se prostě musí prošetřit. Pokud bychom nedělali nic, klidně by se nám mohlo stát, že nám to lidi u voleb spočítají a my je prohrajeme," říká Petruška.

Pan Kňava se už nechal slyšet, že ani přes zjevný podvod nehodlá politiku opouštět. Máte nějaké páky ho k tomu donutit?
To nemáme. Stanovy strany vznikaly v době, kdy se ani s podobnými věcmi nepočítalo. V každém případě budeme chtít od pana Kňavy slyšet vysvětlení. Budeme se o tom bavit i na oblastní radě. Pravdou ale je, že na případný konec pana starosty můžeme tlačit spíše jen morálně.

Vysvětloval vám nějak starosta Kňava celou věc?
Tak v neděli jsme spolu o tom mluvili a bylo zjevné, že to na něj doléhá. Je toho skutečně už hodně a má to na něj dopad. Přesto bylo jasné, že má pocit, že v žádné ze zmiňovaných kauz nijak nepochybil. Proto si myslím, že zřejmě odstupovat nebude.

Takže celá aféra opět skončí pod kobercem?
Tak bych to rozhodně neřekl. Podle mě jsou možné jen dvě varianty. Tou první je, že se na stranické půdě dohodneme s těmi lidmi, kterých se aféry týkají, že provedou nějakou sebereflexní akci, kterou já nechci blíže specifikovat.

Rozhodnutí je pouze na nich. Pokud ale mají skutečně pocit, že nic špatného neudělali a nic z toho se nestane, tak pak se děj vůle páně. Potom si myslím, že nám to voliči spočítají. Příští rok nás přitom čekají hned troje volby. Reálně v nich hrozí, že to lidé spočítají i těm, kteří žádné chyby neudělali a strana prohraje.

Nedávno se přitom probírala cesta tří vašich členů do Madridu. Výletu se vedle Kňavy účastnil i starosta sedmého obvodu Milan Tichý a starosta Heřmanova Městce Aleš Jiroutek. Řešila to strana nějak?
Tak já jsem všechny tři kontaktoval s tím, že bych od nich rád slyšel vysvětlení. Ovšem všichni tři mi ho odmítli dát s tím, že se jednalo o jejich soukromou věc.

Takže jestli tomu dobře rozumím, tak vaše role je nyní pouze v tom, že jim můžete říkat, co by se vám líbilo, aby udělali.
Moje role je teď nyní v tom, že budu celou věc spíše moderovat. Nemám páky na to, abych někoho odvolával. Přesto doufám, že se mi povede ukázat na to, co bylo špatně a dobře, a že lidem vysvětlíme, že tady nejsme všichni špatní.

V každém případě vám zmíněné kauzy nijak nepomáhají. Máte pocit, že za rok můžete v Pardubicích vůbec obhájit vítězství v komunálních volbách?
I přesto všechno sem v tomto optimista. Naše výhoda je v tom, že máme starosty ve všech obvodech. Myslím si, že všichni, včetně pana Kňavy, pracují dobře a že to lidé ocení.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz