Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Staroměstské náměstí ozářil dvacetimetrový smrk

  19:20aktualizováno  19:20
Pražský primátor Pavel Bém krátce po šesté hodině slavnostně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. Dvě minuty trvala světelná hra, než se stoletý smrk úplně rozzářil několika desítkami tisíc žároviček. V tu chvíli se na střed náměstí snášely umělé sněhové vločky.

Vánoční strom na Staromětském náměstí v Praze. - Pražský primátor Pavel Bém krátce po šesté hodině v sobotu 2. prosince slavnostně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. (3.12.2006) | foto: Robert RambousekMF DNES

"Přeji Pražanům šťastné a veselé Vánoce," promluvil primátor k přeplněnému Staroměstskému náměstí. Dětem popřál bohatou nadílku, dárků prý ale nemají dostat tolik, aby si jich přestaly vážit.

Rozsvěcování žároviček doprovázel zpěv souboru Sedmihlásek. Lidé se občerstvovali u stánků medovinou a svařeným vínem.

Slavnostní atmosféra se vytratila při odchodu přihlížejících z náměstí. Na rozsvícený smrk se chtěli podívat další lidé z okolních ulic, a zablokovali tak veškeré východy z náměstí. Dav nemohl několik minut ani ven, ani zpátky. Na náměstí se už před rozsvícením stromu ztratila mamince malá holčička.

Skoro třicet metrů vysoký strom skáceli v listopadu dřevorubci v Krkonoších, na místě ho zkrátili na 22 metrů. Smrk, který podle odhadů odborníků váží devět tun, měl ve výšce 130 centimetrů nad zemí průměr 80 centimetrů. Odborníci ho ukotvili téměř dva metry hluboko v zemi, uchycen je také na dvou místech ve výšce. Současně ho drží šest ocelových lan.

Pád stromu stále zaměstnává soudy
Pořadatelé vánočních trhů věnují výběru stromů pro Staroměstské náměstí zvýšenou pozornost od roku 2003, kdy se během trhů zřítil pětadvacetimetrový smrk a zranil pět lidí. Britský turista Malcom Tuffin utrpěl zlomeniny stehenních kostí a hrudní páteře.

Město Praha i tehdejší pořadatelská společnost Folk Art Production odpovědnost za pád stromu od počátku odmítaly. Poukazovaly na závěr vyšetřování, které bylo opakovaně odloženo, protože podle policie za pád smrku mohlo zřejmě křehké dřevo stromu ve spojení s nárazy větru.

Případem se zabývají také soudy, pražský obvodní soud rozhodl, že pražský magistrát má společně s organizátory vánočních trhů zaplatit Britovi odškodné 2,5 milionu korun. Praha i pořadatelé se však proti verdiktu odvolali, případ tak bude projednávat městský soud.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO zatím nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Z Žitavy odešli i migranti. Bourá proto domy a láká Čechy na levné byty

Zatímco po válce žilo v Žitavě 48 000 lidí, dnes jich je sotva polovina.

Čtyři tisíce volných bytů, ve kterých nemá kdo bydlet, má nyní německá Žitava. Situace s vylidňováním už je tak vážná,...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

Najdete na iDNES.cz