Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stařičký rumunský král po čtyřiašedesáti letech mluvil v parlamentu

  15:50aktualizováno  15:50
Poprvé po více než šesti desetiletích vystoupil král Michal I. v rumunském parlamentu. Ve své řeči, pronesené u příležitosti svých devadesátých narozenin, vyzval politiky, aby pomohli Rumunsku znovu získat důstojnost a respekt.

Poslední rumunský král Michal I. pózuje před sochou zakladatele rumunské dynastie v den oslav svých devadesátých narozenin (25. října 2011). | foto: AP

"V jednotě a společně s našimi sousedy a našimi bratry musíme pokračovat v úsilí, abychom se opět stali důstojnými a respektovanými," prohlásil bývalý král před poslanci obou komor rumunského parlamentu u příležitosti svých 90. narozenin. Rumunské politické elity mají podle něj v tomto směru velkou odpovědnost.

Michal I. Rumunský

Rumunský král z dynastie Hohenzollernů se narodil 25. října 1921. K moci se poprvé dostal už jako šestiletý, kdy se taktéž jako nejmladší osobnost objevil na obálce časopisu Time. Jeho otec Karel II., kterému byl znemožněn nástup na trůn kvůli záletnictví, však nastolil v roce 1930 královskou diktaturu. Karel byl o moc připraven až na základě druhé vídeňské arbitráže v roce 1940 a na trůn se opět vrací Michal, tehdy devatenáctiletý. Jeho role však byla spíše formální, reálnou moc v zemi držel pronacistický maršál Antonescu. Toho se Michalovi podařilo v roce 1944 svrhnout, za což si vysloužil uznání ze strany Spojenců (Churchilla i Stalina). Poslední monarcha komunistického bloku se však brzy po válce stal nepohodlným a v roce 1947 byl (údajně s pistolí u hlavy) donucen abdikovat a odejít do švýcarského azylu. Do země se vrátil až v roce 1992, tedy tři roky po smrti komunistického diktátora Ceaušeska. Tehdejší lídr země Iliescu se velmi obával jeho přílišné popularity. Poslední rumunský král tak získal znovu občanství své země až v roce 1997.

Zdroj: wikipedia.org

Někdejší rumunský vládce, který se nesměl 45 let vrátit do rodné země, ocenil pokrok, jehož Rumunsko dosáhlo od pádu komunistického režimu v roce 1989, přičemž zdůraznil zejména demokracii, svobody a počátek prosperity.

Odsoudil ale neúctu k etice a personalizaci moci, což jsou slova, která podle agentury AFP často zaznívají na adresu prezidenta Traiana Baseska. Tomu političtí protivníci vytýkají autoritářský způsob vlády.

"Nadešla doba, abychom definitivně skoncovali se špatnými zvyky z minulosti. Demagogie a lpění na moci nemají v roce 2011 v rumunských institucích místo," řekl někdejší rumunský panovník.

V obrovské budově parlamentu, který byl postaven v 80. letech minulého století za diktatury Nicolae Ceaušeska, přijali poslanci projev bývalého krále s nadšením.

Bývalý prezident se s králem usmířil, současný averzi neskrývá

Za konstruktivní a užitečný moment označil vystoupení někdejšího krále Michala I. v parlamentu i bývalý rumunský prezident Ion Iliescu. Právě on ale v 90. letech bránil Michalovi I. vrátit se do Rumunska a byli to jeho sociální demokraté, kteří navrhli prohlásit bývalého panovníka za nežádoucí osobu.

Iliescu ale podle AFP řekl, že se už v roce 2001 s Michalem I. usmířil, což králi umožnilo, aby se definitivně usadil v Bukurešti. Prezident Basescu, který vůči bývalému králi neskrývá svou averzi, na slavnosti v parlamentu chyběl. Spolu s předsedou vlády Emilem Bocem prý dali přednost jiné ceremonii u příležitosti dne armády.

Basescu bývalému králi vyčítá smrt několika set tisíc rumunských Židů za druhé světové války. Jako tehdejší představitel země by za ni prý měl nést odpovědnost.

Projevem Michala I. v parlamentu vyvrcholily oficiální oslavy jeho 90. narozenin. Večer se ještě v Bukurešti uskuteční galakoncert a následná soukromá večeře, na níž budou četné evropské korunované hlavy, hlavně pak španělská královna Sofia, švédský král Carl XVI. Gustaf, velkovévoda lucemburský, belgická a jordánská princezna a mnozí další.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Nic neprovedly, ale jejich matky ano. V afghánském vězení žijí stovky dětí

S mnoha afghánskými vězeňkyněmi tráví jejich výkon trestu za mřížemi i jejich...

Jsou ve vězení, přestože nic neprovedly. Stovky afghánských dětí zůstávají se svými matkami i poté, co je soud poslal...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz