Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Staré škole odzvonilo. Mají přijít nové osnovy

  1:14aktualizováno  1:14
Skoro devět set tisíc školáků si jde dnes pro vysvědčení. Poslední zvonění zároveň symbolicky odzvoní i škole postaru. Od září by se v českých školách mělo učit podle nových osnov. Mají žákům nabídnout více možností volby, tvořivosti a interakce.
Někde dětským vědcům v bádání pomůže meteorologická stanice. Ilustrační foto.

Někde dětským vědcům v bádání pomůže meteorologická stanice. Ilustrační foto. | foto: Lumír Schulz MF DNES

Někde dětským vědcům v bádání pomůže meteorologická stanice, jinde k pochopení pravěku přispěje modelování Věstonické venuše v keramické dílně.

Pod zaklínadlem Rámcový vzdělávací program během dvou let vytvořila každá základní škola dokument s vlastním plánem výuky s názvy jako Škola pro všechny, Škola pro každého nebo Škola pro život. Na papíře je tedy hotovo.

Proměna českých škol v moderní instituce, které budou žáky učit spíš samostatně myslet než biflovat data narození spisovatelů, však nejspíš není otázkou příštího roku.

Úspěšné pasujeme na rytíře
"Co se týče připravenosti k novému stylu práce, která respektuje žáka a jeho potřeby, stojíme na začátku nové cesty," myslí si Jan Tupý ze Státního pedagogického ústavu, který metodiky vzdělávacích programů připravoval.

Jejich sepsání neznamená okamžitou změnu způsobu práce všech učitelů. "Skutečný přerod bude trvat řadu let. Potvrzují to i zkušenosti ze zahraničí," dodává Tupý.

Ředitelé a ředitelky škol, které MF DNES oslovila, tvrdí, že jejich výuka už prvky nových vzdělávacích programů dávno má. "Nás od září velká změna nečeká, spoustu věcí už děláme. Není to v papíru, je to v lidech," říká ředitel malé základní školy ze Semic Jiří Počarovský.

Meteorologická budka
"Program máme hotový, ale zkušenosti budeme sbírat rok po roce," dodává. Také v brněnské škole v Řehořově ulici budou podle ředitele Josefa Binka jen rozvíjet, co dříve začali.

"Už tři roky se o to snažíme. Třeba děti nadané na matematiku motivujeme i k počítání mimo výuku, vyhlašujeme na internetu soutěž MateMagic. Úspěšné pasujeme na rytíře," uvádí příklad.

U školy také zbudovali meteorologickou budku, ve které děti měří teplotu a vedou o tom záznamy. "Podílejí se tak na mapování změny klimatu v oblasti, což je pro ně cenné, protože vědí, že to má nějaký účel," popisuje Josef Binek.

Dějepis a modelování
Popisuje tak principy, na kterých je nový vzdělávací program založen: interaktivita, tvořivost, možnost výběru (aby se mohly "vyřádit" prakticky založené děti, ale v teoretických předmětech i mladí vědátoři).

Cílem je odklon od encyklopedického vzdělávání k výuce v souvislostech, k prolínání předmětů.

Na výuce dějepisu to ilustruje zástupkyně ředitele ze ZŠ Plzeňská v Praze Magda Fuksíková. "I v dějepise můžeme sázet na naši již rozjetou keramickou dílnu. Když se děti učily o pravěku, v keramické dílně si vymodelovaly sochu Věstonické venuše. Z výletů a exkurzí pak mohou zpracovat projekty o architektonických památkách."

Slabá motivace
V Klánovicích už mají "stavbu" školního vzdělávacího programu hotovou. "Už zbývá jen někde nasadit okno. To zvládneme v přípravných týdnech,“" říká ředitel Michal Černý.

Pochlubí se, že jeho škola už nové principy praktikuje deset let. "Teď jsme navíc absolvovali různá školení, posílilo to každopádně týmovou spolupráci učitelů, to by děti mohly poznat."

Ředitelé mají pocit, že školy byly ze strany ministerstva velmi chabě motivovány, za přípravu vzdělávacích programů nedostaly peníze. "Také nám přibude hodin, ale nedostaneme peníze navíc. Bude problém učitele zaplatit," říká Černý.

Ministryně školství Dana Kuchtová tvrdí, že se snažili rozpočty škol, kde přibývá hodin, navýšit. Připouští, že se může stát, že někde peníze chybějí.

"Není to ale obecné. Slibuji, že tam, kde je to špatné, se pokusím jednat s obcemi a kraji. A sama za sebe slibuji, že školy s dobrými projekty dostanou peníze, které máme z evropských fondů," dodává Kuchtová.

Co přináší nové osnovy

Učení bez stresů - Žáci se mají vzdělávat v pohodě, podle vlastních možností a sil, s příjemnými prožitky (a následně i vzpomínkami na školu), měli by k tomu mít dostatek rad i pomoci.

Vlastní cesta - I handicapovaný žák by měl mít možnost dosáhnout ve škole svého maxima, učit se s ostatními, ale podle svých možností.

Lepší motivace - Žáci by měli vědět, proč se určité věci učí, k čemu jim mohou být v životě.

Učení v souvislostech - Místo encyklopedického vzdělávání a biflování dat a vzorečků, jako tomu bylo mnohde dosud, se mají děti vést k učení v souvislostech, v dobovém a společenském kontextu.

Cizí jazyky, více informací - "Nová" škola má dát žákům kvalitní jazykovou přípravu, ale i schopnost pracovat s informacemi a s informačními zdroji. Děti by měly být schopny se uplatnit v moderní informační společnosti.

Tolerance k ostatním - Děti se mají ve škole učit vstřícnosti a toleranci k druhým, i odlišným lidem, schopnosti se domluvit a také se umět odpovědně rozhodnout. Měly by získat schopnost být zdravě kritické.

Zdraví, příroda, kultura - Děti by se měly učit rozhodovat se ve prospěch svého zdraví, zdraví ostatních lidí, k ochraně přírody i kulturních hodnot.

Spravedlivější hodnocení - Učitelé by měli žáky hodnotit podle jejich individuálních schopností, nikoliv podle jednotného metru. Mají vést žáky k aktivitě, možnosti podílet se na přípravě, výuce i hodnocení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...



Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...



Najdete na iDNES.cz