Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stará Evropa nemá nové členy ráda

  0:01aktualizováno  0:01
Politická elita Evropské unie sice svým novým členům otevřela náruč, občané starých členů však pociťují z nových spoluobčanů čím dál menší nadšení. Podle výsledků jarního průzkumu Eurobarometru, jenž byl proveden těsně před rozšířením unie, se podpora rozšíření EU výrazně propadla.

Od podzimu loňského roku přibylo nejvíc odpůrců rozšířené unie právě v největší zemi EU, v Německu.

Podpora nových spoluobčanů z východu zde klesla z původních 38 procent loni na podzim na 28 procent, což je největší posun v postoji ze všech členských zemí. A je to zároveň nejmenší podpora rozšíření vůbec.

Hůř se na rozšířenou EU dívají také Lucemburčané (o 8 procent), Rakušané (o 7 procent) a Holanďané (o 6 procent). A u ostatních zemí to není o moc lepší. Jen 31 procent Britů podporuje rozšíření, jejich počet klesl od podzimního průzkumu Eurobarometru o 7 procent.

Celkově podpora rozšíření klesla v patnáctce zemí EU před rozšířením o 5 procent. To znamená, že jen 42 procent populace bývalé "patnáctky" se staví k novým členům unie pozitivně. A jen tři původní členské země svou podporu rozšíření zvýšily: Francie, Řecko a Irsko.

Pokles nadšení u Němců má více příčin, ale nejvíc odráží churavějící stav hospodářství v největší ekonomice EU, tvrdí Cornelius Ochmann z výzkumného ústavu Bertelsmann Stiftung v Berlíně. "Lidé v Německu nevidí cestu k oživení ekonomiky a to je základní příčinou jejich skeptického pohledu na celou Evropu," říká Ochmann.

Navíc dodal, že německou veřejnost děsí zprávy velkých německých firem, že svoji výrobu, a tím i pracovní místa odstěhují na levnější východ. "Siemens vyhrožoval, že na východ převede až 50 tisíc pracovních míst a to je hodně špatné znamení pro každého Němce," řekl Ochmann.

Rozšíření unie navíc představuje další dávku nejistoty obklopující budoucnost EU, kterou čeká zkouška v nadcházejících parlamentních volbách či v jednáních o ústavě. "A žádné z těchto nejistot nepředstavují pro Německo pozitivum. Naopak. Všechno, co se týká unie, je negativní," říká Ochmann. "Lidé se kvůli tomu cítí ohroženi, navíc jsou pod tlakem válečného konfliktu v Iráku a to se jen tak nezlepší."

Obavy, že noví Evropané začnou valem přebírat pracovní místa a zvyšovat nezaměstnanost, ovlivnily názory i v ostatních státech, jakkoliv nebyly opodstatněné. Svoji vinu na tom nesou hodně politici. "Nepodařilo se jim rozšíření unie správně vysvětlit občanům," uvedl v belgickém deníku De Morgen Hendrik Voos, profesor evropských studií na Univerzitě v Gentu.

A jak dodal na internetovém serveru EuroActiv Elemér Hankiss z průzkumné firmy Gallup Europe, která se na výzkumu také podílela, "rozšíření EU vnímá většina občanů EU jako neosobní proces, jako takovou Nemesis, která přinese dobro i zlo, ale my občané s tím nemůžeme nic udělat".

Autoři:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz