Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Staré praktiky skončí, říká Svoboda

  23:14aktualizováno  23:14
Během posledních pár měsíců prošla politická kariéra Cyrila Svobody několika vzestupy a pády. Nejdřív ho jeho kolegové z vedení KDU-ČSL odmítli nominovat na lídra Čtyřkoalice, když dali přednost Jaroslavu Kopřivovi. Přesto se jím nakonec Svoboda díky podpoře Unie svobody stal. Kvůli tomu se vzdal funkce prvního místopředsedy lidovců.

Po dvou měsících však složil i funkci lídra Čtyřkoalice - nesouhlasil se složením stínového kabinetu, kterému měl dělat premiéra.

Víkendový sjezd v Jihlavě měl jeho další kariéru zásadně ovlivnit: buď porazí Jana Kasala, nebo z něho bude řadový člen KDU-ČSL.

Vyhrál jste poměrně těsnou většinou hlasů. Dal jste hlas sám sobě?

Volby jsou tajné, takže to neřeknu. Ale čtenářům napovím, protože si myslím, že každý hlas se počítá.

Sjezd skončil, lidovci mají nového šéfa

Jak jste se cítil po prvním kole, ve kterém vám vítězství uteklo o hlas?

Už první kolo bylo pro mne příjemné překvapení, ale zároveň jsem si říkal, jak je možné, že někdo špatně vyplní hlasovací lístek?

Takže jste vítězství nečekal?

Dělal jsem všechno pro to, aby se to podařilo. Ale abych řekl pravdu, byl jsem nakonec příjemně překvapen. Síly byly před sjezdem velmi vyrovnané.

Jan Kasal ve svém projevu říkal, že ve vedení strany mají být lidé, kteří chtějí pracovat v týmu. Tím narážel na vás. Není to paradox, že se teď nechal zvolit do vašeho týmu?

Jsem přesvědčen o tom, že jsem schopen týmové práce. A protože chci, aby ve straně skončily praktiky typu kdo má víc hlasů, tak má pravdu, tak bych chtěl toto období v dějinách KDU-ČSL nazývat jako pojihlavské. Jana Kasala jsem v jeho kandidatuře na místopředsedu podpořil.

Nebyl jste zvolen nijak drtivě, jen jedenapadesáti procenty hlasů. Nebojíte se toho, že strana bude pořád rozdělena na dva přibližně rovnocenné tábory?

Doufám, že Jihlava bude novým impulsem a novou nadějí pro naši stranu. A to, co se dělo před volbami, bude jen nějaká vzpomínka. V KDU-ČSL zatím vždy po volbě došlo ke zklidnění situace.

Když jste poslouchal vystoupení Jana Kasala, našel jste v něm něco, co by se vám zalíbilo?

Kasal ukázal, že je potřeba prohloubit komunikaci ve straně. V tom se shodujeme, to je společná vůle nás obou. Aby KDU-ČSL byla demokratičtější stranou.

Změní nový předseda směřování strany?

Chci mít vliv na chod věcí, to je nepochybné. Ale žádný jedinec, byť je to předseda, nemůže KDU-ČSL vychýlit jiným směrem, než by sama strana chtěla.

Proč jste si vybral za svého nejbližšího spolupracovníka Milana Šimonovského? On se přece jenom stal senátorem teprve loni na podzim, předtím působil jen v komunální politice.

Za prvé je to zástupce velmi silného brněnského regionu, za druhé je to zkušený politik, za třetí je to úspěšný kandidát do Senátu.

Milan Šimonovský patří dlouhodobě k naším výrazným politikům.

Krizi v lidové straně jste vlastně odstartoval vy, když jste veřejně vystoupil proti Miroslavu Kalouskovi. Nelitujete toho, co se za ty dva měsíce stalo? Že se vztahy mezi představiteli KDU-ČSL tak vyhrotily?

Nikdy jsem to nevnímal jako spor osobní. Rozhodnutí sjezdu je potvrzením toho, že vize, kterou mám, je vizí převažující v KDU-ČSL.

V čem je ta vize nová? V čem konkrétně se nový styl, který jste tady slíbil, projeví?

Zdůrazňuji otevřenou společnost. Otevřená společnost je například podpora přímých prvků demokracie, jako je přímá volba prezidenta nebo starostů. Znamená to vážně naslouchat tomu, co občanská společnost říká. Lidé v České republice nejsou zklamáni z politických stran, ale z chování politiků. To je ten jiný styl, kde bude platit: Co myslíme, to říkáme, a co říkáme, to také děláme.

To už máte nějakého kandidáta na prezidenta? Proč o tom mluvíte už teď?

Kandidáta zatím nemám, ale v České republice není nekonečně mnoho lidí, kteří by mohli být seriózními kandidáty. Myslím, že je to téma, o kterém se už má začít mluvit. Nechtěl bych, aby prezident republiky byl volen způsobem, že to je handl něco za něco.

Nebo že se volí někdo, kdo politickým stranám takzvaně neškodí. Prezident musí být člověk s plným mandátem.

Říkal jste, že odmítáte eutanazii nebo registrované partnerství. Jak si představujete, že se tyto otázky budou řešit v rámci Čtyřkoalice? Třeba Unie svobody je v tomto ohledu velmi liberální.

Je naprosto jasné, že křesťanští demokraté nepodpoří žádný zákon, který by vedl k registrovanému partnerství jako rodinněprávní úpravě. Eutanazii odmítáme také. Stejně tak jsem však říkal, že Čtyřkoalici tvoří samostatné politické strany, které jsou v mnoha ohledech programově blízké, ale existují i rozdíly.

Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář razí myšlenku změnit Čtyřkoalici na dvoukoalici. Je ta jeho představa blízká i vám?

I tady jsem mluvil o tom, že jsem zastáncem dvou proudů: liberálního, reprezentovaného unií, a křesťanskodemokratického, který představujeme my. Vytvoření jedné strany po nás sice nikdo nežádá, ale na druhé straně by byla podle mne chyba trvat na tom, že Čtyřkoalice zůstane ve stejné podobě, jakou má dnes. Výhledově jsem pro to, aby ji tvořily dvě strany, neznamená to však, že to má být zítra.

Vaše vztahy s předsedou Demokratické unie Ratiborem Majzlíkem jsou od doby, kdy se sestavovala stínová vláda, napjaté. On dokonce pohrozil, že v případě vašeho zvolení vystoupí ze Čtyřkoalice. Jak s ním teď budete vycházet?

Moje výhrady vůči němu nebyly osobní. Týkaly se jen a jen věrohodnosti a schopnosti oslovit voliče. Oslovit je pomocí stínové vlády.

Stínová vláda zatím příliš důvěryhodně nepůsobí. Budete se snažit tento kabinet nějak změnit?

Nechci žádnou revoluci, ale o jejím složení je potřeba mluvit.

Nejdřív ovšem s partnery ve Čtyřkoalici. Bude záležet na tom, jak se k ní postaví sjezd Unie svobody, který je za měsíc.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort  CRDI...
Hyundai i30 1,6 Trikolor Comfort CRDI...

r.v. 2017, naj. 20 386 km, diesel, 1. majitel
288 900 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz