Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta Bratský stěhoval dlužníky

  18:16aktualizováno  18:16
Stodůlky - Pokašlávající Anděla Mirgová stojí uprostřed jednoho ze svých pokojů. Kolem ní se povalují hromady oblečení, hraček, ale také třeba náhubek na psa nebo opékač topinek. Radnice Prahy 13 ji právě v čele se starostou Petrem Bratským z tohoto bytu v Přecechtělově ulici na sídlišti Velká Ohrada vystěhovává. Mirgová úřadu na nájemném a poplatcích dluží téměř čtyři sta padesát tisíc korun.

"Snažila jsem se o výměnu bytu, ale úřad mi to nepovolil," říká nejistě. Starosta ji však přes celou místnost hlasitě upozorňuje, že si o výměnu zažádala až po soudním rozhodnutí o exekuci.

Mirgová jen zavzdychá. Přes pravé rameno ji visí kabelka, v levé ruce po celou dobu exekuce drží plastikovou odměrku. Její odevzdanost nijak nepotvrzuje obavy úřadu, že nájemníci tohoto bytu mohou být při vyklízení bytu agresivní.

Jakmile však Mirgová mluví o svých čtyřech dětech, které s ní byt obývaly, smířlivost se mění v nenávistné opovržení, proklíná je a rezolutně prohlašuje, že na ubytovně, kam se má přestěhovat, s nimi bydlet nebude. "Akorát se tady povalovali. Na nájem mi nikdy nepřispěli. Už na ně kašlu," hrozí Mirgová. Spolu s ní v bytě žili tři synové, dcera s manželem a jejich dvě nezletilelé děti.

Do místnosti náhle vejde zaměstnanec stěhovací firmy a věcným hlasem se ptá: "Tak copak máme mladá paní odnést?"

"Vemte si tu skříň a na chodbě lednici," odpovídá Mirgová. Nerozkazuje. Pouze rezignovaně konstatuje.

"Byla to normální šichta, některé exekuce bývají mnohem horší," říká před vysazenými dveřmi bytu Petr Jedlička, šéf stěhovací firmy.

Tvrdí, že si někdy na vystěhovávání bytů po neplatičech nájemného musí brát respirátory. "Například jeden nájemník, kterému úřad vypnul vodu, močil do pet lahví. V batohu jsme našli i jeho výkaly. Uklízíme prostě brlohy," poznamenává tento silný muž s širokými rameny.

Další exekuce jeho firmu čeká již příští týden. "Úterky vystěhováváme neplatiče na Praze 5, čtvrtky na Praze 13," tvrdí Jedlička. "Ze dvou třetin to jsou Češi, vůbec to není jen otázka jiných etnik," dodává.

Andělu Mirgovou teď čeká život na ubytovně v nedaleké Heranově ulici, kde už má v několika pytlích své osobní věci. "Musím si nejdříve najít práci, což bude těžké, protože trpím bronchitidou, mám něco s páteří a zraněnou nohu," poznamenává a na důkaz svých slov odhaluje zčernalou holeň levé nohy.

Na otázku, kam půjde, až ji na ubytovně vyprší šestiměsíční pobyt, jen krčí rameny. Nemá tušení. Své dva psy bude muset dát do útulku, do ubytovny si je vzít nesmí.

Její vystěhování bylo již v pořadí třicátou exekucí neplatiče nájemného na Praze 13. Radnice na tomto území spravuje necelých šest tisíc bytů a neplatiči jí dluží více než sedm milionů korun, včetně penále, soudních a dalších poplatků dosahuje dlužná částka téměř patnácti miliónů. "Celkový počet "chronických" dlužníků se nám podařilo snížit z tří set padesáti na dvě stovky," tvrdí starosta Bratský. "A v běhu je několik dalších desítek žalob," dodává.

Peníze na nájem "padly" na drogy

Stěhovávání včera asistovala i Michaela Holubová, poradkyně pro národnostní menšiny při úřadu Prahy 13, která s ní i její početnou rodinou předtím necelý půl rok spolupracovala.

Situace této rodiny tedy zřejmě dokonale znáte ? Jak vznikl jejich dluh ?

Dluh vznikl především tím, že prostřední syn paní Mirgové začal brát drogy. Peníze tak začala dávat na úplně něco jiného než na nájem. Navíc její nejmladší byl ve vězení a rodina se často hádala.

Je tento případ charakteristický i pro jiné vystěhované rodiny?

V této městské části je pravidlem, že romská rodina má tři a více dětí, proto má velké výdaje jen na obživu. Většina dospělých má navíc jen zvláštní či základní školu, takže nemohou najít dobře placenou práci.

Kolik Romů v této městské části má nájemným problémy ?

Ze zhruba dvanácti set Romů, kteří zde žijí, je to kolem čtyřicet procent.

Co nyní paní Mirgovou čeká?

Může šest měsíců žít v ubytovně v Heranově ulici. Během této doby se musí pokusit sehnat práci , podnájem nebo bydlení u příbuzných. Jinak ji čeká ulice.

Ulice?

Většinou to chodí tak, že děti zůstávají na ubytovně, protože na tamní nájem ještě dospělí mají. Mladí se však o sebe musí postarat, začínají se živit prostitucí nebo krádežemi.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Česko potřebuje pět nových přehrad, řekl bioklimatolog v Rozstřelu

Bioklimatolog Miroslav Trnka v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel.

Sucho v Česku může za nedostatek vody v řekách a deficit vláhy v půdě, který odpovídá 60 milimetrům srážek. V budoucnu...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

VIDEO: Demokracie víc pro lidi. Fiktivní Gottwald mudruje v osvětovém klipu

Vymýšlí převrat. Jiří Vyorálek hraje Klementa Gottwalda v Únoru 1948.

Výzvu Mantinely demokracie, která volá po dodržování principů dělby moci, podpořil v roli Klementa Gottwalda i herec...

Najdete na iDNES.cz