Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta je podezřelý z porušení zákona

  9:55aktualizováno  9:55
Jedlí - Policie bude šetřit, zda se starosta Jedlí na Zábřežsku Josef Minář (Sdružení nezávislých kandidátů) nedopustil trestného činu. Trestní oznámení na starostu podal člen zastupitelstva Miroslav Enter (KSČM). Domnívá se, že starosta porušil zákon při financování a zajišťování výstavby penzionu pro důchodce, který měl být dokončen v roce 1998.

"Starosta opakovaně odmítal předložit požadované doklady ke kontrole. Dostal jsem se k nim teprve po nesčetných žádostech. O problémech na stavbě nás vůbec neinformoval. Ty vyšly najevo, až bylo pozdě," uvedl Enter, který je členem nedávno jmenované komise pro dostavbu penzionu.

Provedl kontrolu a zjistil, že dodavatelská firma vyfakturovala  práce za 25 milionů, stavba je však podle něj hotova pouze ze tří čtvrtin. Přitom náklady na celý projekt činí 26 milionů.

"Někde ve vzduchu je částka kolem osmi milionů. To mě naprosto šokovalo. Starosta měl povinnost sledovat, co se na stavbě děje," řekl Enter, který zároveň podal trestní oznámení na firmu, která zakázku prováděla.

Zastupitel Enter tvrdí, že nedokončený penzion ohrožuje běžný život Jedlí. Obec totiž kromě pěti milionů úvěru použila na přestavbu bývalé mateřské školy na penzion státní dotaci ve výši dvaceti milionů korun, kterou však musí do konce roku vrátit, protože nedodržela termín dostavby. "K tomu je potřeba přičíst deset milionů penále. Obci reálně hrozí zástava vlastního majetku," obává se Enter.

Podle právníka Vojtěcha Němce z Okresního úřadu Šumperk je možné, že pokud obec penzion do konce roku dostaví, stát vrácení dotace promine. "Pokud ale bude muset peníze vracet, nedokážu si představit, z čeho bude žít," uvedl Němec. Enter však nevidí možnost dostavby do konce roku jako reálnou právě kvůli osmimilionovému manku, které objevil.

Starosta Minář odmítá kauzu komentovat. "Mediální kampaň tomu rozhodně nepomůže. Jsou varianty, jak celou věc vyřešit," řekl pouze. Enter však tvrdí, že starosta žádné varianty nemá.

Jiný zastupitel Zdeněk Axmann (nezávislý) nechce Enterova zjištění komentovat. "To nebyla oficiální kontrola. Nyní jsme zadali audit, který by měl dát jasnou odpověď, jak se věci mají," řekl. Do ukončení auditu nechce starostovu práci při zajišťování výstavby penzionu komentovat.

Enter už několikrát požadoval odstoupení starosty pro nedostatky v jeho práci, dokonce navrhl jeho odvolání. Nikdy však nezískal v šestičlenném zastupitelstvu potřebnou většinu.Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Mladý řidič v Ostravě srazil chodkyni a bruslaře, žena při nehodě zemřela

(ilustrační snímek)

Devatenáctiletý řidič srazil ve čtvrtek večer v Ostravě na přechodu pro chodce chodkyni a bruslaře. Žena na místě...

Mladíci ukradli ve škole gekony i šváby. Chtěli mít vlastní chov

Ještěrka zelená

Dva mladíci ve věku dvaceti let se v týdnu vloupali na Střední školu zahradnickou a technickou v Litomyšli. Škole...

Najdete na iDNES.cz