Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta a bývalý mluvčí vlády Kupka: Premiér neměl radost, že odcházím

  10:53aktualizováno  10:53
Martin Kupka byl postupně mluvčím pražského magistrátu, Středočeského kraje, ODS i vlády. Nyní je novým starostou malé obce Líbeznice u Prahy. "A baví mě to," tvrdí. V rozhovoru mimo jiné uvedl, že chce v maximální míře bojovat proti novému letišti ve Vodochodech.

Tiskový mluvčí ODS Martin Kupka. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Úřad je támhle za tím smrkem, ukazuje šedou budovu žena tlačící kočárek. K rozhovoru s Martinem Kupkou usedl redaktor deníku Metro v prázdné obřadní síni. "Ještě jsem tu neoddával," usmívá se nový starosta obce Líbeznice na severovýchod od Prahy.

S čím jste šel do komunálních voleb? Pomýšlel jste na starostování?
To bylo jinak. Já jsem tehdy přijal nabídku Petra Nečase, abych šel dělat mluvčího. Role jedničky na naší kandidátce v Líbeznicích se chopil kolega, podílel jsem se ale na tvorbě kandidátky i programu, což zabralo skoro rok. Bohužel krátce před volbami jsem se z rodinných a osobních důvodů musel své pozice vzdát. Po volbách jsem se vydal za panem premiérem a vysvětlil jsem mu situaci.

Proč jste se tak rozhodl?
Nechtěl jsem zradit důvěru voličů, když tu kandidátka ODS vyhrála vůbec poprvé od revoluce. Změnil jsem život, odešel z pozice mluvčího, která je vnímaná jako prestižní. Odešel jsem dělat starostu na malou obec. Ale musím říct, že nelituju. Rozhodně se tu nenudím a práce je zajímavá.

Jak premiér zareagoval?
To musely být rozporuplné pocity. Spolupráce byla dobrá a myslím, že mě nepouštěl s lehkým srdcem. Říkal, že ho to netěší, ale ve všech věcech mi vyšel vstříc.

Potřebujete vůbec v Líbeznících jako bývalý mluvčí mluvčího?
Ten by měl hrozný život. Ne, to nepřipadá v úvahu, úřad je malinkatý. Člověk to musí obstarat sám. Nemám s tím potíž.

Kolik máte pod sebou lidí?
Jestli se nepletu… S obecní policií, se stavebním úřadem… Celkem třináct lidí. Vlastně čtrnáct s paní knihovnicí.

Líbeznice víc než líbezně zapadly sněhem, co to pro vás znamená?
Po nocích se domlouváme, kdo a koho povoláme, aby vypluhoval silnice, aby se lidé dostali do práce.

Jaké to je být najednou v roli starosty obce?
Je to hrozně zajímavé. Vždycky mě bavilo, co jsem dělal. Také když se třeba změnilo vedení ve středních Čechách, tak jsem v podstatě druhý den odcházel. Tato práce je hodně zajímavá v tom, že člověk může měnit věci a rovnou vidět, jak se promítají do života lidí. A promítá se to poměrně rychle.

Co se třeba teď děje?
Vypořádáváme se mimo jiné s obchvatem, který nyní stojí kvůli sněhu, ale možná se zastaví kvůli nedostatku peněz v příštím roce. Silnice tu poslední roky opravdu trpí. Bez dostavby obchvatu se nenadechneme. A to v přeneseném i pravém slova smyslu. Emisní zátěž je tu citelná.

V jaké fázi obchvat je?
V říjnu měl být dostavěn. Chybí dofinancovat nějakých 250 až 300 milionů. V objemu státu to opravdu není velký peníz, opravdu. Stavba je kompletně připravená a přesto je na příští rok počítáno s 50 miliony. Na rok 2012 pak se zbytkem, což je škoda. Stavební firmy by to zvládly do léta. Ve výsledku by stát ušetřil. Firmy si budou nárokovat podle smluv penále. Navíc každý rok v rozpočtu zbývá. I letos. Podle zpráv, které máme a kterých se hrozíme, zbývají miliardy.

Máte ze své bývalé pozice mluvčího vlády, ODS, magistrátu Prahy i tohoto kraje možnosti, jak vše urychlit oproti starostovi, který z obce "nevytáhl paty"?
Žádná velká výhoda to není. Kontakty sice mám, nemohu jich ale zneužívat. Mnohdy navíc funguje kontraproduktivní efekt - mnoho lidí si řekne, že by bylo předmětem kritiky, kdyby zrovna tomuhle starostovi vyšli vstříc.

V jakém stavu je obec?
Rozhodně ne zanedbaná. Podařilo se tu zrekonstruovat čističku, je zrekonstruovaná historická část obce, dokončíme kanalizaci. Rozběhneme pavilon školky, chystáme se zateplovat školu. Je toho mnoho a vedle toho tu máme velkou starost v záměru rozšíření letiště ve Vodochodech. My bychom si těsně vydechli, že máme obchvat, a dostali bychom další ránu. Nad Líbeznicemi by šly denně na přistání desítky letadel.

Co s tím chcete dělat a jak vidíte svoje šance?
Šance? Na to by se asi daly uzavírat sázky. Děláme všechno pro to, abychom v této fázi přinesli co nejvíc relevantních námitek. V dokumentaci totiž spousta věcí chybí. Nikdo z pohledu na další leteckou zátěž nezhodnotil, že se tu protínají dráhy na Ruzyni a do budoucna na Vodochody. My bychom se stali ohniskem několika zátěží hlukových i emisních.

Můžete být konkrétní?
Například školka a škola jsou tady na vyvýšenině, která je drahám vůbec nejblíže z obce. Paradoxně bychom měli dopustit to, že by děti byly hlukem ovlivněny více než dospělí, kteří jsou přes den v práci.

O jakou vzdálenost jde? Letadla tu budou klesat ve výšce 450 až 400 metrů. A koridor je, bohužel, téměř přímo nad těmi školami. Je to opravdu velká starost.

Starost - starosta…
No, od toho to slovo je. Bohužel víc, než si kdo myslí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz