Starobylá desková hra učarovala školákům

P a c o v - Když se dneska řekne Go, všichni hned vědí, že je řeč o mobilním telefonování. V budově pacovského gymnázia se ale už řadu let schází skupinka nadšenců, pro něž ta dvě písmena mají ještě jeden význam. Go je totiž starobylá desková hra. S jejími taji seznamuje zdejší školáky František Zajíc, a protože její název pochází z japonštiny, čte stále početnější okruh zasvěcenců její název tak, jak se píše.

František Zajíc se ke go dostal zhruba před dvaceti lety a sám říká, že tak trochu náhodou. "Tehdy jsem si o go přečetl jakýsi popularizační článek v Květech. A protože součástí textu byla i pravidla hry, začal jsem se s ní postupně seznamovat," říká.

Když odešel ve čtyřiaosmdesátém roce na studia do Prahy, udělal další krok na cestě mezi opravdové gojisty. Právě tak se totiž vyznavači hry oficiálně označují. "Existují i různé nelichotivé zkomoleniny, kde se ono go objevuje, třeba magor," přibližuje úděl úzké skupinky hráčů František Zajíc, podle něhož ani analogie gojista-egoista není na místě. V Praze se brzy dostal do opravdového go-klubu, ale u hry zůstal, i když se ze studií vrátil zpět na Vysočinu.

Go je starobylá desková hra pocházející z Asie. Dva hráči proti sobě hrají černými a bílými kameny.

V Pacově zkusil poprvé získat mladé lidi do řad vyznavačů go někdy před čtyřmi pěti lety. "Tehdy jsem na gymnáziu uspořádal první propagační akci. Hra zaujala asi patnáct studentů, kteří pak přišli na první schůzku, ale nakonec zůstali čtyři, s nimž jsem pak dva roky jezdil na turnaje," vzpomíná na první generaci svých žáků.

Turnaje po celé zemi jsou nedílnou součástí života gojistů. Každý, kdo zvládne základy, chce soutěžit. Česká reprezentace nedávno uspěla na evropském šampionátu. Go má dlouhodobou domácí Grand Prix, v níž každý rok boduje přibližně dvě stě padesát hráčů. "Termínový kalendář má zavedenou pevnou strukturu. Řád panuje i v systému výkonnostních tříd, byť těch sedmadvacet, což je pro lidi nezasvěcené určitě nezvykle mnoho," přibližuje svět go a gojistů František Zajíc.

Loni uspořádal nábor v pořadí druhý. "Tentokrát jsem oslovil i žáky z vyšších ročníků základních škol. Jedenkrát týdně se scházíme v klubu na gymnáziu, vypadá to, že tak tři čtyři z loňských zájemců by mohli u go zůstat. Studenti občas hrají i mimo pravidelné schůzky, zájem mají," říká propagátor hry.

Kromě zájmu ale mají i úspěšné vzory. "Viki Divišová startovala v Polsku na mistrovství Evropy juniorů a vyhrála tam všech šest partií. To je ojedinělý výsledek," pochvaluje si František Zajíc. Podle něho letos má šanci bodovat v Grand Prix šest až sedm hráčů z Pacova. Jejich šance zvyšuje i skutečnost, že o prvním květnovém víkendu právě pacovský klub pořádá jeden z mistrovských turnajů. "Odhadujeme, že by se u nás mohlo představit na pět desítek hráčů go z celé republiky," slibuje.
Přestože hra má své sportovní vrcholy, cenná je i tím, že rozvíjí některé vlastnosti a dovednosti. "Při go se člověk učí kombinovat, uvažovat strategicky, zlepšit se v úsudku i odhadu. S hrou je spojena celá řada pouček, které se dají aplikovat i do normálního života," uzavírá pacovský gojista František Zajíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video