Stará fotka burcuje k záchraně ledovců

  • 10
Ledovce po celá tisíciletí ubývaly i rostly. V posledních letech ale masy ledu na celém světě rychle mizí. Pozorují to lyžaři v Alpách i turisté na Kilimandžáru. V Antarktidě se odlamují obří kry. Vědci se nedokážou shodnout, jestli je oteplování výsledkem lidské činnosti.

Odtávání ledu je dobře patrné v jihoamerické Patagonii. Desítky ledovců tu pokrývají území o rozloze 17 200 čtverečných kilometrů.

V časopisu Science vyšla loni na podzim studie, podle které patagonské ledovce tají dvakrát rychleji než před čtvrt stoletím. Každoročně se v těchto odlehlých končinách 42 krychlových kilometrů ledu změní v jezero nebo zmizí v moři.

"Takové množství ledu by zaplnilo od země po střechu deset tisíc velkých stadionů," potvrzují závěry vědců aktivisté hnutí Greenpeace, kteří se vydali na pomezí Argentiny a Chile zdokumentovat současný stav.

Na tání ledovců se podílejí zejména zvýšené teploty. Vědci upozorňují, že ztenčená ledová masa je křehčí a náchylnější k lámání. Odlomený led se snáze přesouvá do blízkých moří. Patagonské tání zvedá hladinu oceánů o 0,11 milimetrů.

Mnoho vědců považuje za hlavní příčinu stoupajících teplot skleníkové plyny vyvolané lidskou činností. Jiní nesouhlasí. Současné oteplení považují za běžný přírodní cyklus. Aktivisté Greenpeace mají jasno: "Je to důsledek využívání ropy, plynu a uhlí."

Ledovce jsou ohromným zásobníkem pitné vody pro miliony lidí, zvířat i rostliny. Pokud by současný vývoj pokračoval, byly by ohroženy nejen zdroje vody. Stoupající hladina moří by měla katastrofální dopad v hustě osídlených pobřežních oblastech.

Ekologové z Greenpeace vyfotografovali v patagonském národním parku Torres del Paine jezero, které se rozprostírá v místech bývalého ledovce. To dokládá druhý snímek z roku 1928.

Zároveň vyzvali veřejnost, aby pohlednici s oběma snímky zaslali svým vládám a zodpovědným politikům ještě před letošní mezinárodní konferencí o využívání obnovitelných zdrojů.

Mezinárodní organizace Greenpeace uvolnila fotografie, které dokazují globální oteplování naší zeměkoule. Horní snímek byl pořízen v roce 1928 a spodní v roce 2004. Snímky dokládají tání ledovce Upsala v Argentině. Patagonské ledovce se zmenšují o 42 kubických kilometrů za rok a jsou nejrychleji mizejícími ledovci na světě. (10. února 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue