Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi.

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi. | foto:  František Vlček, MAFRA

Proměna za miliardu. Církev ve Staré Boleslavi buduje duchovní centrum

  • 143
Katolická církev by ze Staré Boleslavi ráda vytvořila duchovní centrum Čech, které by k návštěvě lákalo tisíce turistů z celé Evropy. Oprava tamních poutních areálů začne už letos. Náklady na rozsáhlou rekonstrukci, které by měly z většiny pokrýt dotace, se odhadují až na jednu miliardu korun.

Středem středočeské Staré Boleslavi projíždí denně po žulových dlažebních kostkách proud aut. Hluk a otřesy, které provoz působí, jsou značné. Člověk, který to zde nezná, by sotva uhodl, že se nachází na jednom z nejvýznamnějších památných a poutních míst v republice.

Práce na velkolepé proměně proto začnou již letos. I když zatím docela skromně. „Plánované úpravy začneme mariánským kostelem a areálem kolem něj již letos v listopadu nebo v prosinci. Kostel není v dobrém stavu, je na něm spousta práce jak ryze stavební, tak restaurátorské,“ popisuje architekt projektu Tomáš Šantavý.

Nejdříve velkolepý chrám

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie je s původně románskou bazilikou svatého Václava největším skvostem středočeského městečka. Oba svatostánky jsou přes svůj národní význam dost ošuntělé.

Chrám z jedné strany obepíná klenutá chodba s arkádami, která se rovněž možná již letos dočká prvních oprav. „Tento krásný prostor se nově otevře pro veřejnost, budou obnoveny malby na stěnách i stropech,“ doplňuje Šantavý.

Hned za ambitem stojí bývalá kaple svatého Benedikta a domek kostelníka. V kapli vznikne informační kancelář a v barokním domku psychoterapeutické centrum. Podle tvůrců to však nebude běžná ordinace, zaměří se tu na víru a duchovní stránku.

Zřejmě ještě letos se dělníci pustí i do oprav svatováclavské baziliky, která je necelých 300 metrů daleko. Na dnes oprýskané okrové omítce zdi se obnoví fragmenty původní dekorace - takzvaná sgrafita.

Právě zde byl v 10. století zavražděn patron Čechů svatý Václav. Chrám Nanebevzetí Panny Marie zase stojí na místě, kde podle legendy vyoral rolník ve 12. století kovový reliéf Madony s dítětem. Říká se mu Palladium země české a katolíci mu připisují zvláštní ochrannou moc nad Českými zeměmi.

Jak se změní kostel sv. Václava ve Staré Boleslavi

Jak se změní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi

Pokud mají mít Čechy - vedle Pražského hradu - někde národní a zároveň církevní centrum, Stará Boleslav se jasně nabízí. „Tady se zrodila naše státnost a zdejší poutní místo je zajímavé pro každého, kdo se cítí nějak vázán ke své zemi. Jedním z motivů je i posílení turistiky, ale nikoli té konzumní. Chceme rozvíjet turistiku spojenou s poznáváním vlastní kultury a tradice,“ říká pražský arcibiskup Dominik Duka.

V barokní rezidenci děkanství za kostelem sv. Václava tak vznikne muzeum a reprezentační sály. Hned vedle pak pivovar a restaurace, na niž budou navazovat obchody a ubytování pro poutníky.

Potíže s dopravou a úřady

Celý areál by se mohl otevřít lidem během několika let. Záleží však na tom, jak se podaří získat peníze - zejména z dotací. Celkové náklady zatím vyčíslené nejsou. Hrubým odhadem by mohlo jít o půl miliardy až miliardu korun.

„Zatím se naše žádosti vyhodnocují. Ale věříme, že dotace získáme. Včetně naší spoluúčasti očekáváme prvních 124 milionů, které vložíme právě do oprav kostela Panny Marie,“ říká probošt místní kapituly Libor Bulín.

Velkou komplikací, která může projekt výrazně zbrzdit, je však ještě něco jiného. Ve městě de facto platí stavební uzávěra, takže zde nemůže vzniknout žádná novostavba.

A velkým problémem je i výše zmíněná hustá doprava skrz město. Její odvedení mimo centrum je proto pro budoucí „dvojareál“ klíčové.

I proto o změnách uvažuje i místní radnice. Starosta souměstí Brandýs nad Labem–Stará Boleslav Vlastimil Picek na konci léta připustil, že řešením by mohl být nový obchvat města. „Slibujeme si od toho, že místo povzneseme a zvýšíme počet turistů, kteří k nám přijíždějí,“ řekl MF DNES.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video