Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Jančík: Definitivně bych z politiky nešel, říkají mi nesmrtelná teta

  13:25aktualizováno  13:25
Dlouholetý kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík je zlobivé dítě pražské ODS. A pražská ODS se ho právě kvůli jeho mediálnímu obrazu zbavila. Už není jejím místopředsedou v hlavním městě, ale starostou Prahy ale 5 zůstává. Za svým negativním obrazem vidí spiknutí, přesto se politiky nechce do budoucna vzdát.

Je pro vás titul před jménem hodně důležitý?
Titul před jménem je důležitý, ale důležitější jsou vědomosti a zkušenosti. Ale pozor: v politice hraje titul důležitou roli. Proto i já jsem se rozhodl ve zralém věku studovat. Múdři a júdři jsou vyvoleni k přeskakování v kandidátkách, stalo se to několikrát.

Oznámila vám už Západočeská univerzita, že jste mezi sedmdesáti absolventy plzeňských práv, se kterými zahájí správní řízení o odebrání titulu?
Nevím o tom nic víc, než co se píše v novinách. Jako první politik jsem zveřejnil své práce i svůj index a vyzval jsem rektora dvěma dopisy, aby mi to vysvětlil. Odepsal, že mi to vysvětlí, což se zatím nestalo.

Jste schopný doložit své předchozí studium, což je údajně to, co škole chybí?
Ve chvíli, kdy budu vyzván, jsem připraven na dané téma vést debatu. Co mě ale popuzuje: přece není problém studenta, že škola nemá něco v pořádku. Je to totéž, jako byste po nás chtěla úmrtní list... Svatební list...

... to bude lepší...
... a my bychom vám na to řekli, že jsme ho ztratili, a doložte nám, že jste se vdala. Mou povinností není držet své vysokoškolské práce ani index.

O tom, zda budete kandidovat v podzimních volbách, se chcete rozhodnout po volbách parlamentních. Proč?
Buď bude ODS vítězem a já budu spokojený, nebo bude poražená a já budu zvažovat, jestli ODS nepomůžu.

OČIMA BARBORY TACHECÍ

Počítám, kolik svých přátel, kolegů a šéfů vytočím, když napíšu, že Milan Jančík je dost chytrý, a když chce, dokáže být i dost zábavný. V momentě, kdy mi na tyhle počty přestávají stačit obě ruce, kašlu na to. Protože on chytrý je. Je to ten typ bystrosti, kterou poznáte po třech minutách rozhovoru na chodbě: reaguje rychle a s vtipem. A přitom se nenechá ani off record chytit s pusou na špacíru. Tváří se jako kamarád, mluví jako politik. Když "náhodou" něco prozradí, jsou to výhradně plusové body pro něj - třeba, když mi v garáži ukazuje pět let staré služební auto s tím, že je to nejstarší vůz pražských starostů. Nevytáhla jsem na něj žádnou z jeho slavných radničních kauz, protože ke všem říká totéž: není to pravda. Nepřinesla bych nic nového, kdybych ty případy znovu otvírala. Tak jsem ho radši jemně dotlačila ke zpěvu. W. A. Mozart: Don Giovanni, úvodní árie Leporella v podání Milana Jančíka k vidění zde.

Není to paradox, že vy zvážíte, jestli ODS pomůžete v momentě, kdy ona sama se rozhodla, že vás ve vedení pražské ODS nechce?
To je věcí pražské ODS, já jsem předsedou největšího sdružení ODS v Praze. To, že se nějaký orgán o stupínek výš rozhodl dál nevyužívat mých služeb, není žádná tragédie.

Ne nevyužívat vašich služeb, pražská ODS dala najevo, že jí škodíte.
Tady, v Praze 5, je ovšem obecně známo, kdo stojí od roku devadesát osm za rozvojem této čtvrti. Dokonce i tady, kde sedíme, byla ošklivá fabrika.

Co budete dělat, když s politikou skončíte?
Budu pokračovat v podnikání,mám své firmy, žádná z nich nespolupracuje s radnicí ani nepracuje v oblasti, která by mohla být spojena s radnicí. Nebo se vrátím do zaměstnání.

Nenapadlo vás nikdy se vrátit k opernímu zpěvu?
No... to je tak rok a půl až dva roky práce na hlase. Možná kdyby přišla nabídka... třeba Leporello v Donu Giovannim.

Kdy v sobě operní pěvec objeví chuť dělat politiku?
Můj děd byl starostou malé obce na Moravě, takže je to v rodinných genech.

Váš případný odchod z politiky by byl definitivní?
Určitě ne. Říkají mi nesmrtelná teta.

I váš nový lídr Petr Nečas o vás řekl, že nejste důvěryhodný. Nevadí vám to?
Bral jsem to v té chvíli jako pro něj nezbytný výrok. A tendenční vyjádření. To je jako bych řekl, že Petr Nečas u mne ztratil důvěryhodnost tím, že kdysi odmítl pozici ministra vnitra.

Sám o sobě říkáte, že jste čestný. To se všechna média dohodla, že vás poškodí?
Dám příklad: měl jsem kdysi jakýsi konflikt se strážníkem. Mimochodem i on mi tehdy napsal, že se to nestalo tak, jak bylo v médiích prezentováno. A kdykoliv je od té doby zmíněno mé jméno, tak se vždycky sečtou mé takzvané kauzy, které byly vytvořeny médii, jedna za druhou. Pak je tu třeba ombudsman, který byl odsouzen za zabití člověka, a nevšiml jsem si, že pokud padne jeho jméno, někdo by napsal, že to je ten, co zabil člověka. A byl za to odsouzen.

Jak to podle vás vzniká, že desítky novinářů o vás nějak píší?
Myslím, že to vzniká samospádem. A že se to může hodit. Vždycky když je problém, vytáhne se Jančík za uši jako králík z klobouku. Kdykoliv jsem projevil nějakou ambici, šup, všechny mé takzvané kauzy se mi sečetly.

A jakou svoji ambici jste kvůli tomu nemohl naplnit?
Jednou jsem zavtipkoval na narozeninové oslavě významného pražského politika, že chci být primátorem. Byl to vtip. A myslím, že ti, co stáli v kroužku kolem, mi to potvrdí: od té doby se začaly dít věci.

Jaké?
Začal se nastavovat určitý mediální obraz.

S teorií spiknutí proti sobě jste přišel už před dvěma lety - cituji: "Jsem přesvědčen, že někde někdo sedí a vytváří temná spojení. Mám pocit, že tady sedí tým lidí a hledá osoby, které splétá do grafů, a uprostřed toho jsem já" - to jste myslel fakt vážně?
A myslím to dodnes. Někdo se bojí mých schopností, mých způsobů řízení... bojí se jich na jiném místě, než je Praha 5, kde je na každém kroku vidět výsledek mé práce.

A vy víte, kdo to je, nebo si myslíte, že to víte?
Tuhle otázku bychom mohli opustit.

Nestalo se toho kolem vás tolik, že žádný tajemný tým nemusel nic splétat?
Nedokážu vám na to odpovědět. Myslím, že ty kauzy se fakticky nestaly, protože vždy, když to někdo šetřil, došel k závěru, že Jančík neporušil zákon. Když to konstatovala policie, tak se řeklo, že Jančík je propojený s policií. Když státní zástupce odložil případ, hned se objevily v médiích spekulace, že má na Praze 5 kupovat byt. Tohle někdo musí vymýšlet.

Když o sobě sám prohlásíte, že jste čestný, co to v praxi znamená?
Snažím se chovat korektně, rozhodovat se na základě faktů, držet slovo, což považuji za základní kámen dobrého politika. Samozřejmě. Nebrat úplatky jistě.

Vy jste nikdy ve veřejném životě nelhal?
Určitě jsem nelhal.

Co jste dělal, když vám někdo nabídl úplatek?
Stalo se to jednou a vyhodil jsem ho z kanceláře. Ten člověk přišel, sednul si proti mně, držel kartičku, kde bylo na jedné straně napsáno pět procent a na druhé deset procent. Tak jsem řekl ven!

Ohlásil jste to policii?
Že proti mně seděl člověk s kartičkou? Kdyby to opakoval, udělal bych to.

Znáte jiného českého politika, který se sám vidí tak jinýma očima, než jakýma ho vidí veřejnost?
Neznám, protože nikdo není tak dobrý jako já. A říkám, že občané v Praze 5 jsou spokojeni s mou prací. Do mé mobilní kanceláře za mnou chodí občané a nestalo se mi, že by mi někdo řekl: Já vám nevěřím.

Nebude to tím, že ten, který vám nevěří, tam nejde?
Chodí tam lidé s problémy a říkají: Vy jste jediný, kdo nám může pomoci. To se o vás ví.

PROFIL

Milan Jančík

Narodil se 24. října 1959 v Prostějově. Studoval konzervatoř v Brně, později zpěv v Ostravě a Praze. V roce 2004 dokončil právnickou fakultu v Plzni. Kariéra Začátkem 80. let působil v divadlech v Olomouci a Ostravě, později vedl sbor Českého rozhlasu. V roce 2002 se stal starostou a svou funkci obhájil i o čtyři roky později. Jančíkova osoba dlouhodobě rozděluje ODS v Praze 5 a jeho jméno figurovalo v řadě kauz. Policie několikrát vyšetřovala nakládání Prahy 5 s veřejným majetkem. Loni v listopadu byl zvolen jedním z místopředsedů pražské ODS, minulý týden jej sněm odvolal.

Když nelžete, mohl byste nám říct, jestli jste s Pavlem Bémem měli dohodu, že vy a vaši lidé ho podpoříte na šéfa pražské buňky ODS a on a jeho lidé vás za to podpoří na místopředsedu? (P. Bém tuto dohodu popřel - pozn. aut.)
Bez dohody to přece nejde.

Proč nastal ten zlom, že vás mnozí z těch, kteří vás na místopředsednické křeslo dosadili, pak zase shodili?
Touha po změně. Neukojené ambice.

Jaký teď budete mít vztah s těmi, kteří vás poslali ke dnu?
Bude stejný. Já se mohu každému podívat do očí.

To jste se názorově posunul. Českému rozhlasu jste řekl - cituji: "Nejsem mstivý člověk, jsem pouze Štír, a to s sebou nese nějaké reakce." Nějaké reakce od Štíra jsou ty, že se nic nezmění?
To jste celá vy... Štír jedná tak, jak jedná. V osobním styku s těmi lidmi nehodlám cokoliv měnit. Je zajímavé, že někteří z těch lidí nesnesli dívat se mi do očí.

Štír je v encyklopedii definován jako noční pavoukovec, jenž napadá svou kořist a paralyzuje ji jedem, který do ní vstříkne dlouhým zakrouceným ocasem. Jeho štípnutí je někdy osudné.
(Smích) Nikdy jsem žádný jed nepouštěl a pouštět nechci. Odpovím diplomaticky: po volbách začnu kolegům klást otázky, které bych za normálních okolností některým kolegům nekladl. Měli by být ostražití.

A k čemu to kladení otázek má ve finále vést?
Já si počkám na ty odpovědi.

Před hlasováním jste řekl, že očekáváte, že se za vás Pavel Bém postaví. Zklamalo vás, že se to nestalo?
Překvapilo. Asi uznal v té chvíli napětí a nervozity za rozumnější nechat to být.

Za dobu jeho vedení Prahy se zhoršil obraz nejen jeho, ale i celé Prahy, která je považována za centrum korupce - Pavel Bém je také takový Mirek Dušín jako vy?
(Smích) Vůbec nejsem Mirek Dušín!

Tak jinak: Pavel Bém je stejně čestný jako vy?
Ke mně se choval vždy čestně a trvám na tom, že město řídil dobře.

Proč se od něj i jeho lidé uvnitř strany odklánějí?
Možná měl razantněji říci, jak to bude do budoucna. Pro určitou skupinu lidí v ODS je nepředstavitelné, že by zůstal ve své současné roli.

Copak neslíbil jasně, že ze své pražské role odejde v červnu?
Nejsem si jist, že to bylo tak razantní, aby to všichni pochopili.

Kdo by byl dobrý primátor po Pavlu Bémovi?
(Obří smích) Já.

Napadlo vás, že by vám možná imageově pomohlo, kdybyste zhubl?
Já jsem zhubnul dvacet sedm kilo!

Promiňte. Opravuji dotaz: myslíte, že by vám imageově pomohlo, kdybyste ještě zhubl?
Dalších pětadvacet to bude do konce roku.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru Sněmovny. Mandát bude vykonávat do...

Poslanci se přeli o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání, rozhodnou v pátek

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) byli vydáni Sněmovnou k trestnímu...

Spor o premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců Jaroslava Faltýnka, respektive o to, kdy Sněmovna rozhodne, zda je zbaví...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz