Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Dubí: Chybí zákony o prostituci

  10:00aktualizováno  10:00
Starosta Dubí Petr Pípal vyhlásil boj prostituci. Nově chce ve městě umístit kamery, které by na internet přenášely dění na ulicích. Zachytily by tak i klienty prostitutek. Kamery ale mohou být v rozporu se zákonem. Starosta je přesvědčen, že jejich existenci přesto obhájí.

Starosta Dubí Petr Pípal bude odpovídat na dotazy čtenářů iDNES.cz. | foto: Karel KopáčMF DNES

Podle starosty Dubí chybí v našem právním systému mnoho užitečných zákonů. Jejich absence pak vede k tomu, že obce si musí velice často pomoci sami.

"Vznikají mnohdy i krkolomná řešení na hranici zákona, abychom mohli zajistit veřejný pořádek a pohodlí života občanů. Tyto předpisy a vyhlášky jsou pak napadány Ústavním soudem. Chce to však trpělivost a věřit, že čas vše upraví. Nejde však jen sedět a nedělat nic," řekl Pípal.

Starosta si je také vědom, že se jedná o úzce lokální řešení problému prostituce. "Já jsem přijal roli odpovědného člověka za pořádek ve městě a mnoho občanů postižených tímto fenoménem doufá, že po šestnácti letech dojde ke změně. Pokud se prostitutky budou přesouvat jinam, a ono se tak již děje, musí si bohužel každý pomoci, jak umí," upozornil Pípal.

         ODPOVĚDI STAROSTY DUBÍ ČTĚTE ZDE

"Každý kritizuje naše vyhlášky, ale zatím nikdo nepřišel s jiným nápadem, jak se prostitutek zbavit," pokračoval starosta.

Tuto problematiku podle něj stát hodně zanedbal. "Prostituce už je problémem celého města, protože ubližuje naší image. V podvědomí lidí je názor, že Dubí rovná se město prostituce."

Kamery na ulici zachytí i návštěvníky nevěstinců
Kamery mají monitorovat situaci na nejrušnější ulici ve městě. Je tedy velice pravděpodobné, že zachytí i návštěvníky nevěstinců. - více zde

"Počítáme, že mnoho klientů upustí od návštěvy veřejného domu, protože nebude chtít riskovat, že je na záznamu pozná někdo z rodiny, přátel, spolupracovníků nebo obchodních partnerů," soudí Pípal. Je přesvědčen, že podaří-li se snížit počet zákazníků nevěstinců na polovinu, budou muset zavřít.

Znovu také vysvětlil, že kamery budou sledoval pohyb na ulici a nebudou pořizovat detailní záběry jednotlivých osob. Materiál bude zajišťovat městská policie.

"Pro účely sledování pohybu a dopravy na hlavní třídě není potřeba takového rozlišení, aby bylo možné identifikovat naprosto konkrétně a detailně jednotlivé osoby či registrační značky vozidel," vysvětlil starosta.

Právě do nevěstinců se prostitutky přesunuly poté, co strážníci zesílili kontroly na veřejných prostranstvích a místech, kde se doposud pohybovaly.

Přestože Úřad na ochranu osobních údajů zpochybňuje legálnost zveřejňování záznamů z bezpečnostních kamer, starosta od záměru nehodlá ustoupit. "Hledáme možnost, jak záběry z kamer zveřejnit tak, abychom nebyli v rozporu se zákonem," dodal starosta. - více zde

Obyvatelé z okolních domů jsou jako v pasti
K opatřením na odstranění prostituce město podle Pípala vedou i další důvody.

"V okolí nevěstinců mají občané bezcenné nemovitosti, které nikdo nikdy nekoupí, pokud tam tyto nevěstince budou. Lidé, kteří bydlí v jejich blízkosti mají také už dost každodenního veselého nočního života ve svém okolí," upozornil Petr Pípal.

Město Dubí se snaží, aby o opatřeních byli informování především němečtí zákazníci, kteří jednoznačně převažují. Přivádí je sem levnější služby a pocit anonymity. Plánované kamery jsou pouze jedním z mnoha opatření. Zvýší se počet strážníků ve městě.

"Na vjezdu do města na silnici E 55 budou v německém jazyce psané billboardy s nápisem upozorňujícím na skutečnost, že sjednávání poskytování prostituce na veřejných prostranstvím je postihováno a že ve městě Dubí probíhá neustálý monitoring této činnosti," doplnil Petr Pípal.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Zeman tvrdí, že nevedl kampaň. Experti její hodnotu spočítali na 34 milionů

Prezident Miloš Zeman přijal nabídku do předvolební diskuse televize Nova. Jiří...

Odborníci z iniciativy Rekonstrukce státu vyčíslili cenu kampaně Miloše Zemana před prvním kolem prezidentských voleb....

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Najdete na iDNES.cz