Ve Sněmovně by po volbách mohlo usednout 145 ze současných dvou stovek poslanců.

Ve Sněmovně by po volbách mohlo usednout 145 ze současných dvou stovek poslanců. | foto: Jan Zátorský

Staří „známí“. Do Sněmovny chce většina dnešních poslanců

  • 12
O místa ve Sněmovně se sice bude v květnových volbách ucházet několik nových stran, do lavic ale zřejmě zasedne řada lidí, kteří v nich dodnes seděli. Ze dvou stovek současných poslanců bude o znovuzvolení usilovat 145.

Také v předchozích volbách kandidovala většina tehdejších poslanců. Před čtyřmi lety přitom mandát neobhájila padesátka ze 161 poslanců, podobně v roce 2002 opětovného zvolení nedosáhlo 117 členů dolní komory.

Letos se ve Sněmovně chce udržet 54 občanských demokratů, 53 sociálních demokratů, pět lidovců a stejný počet poslanců za TOP 09 a až na Kateřinu Jacques všichni tři zbývající zástupci Strany zelených. Podobně z 26 komunistů znovu nekandiduje jen někdejší vězeňský dozorce Josef Vondruška.

O místo ve Sněmovně neusiluje ani žádný z poslanců, kteří přispěli k pádu Topolánkova kabinetu. Na kandidátkách se tak neobjeví jméno Vlastimila Tlustého, Věry Jakubkové, Olgy Zubové ani Jana Schwippela.

Ze senátorů o vstup do Sněmovny usiluje jediný - předseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg, senátor za Prahu 6 a 17. Protože jeho senátorské funkční období by letos v listopadu skončilo, prezident Václav Klaus nebude muset vypisovat doplňovací volby. Schwarzenbergův nástupce v Senátu bude volen při pravidelné podzimní obměně třetiny horní komory.

Do voleb jdou také bývalí poslanci a senátoři

O zvolení do Sněmovny usilují i tři bývalí členové horní komory. Někdejší předseda senátorského klubu SNK Josef Novotný (SNK ED) je lídrem strany Věci veřejné na Vysočině. Horší startovní pozici mají dva dřívější místopředsedové senátorů KDU-ČSL. Nynější prezidentův poradce Josef Kalbáč je volební trojkou lidovců v jižních Čechách, ředitel domova Hortenzie Jaroslav Šula kandiduje z pátého místa v Moravskoslezském kraji.

Do Sněmovny by se rádi vrátili také někteří bývalí poslanci. Kromě sociálního demokrata Michala Krause, který si před čtyřmi lety vzal nucenou pauzu kvůli takzvané kakaové aféře, jsou to třeba vrchní ředitel z ministerstva pro místní rozvoj Jiří Vačkář (KDU-ČSL) a bývalá poslankyně ODS a US-DEU Anna Röschová. Nynější notářka je šestkou plzeňské kandidátky TOP 09.

Menší šance na návrat má vzhledem k průzkumům někdejší občanský demokrat a šéf sněmovního zahraničního výboru Jiří Payne, který je trojkou na plzeňské kandidátce Strany svobodných občanů. Spíš symbolická bude zřejmě také účast herečky a bývalé poslankyně za US-DEU Táni Fischerové, nynější předsedkyně Klíčového hnutí, které kandiduje jen v Praze, nebo Čestmíra Hofhanzla (dříve ODA), který vede Konzervativní stranu na Vysočině.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video