Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pokyn z porady nebyl nezákonný, ale problém s migrací Prima má, píše rada

  14:46aktualizováno  14:46
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se ohradila proti tvrzení televize Prima, která s odvoláním právě na RRTV označila své zpravodajství o migraci za vyvážené. Analýza z loňského prosince podle rady odhalila sporné momenty i „tendenci vytvářet negativní obraz migrace“. Ztráta licence televizi nehrozí.

Uprchlíci v táboře Idomeni. (13. 3. 2016) | foto: AP

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) reagovala na nahrávku, kterou minulý týden zveřejnil server HlídacíPes.org. Na ní vedení Primy instruuje redaktory, jak mají informovat o uprchlické a migrační krizi (o nahrávce jsme psali zde).

V nové tiskové zprávě rada konstatuje, že k porušení zákona o vysílání nemůže dojít samotným vydáním interního pokynu. „Zda reálně došlo či dochází k porušování zásad objektivity a vyváženosti ve vysílání programu Prima, je možné zjistit výhradně monitoringem a analytickým vyhodnocením odvysílaného zpravodajského a publicistického obsahu,“ stojí ve zprávě.

Předseda rady Ivan Krejčí ovšem označil minulý týden za „alarmující, pokud je pravdou, že zaměstnanci média jsou doslova instruováni k tomu, aby připravovali zpravodajství v rozporu se zásadami objektivity a vyváženosti, tedy v rozporu se zákonem o vysílání“.

„Dezinterpretace“ z dílny Primy, ohrazuje se rada

Rada se také ohradila proti tomu, jak Prima pracuje s jejími závěry. Televize totiž po propuknutí sporu ve stanovisku uvedla: „Vyváženost našich reportáží o tomto problému potvrdila i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání svou analýzou zveřejněnou loni v prosinci.“

Odkazovala se tak na prosincovou analýzu, která však k Primě měla několik výtek. „Odhalila několik sporných momentů v konkrétních mediálních obsazích a rovněž poukázala na obecně problematickou tendenci zpravodajství Primy vytvářet negativní obraz migrace (...) Rozhodně však Rada nekonstatovala, že vysílání bylo objektivní a vyvážené, jak se snaží dezinterpretovat závěry analýzy ve svém stanovisku televize,“ připomněla rada.

V prosinci 2015 rada Primě vytkla, že 12. září toho roku obsáhle referovala o protiimigrační demonstraci, aniž by poskytla přiměřený prostor souběžně se konající demonstraci za solidaritu s běženci. A také to, že v pořadu Partie nebyl moderátor schopen kvalifikované oponentury vůči pozvaným hostům Martinu Stropnickému a Petru Fialovi.

Na pokutu je to málo. Vzniká nová analýza, ale bez kravínu

Rada také podotkla, že její zjištění, opírající se o metody obsahové analýzy, by nemohla uspět jako dostatečný podklad pro vedení správního řízení a uložení pokuty.

Na první obsahovou analýzu zpravodajství Primy z loňského roku tak letos navázala druhá, a to - slovy rady - kvůli pochybnostem, které předešlá analýza vzbudila. Nová analýza zahrnuje období od 28. března do 17. dubna 2016.

Nenachází se v něm tak například hojně medializovaná „aféra kravín“ (více o ní čtěte zde). Tak podle Primy jeden z iráckých uprchlíků označil nabízené bydlení v Jihlavě. Tlumočník Primy později uvedl, že televize reportáž zmanipulovala a že se Iráčan nevyjadřoval ke konkrétním bytům, ale ke zcela hypotetické situaci.

Prima ale odmítla, že by pochybila. Zaštítila se přitom překladateli, kteří řekli, že slovo „kravín“ (či stáj) zaznělo. Neuvolnila však celý materiál, z nějž by byl patrný kontext vyjádření.

Závěry nové analýzy chce Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mít k dispozici v září. Televizi teoreticky hrozí postih na škále od upozornění po finanční sankci, odnětí licence nikoliv. K tomu lze přikročit jen při „opakovaným porušením zákonné povinnosti zvlášť závažném způsobem“.

Mluvčí Primy Jana Mrákotová v reakci na zprávu RRTV uvedla, že televize počká na výsledky zmíněné analýzy. „Jak už jsme v minulých dnech informovali, požádáme však také my o analýzu našich zpráv nezávislé experty. Jména těchto expertů zveřejníme v horizontu několika dní. Ve zpravodajství budeme i nadále ctít principy, na kterých je postaveno, tedy především pravdivost a nezávislost na vnějších tlacích,“ řekla Mrákotová iDNES.cz.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Najdete na iDNES.cz