Staronovým předsedou ODS se stal Václav Klaus

  14:57aktualizováno  14:57
- Dvoudenní kongres ODS, který se o víkendu koná v Liberci zvolil za přesedu strany opět Václava Klause. Místopředsedy se stali Ivan Langer, Petr Nečas, Miroslav Macek a Libuše Benešová. Kongres vede diskusi o současné politické situaci, jednání se rovněž dotkla opoziční smlouvy s ČSSD. Neočekává se, že by kongres změnil dosavadní směřování ODS. Václav Klaus ve svém projevu obhajoval opoziční smlouvu a koalici s Unií svobody a KDU-ČSL označil za nejrizikovější řešení současné politické situace. Rovněž odsoudil výzvu "Děkujeme, odejděte!".
X. kongres ODS
Václav Klaus označil středopravou koalici ODS, Unie svobody a KDU-ČSL v současné době tou nejméně stabilní variantou řešení současné politické situace. 

Neděle 15:00
Klaus delegátům poděkoval za velmi silný mandát. Již ve svém předvolebním projevu Klaus oznámil, že hodlá v případě svého znovuzvolení pokračovat ve vyjednávání o supervelké koalici všech demokratických parlamentních stran.

V dlouhodobém a střednědobém horizontu však vidí Klaus budoucnost ODS ve spolupráci se středovými a pravicovými stranami. Delegáti stranického kongresu odměnili Klause dlouhotrvajícím potleskem.
Ivan Langer byl znovu zvolen místopředsedou ODS. Oznámil to předseda volební komise Jan Vidím. Langer, který dostal 138 z 267 hlasů, byl jediným kandidátem, který uspěl už v prvním kole voleb.

Miroslav Macek, dosavadní místopředseda ODS a poslanec Petr Nečes byli místopředsedy ODS zvoleni ve druhém kole voleb. Pro Nečase hlasovalo 158 z 264 delegátů, Macek získal 135 hlasů.

Čtvrtou místopředsekyní ODS byla ve třetím kole znovu zvolena Libuše Benešová. Delegáti stranického jí ve třetím kole voleb odevzdali 135 z 266 hlasů. Její protikandidátka, senátorka Dagmar Lastovecká, získala jen o devět hlasů méně.

Neděle 11:45
Staronovým předsedou strany byl zvolen Václav Klaus. Z celkového počtu 265, mu svůj hlas dalo 215 kandidátů, což je 80,5 procenta hlasů. Jeho znovuzvolení se dalo očekávat, protože měl silnou podporu regionů a navíc byl jediným kandidátem na funkci předsedy. Další navržení kandidáti Ivan Langer a Dagmar Lastovecká odmítli na funkci předsedy strany kandidovat.

Neděle: 9:45
"Nepolitickou politiku", která prý nyní zažívá opakovanou recidivu, označil dnes poslanec a stínový ministr obrany Petr Nečas za "nejstaršího, nejvážnějšího a nejnelítostnějšího" protivníka ODS.

V podobném duchu jako Nečas se na desátém kongresu ODS v Liberci vyjadřuje většina řečníků. ODS je podle Nečase "poslední hradbou obrany klasické parlamentní demokracie".

Petr Nečas:
Nečas ve svém projevu přirovnal slova z výzvy "Děkujeme, odejděte!" o aroganci, cynismu a velikášství současných politiků k prohlášení prvorepublikového vůdce českých fašistů Radoly Gajdy, jenž hovořil o všech politických stranách jako o organizacích špatných elementů, které se zmocnily vlády nad lidem, a proto je třeba je rozehnat. Nečas dodal, že si je vědom razance a dramatičnosti svého přirovnání.
Nečas ve svém projevu přirovnal slova z výzvy "Děkujeme, odejděte!" o aroganci, cynismu a velikášství současných politiků k prohlášení prvorepublikového vůdce českých fašistů Radoly Gajdy, jenž hovořil o všech politických stranách jako o organizacích špatných elementů, které se zmocnily vlády nad lidem, a proto je třeba je rozehnat. Nečas dodal, že si je vědom razance a dramatičnosti svého přirovnání.

Podle něj je naprosto legitimní nespokojenost veřejnosti cílevědomě a chladnokrevně zneužívána k podpoře mocenských ambicí "těch, kteří se dnes pasují za mluvčí občanů". "Není přece možné být zhnusen ze spontánně se sešlých lidí, kteří chtěli veřejně podpořit Václava Klause, a současně být nadšen z organizovaně se sešlých lidí, kteří žádají jeho odchod," řekl v nepřímé narážce na prezidenta Václava Havla.

Prezident koncem roku 1997 prohlásil, že je zhnusen lidovým shromážděním na podporu Klause, jenž právě odstoupil z funkce premiéra. Páteční shromáždění na podporu výzvy "Děkujeme, odejděte!" Havel naopak podpořil.

Nečas upozornil, že podobně nespokojeni jsou i občané okolních středoevropských zemí. Organizátoři výzvy "Děkujeme, odejděte!" by tedy mohli založit celoevropské hnutí, dodal ironicky. "Bylo by to zcela v duchu moralizující tradice mesiášské české nepolitické politiky," poznamenal.

Soupeření politických stran na parlamentní půdě a ve volbách nesmí být nahrazeno sbíráním podpisů a zaplňováním náměstí, uzavřel Nečas.

Řada členů ODS ve svých projevech zmínila také některé další občanské iniciativy, jako "Impuls'99", které podle nich představují snahu získat politickou moc bez toho, aby jejich autoři podstoupili demokratické volby.

Například poslanec Václav Nájemník v souvislosti s páteční demonstrací sympatizantů výzvy "Děkujeme, odejděte!" uvedl, že ODS coby "stabilní strana respektující klasické politické mechanismy" přiblíží ČR Evropě jistě víc, než "divoké výzvy na náměstích". Státu podle něj nepomohou ani "moralizující a samozvaní mesiáši, nepolitičtí politikové" či "romantická zahraniční politika Hradu".

Bývalý stranický mluvčí, dnes starosta Prahy 8 Václav Musílek soudí, že pokud výzva bývalých studentských vůdců vyústí ve vznik nové strany, ODS je na "regulérní politickou soutěž připravena".

Podle něj se za "všemožnými výzvami a impulsy" skrývají snahy některých lidí "vrátit se do politiky oknem, když je voliči v řádných volbách vykázali dveřmi". Tentokrát je prý tato snaha zaštítěna "skutečnými či domnělými vůdci z roku 1989".

"Na pokusy o naší likvidaci jinými prostředky můžeme reagovat jen posílením jednoty a posílením přímé komunikace s občany," soudí Musílek.

Údajný vliv silné skupiny stále stejných osob v pozadí mnoha událostí tvrdě odsoudil i člen Výkonné rady ODS Martin Říman. "Je to prachobyčejná velmi reálná skutečnost. Tak obyčejná, že se postupně stává tématem seriózních - nikoliv dvorních a mladofrontovských - politologů," řekl Říman.

Dosud nejviditelnějším úspěchem této skupiny lidí, do níž delegáti řadí i prezidenta Václava Havla, byla podle něj vláda premiéra Josefa Tošovského a diskreditace politického systému pomocí "blbé nálady". Za úspěch této skupiny v poslední době Říman označil Dřevíčskou výzvu, Impuls'99 a "totální hysterii kolem listopadového výročí".


Sobota 17:35
Zvěřina je přesvědčen, že opoziční smlouva zajistila České republice politickou stabilitu. Argumentoval mimo jiné tím, že se rok a půl nemusely konat předčasné volby a i stoupající nezaměstnanost podle něj nevyvolala větší sociální otřesy. "Nevěřím na stabilitu středopravicové vlády," řekl delegátům.

Naopak Veselý se domnívá, že opoziční smlouva s ČSSD škodí jak celé společnosti, tak i ODS. "ODS, ať chce nebo nechce, je spoluzodpovědná za to, co dělá sociální demokracie, protože podstatným způsobem blokuje vývoj politické situace a umožňuje sociální demokracii dělat to, co dělá," prohlásil. Dosud byl však jediným, kdo tento požadavek takto jednoznačně vyslovil.

Dosavadní politický styl ODS kritizoval poslanec Jiří Payne. Vyzval své stranické kolegy, aby přestali s hledáním nepřítele a démonizováním případných spojenců ODS.

Sobota 16:15
Místopředseda ODS Ivan Langer vyzval ke změně politického stylu strany. Domnívá se, že ODS by neměla měnit svůj program, ale měla by být otevřenější.

"Jsem si jist, že ODS nemá šanci na přežití, pokud se neotevře svému okolí, pokud nebude aktivní politickou stranou...pokud do svých řad nenasaje nové lidi," prohlásil Langer.

Václav Klaus:
"Správným krokem se ukázal být forenzní audit, který financování ODS projasnil více než je tomu u dalších politických stran."

Soudí, že ODS musí být stranou, která je pro okolí atraktivní nejen svým programem, ale i "svými lidmi i stylem svého jednání". Langer v této souvislosti hovořil o vizi strany, pro níž konkurence znamená být lepší než druhý, ale nikoli tím, že "ty druhé od sebe odeženu a ze strany je vyženu".

Myslí si, že jinak ODS hrozí "opouzdřování" a odmítání nově příchozích, které může vyústit ve vnitrostranické boje, pro něž pak nezbývá "čas na skutečnou práci".


Miroslav Macek:
"Já jsem zcela přesvědčen o tom, že tento kongres nevypoví opoziční smlouvu a naopak, že dá mandát vedení ODS, aby dále jednalo s ostatními politickými stranami o vytvoření většinové vlády s tím, že upřednostní supervelkou koalici,"

Místopředseda ODS je ale přesvědčen, že strana nepotřebuje měnit svůj volební program a v tomto smyslu odmítl i "ideové rozkračování", které prosazoval bývalý člen strany Josef Zieleniec.

"Jsem si jist, že základní principy a teze, na kterých stojí politický program (ODS)...jsou nejen stále platné, ale že z nich lze vycházet i následujících letech," uvedl.

ODS by měla deklarovat, že je v zájmu urychlení vstupu ČR do Evropské unie, obnovení hospodářského růstu a klidného politického vývoje ochotna převzít část vládní zodpovědnosti, řekl to šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý s tím, že nejlepší variantou vlády s účastí ODS by byla velká koalice všech parlamentních demokratických stran a nejhorší variantou menšinová vláda ODS samotné.


Jan Kasal:
"KDU-ČSL považuje za první a přirozenou variantu řešení stávající situace odchod vašeho smluvního partnera (ČSSD) do opozice a smlouvu o naší společné vládní odpovědnosti."

"Deklarujme, že si neklademe žádné předběžné podmínky... Deklarujme, že jsme připraveni respektovat vůli ostatních tří politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, ať už se rozhodnou pro účast v takové vládě spolu s námi, či zda se rozhodnou působit v parlamentní opozici," řekl Tlustý.

Pokud se ostatní strany rozhodnou pro opozici, měly by se podle něj zavázat, že budou podporovat proevropské vládní kroky, že nevyvolají předčasné volby a že nebudou destabilizovat českou společnost.


Vlastimil Tlustý:
"Deklarujme, že si neklademe žádné předběžné podmínky... Deklarujme, že jsme připraveni respektovat vůli ostatních tří politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, ať už se rozhodnou pro účast v takové vládě spolu s námi, či zda se rozhodnou působit v parlamentní opozici,"

ODS by měla stanovit termín, v němž by se měly ostatní strany k tomuto návrhu vyjádřit, řekl šéf poslanců ODS. Strana by podle Tlustého představ měla - stejně jako ČSSD - prohlásit, že v okamžiku, kdy tímto způsobem vznikne dohoda o sestavení nové vlády, obě strany ukončí opoziční smlouvu.

"Když někdo neodpoví, ukáže se, kdo má zodpovědnost a kdo ji nemá. Ukáže se, kdo něco umí a chce něco tvořit a kdo umí jen bořit," poznamenal Tlustý.


Ivan Langer:
"Jsem si jist, že ODS nemá šanci na přežití, pokud se neotevře svému okolí, pokud nebude aktivní politickou stranou ... pokud do svých řad nenasaje nové lidi."

Sobota 14:45
ODS se podle svého předsedy Václava Klause již vyrovnala s nejasnostmi ve stranickém financování. "Finanční problémy pro nás znamenaly nejenom nemalé ztráty politické v minulosti, ale vedou k dnešním ztrátám finančním ve formě nejrůznějších daňových doplatků a pokut," řekl Klaus.

ODS by měla deklarovat, že je v zájmu urychlení vstupu ČR do Evropské unie, obnovení hospodářského růstu a klidného politického vývoje ochotna převzít část vládní zodpovědnosti, řekl to šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý s tím, že nejlepší variantou vlády s účastí ODS by byla velká koalice všech parlamentních demokratických stran a nejhorší variantou menšinová vláda ODS samotné.

"Deklarujme, že si neklademe žádné předběžné podmínky... Deklarujme, že jsme připraveni respektovat vůli ostatních tří politických stran zastoupených v Poslanecké sněmovně, ať už se rozhodnou pro účast v takové vládě spolu s námi, či zda se rozhodnou působit v parlamentní opozici," řekl Tlustý.

Pokud se ostatní strany rozhodnou pro opozici, měly by se podle něj zavázat, že budou podporovat proevropské vládní kroky, že nevyvolají předčasné volby a že nebudou destabilizovat českou společnost.

ODS by měla stanovit termín, v němž by se měly ostatní strany k tomuto návrhu vyjádřit, řekl šéf poslanců ODS. Strana by podle Tlustého představ měla - stejně jako ČSSD - prohlásit, že v okamžiku, kdy tímto způsobem vznikne dohoda o sestavení nové vlády, obě strany ukončí opoziční smlouvu.

"Když někdo neodpoví, ukáže se, kdo má zodpovědnost a kdo ji nemá. Ukáže se, kdo něco umí a chce něco tvořit a kdo umí jen bořit," poznamenal Tlustý.

"Správným krokem se ukázal být forenzní audit, který financování ODS projasnil více než je tomu u dalších politických stran," prohlásil Klaus. V uplynulých dvou letech ODS podle něj přijala a dodržovala přesná pravidla pro přijímání sponzorských darů, jejichž výše se však výrazně snížila.

Předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý je přesvědčen, že jeho strana je jednoznačně nejpravicovějším subjektem v Poslanecké sněmovně. Vycházel přitom ze statistik hlasování v dolní komoře parlamentu, které podle něj jeho slova dokazují.

Šéf klubu senátorů ODS Mirek Topolánek delegátům řekl, že názory stranických senátorů jsou podobné jako stanoviska členské základny. Uvedl, že většina členů klubu podmiňuje další pokračování opoziční smlouvy se sociálními demokraty dohodou o nové podobě volebního zákona, ale také urychleným nalezením řešení současné politické situace, které umožní vznik většinové vlády. Menší, ale nezanedbatelná část senátorů ODS podle něj odmítá koalici s ČSSD.

Předseda ODS Václav Klaus při hodnocení politiky ODS pochválil své místopředsedy, stínová vláda však musí podle jeho slov přidat, ocenil ocenil však i roli "staré gardy" vedení ODS reprezentovanou jím a místopředsedou Miroslavem Mackem.
"Volbou nového vedení jí nepřímo vyslovíte své ocenění," prohlásil Klaus.

ODS potřebuje členy pro velkou i malou politiku, musí mít generály i pěšáky, schopné diskutéry do "Kotlů, Sedmiček a Partií", ale i ty, kteří odvedou potřebný kus práci i bez pozornosti televizních kamer, prohlásil Klaus.

Sobota 13:10
Ve svém poledním projevu Václav Klaus označil středopravou koalici ODS, Unie svobody a KDU-ČSL v současné době tou nejméně stabilní variantou řešení současné politické situace. 

Nejlepším řešením podle něj i nadále zůstává supervelká koalice všech demokratických parlamentních stran. Delegátům kongresu zopakoval, že opoziční smlouva ODS s vládní ČSSD je vynuceným řešením.

ODS si podle Klause nepřeje předčasné volby. Pokud však budou, strana v nich musí zvítězit. Středopravá koalice by podle Klause měla své výhody, ale v dané situaci je to řešení rizikové.

"Výhod tohoto řešení jsme si vědomi, rizik ale také," řekl Klaus. Upozornil na nemalé rozdíly mezi hlasováním ve sněmovně, kdy je podle něj silná korelace mezi hlasováním ODS a Unie svobody, strana lidová však nejčastěji hlasuje společně s vládní ČSSD.

Předseda ODS se zmínil i o výzvě bývalých studentských vůdců"Děkujeme, odejděte!". Označil ji za "dlouho očekávaný pokus těch, kteří nesouhlasili s našimi postoji a s metodami standardní politické demokracie, k destabilizaci politické situace a ke změně existujících politických poměrů v zemi".

Jde prý o snahu oslabit postavení ODS, i za cenu pokusu o diskreditaci celého vývoje od roku 1989. "Nejde v žádném případě o to, že by v naší zemi neexistovaly nemalé problémy, ani o to, že bychom apriorně odmítali kritiku a hledání nových, lepších postupů. I my samozřejmě víme, že naše země řadu důrazných změn potřebuje a že dnešní stav dlouhodobě únosný není," řekl Klaus.

Česká republika podle něj, po úspěchu první fáze a nastartování fáze druhé, nezvládla třetí fázi ekonomické transformace. "Právě tato chvíle vyžadovala velmi citlivou politiku státu a jeho jednotlivých institucí, ale pro tu nebyl klid, trpělivost, politická síla, částečně i znalosti, ale hlavně tolik potřebný společenský konsensus. Místo toho byl zahájen politický boj každého s každým," uvedl Klaus.

Předseda ODS zmínil události od poděbradského kongresu, například odchod části členské základny do Unie svobody, podporu, které se ODS dostalo od osobností jako je Lucie Bílá či Vladimír Jiránek, ale i propad ODS ve druhém kole senátních voleb v roce 1998.

Letošní prohru kandidátky ODS Jiřiny Jiráskové v doplňovacích volbách do Senátu Klaus přičítá "velmi zvláštní kombinaci faktorů objektivních i subjektivních, námi ovlivnitelných i námi neovlivnitelných, námi způsobených i námi nezpůsobených".

V projevu k delegátům se Klaus zmínil i o propadu volebních preferencí vládní ČSSD, který je podle něj způsoben tím, že vláda neplní své sliby voličům a vládne nekvalitně.

"Současně došlo i k návratu ODS na první příčku preferencí, ale i k nebezpečnému posilování pozice KSČM," upozornil Klaus. Zdůraznil i historické přijetí České republiky do Severoatlantické aliance, uspořádání historicky první ideové konference ODS či práce na změnách Ústavy.

Kriticky se předseda ODS zmínil i o práci vlády ČSSD.

Sobota 10:45
Lze předpokládat, že strana bude mít po víkendu také stejného předsedu - Václava Klause. Určité změny mohou nastat na místech místopředsedů. Největší šance na znovuzvolení se dávají Langrovi a Benešové, naopak Beneš a Macek nemají svá místa zdaleka jistá.

Sám místopředseda ODS Miroslav Macek se domnívá, že kongres nepovede k vypovězení opoziční smlouvy s ČSSD. Nic se podle něj nezmění ani na tom, že ODS považuje za nejlepší variantu řešení současné situace vznik koalice všech parlamentních stran s výjimkou KSČM.

"Já jsem zcela přesvědčen o tom, že tento kongres nevypoví opoziční smlouvu a naopak, že dá mandát vedení ODS, aby dále jednalo s ostatními politickými stranami o vytvoření většinové vlády s tím, že upřednostní supervelkou koalici," řekl Macek po pátečním jednání Výkonné rady ODS.

Delegáty oficiálně přivítal předseda strany Václav Klaus. "Jsem přesvědčen, že i tento kongres bude znamenat významný krok v éře naší strany a že nás posune o kus dál," řekl Klaus účastníkům kongresu, který se dnes a v neděli koná pod heslem "Odvahu, důslednost, sílu".

Před budovou, kde se kongres koná, s transparentem do jeho zahájení protestoval Eda Seibert z Jilemnice, podle svých slov bývalý člen ODS, proti opoziční smlouvě.

Vedle voleb nejužšího vedení strany si účastníci kongresu vyslechnou zprávy o činnosti výkonné rady parlamentních klubů ODS a zprávu hlavního manažera o hospodaření. Delegáti budou rozhodovat také o změně stanov.

Jako hosté by na víkendovém kongresu ODS měli vystoupit mimo jiné šéfové KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU - Jan Kasal, Karel Kühnl, Daniel Kroupa a Ratibor Majzlík.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Vitásková angažovala kontroverzní šéfku samozvaného doněckého konzulátu

Šéfka ERÚ Alena Vitásková v pořadu ROZSTŘEL

Někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková za týden převezme státní vyznamenání od Miloše Zemana....

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

Filip bude kvůli volebnímu debaklu komunistů čelit výzvě k rezignaci

Znovuzvolený předseda KSČM Vojtěch Filip na sjezdu strany v Praze

Vojtěch Filip uslyší na sobotním jednání vedení komunistické strany slova, na která není zvyklý. Například, že čestný...Najdete na iDNES.cz