Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zametání není gulag, kritizuje ústavní soudce zrušení veřejné služby

  11:44
Ne všichni ústavní soudci v úterý souhlasili s verdikty o zrušení části reforem. Soudce Stanislav Balík velmi ostře vystoupil proti zrušení veřejné služby s poukazem na to, že ji nelze srovnávat například s nacistickými koncentračními tábory či sovětskými gulagy.

Ústavní soudce Stanislav Balík | foto: Igor ZehlČTK

Odlišná stanoviska zaujali i další soudci, při kontroverzních případech je to poměrně běžné. Zřejmě nejostřejší byl ve svém odlišném stanovisku soudce Stanislav Balík. Své výhrady směřoval proti zrušení veřejné služby. Tou dosud ministerstvo práce podmiňovalo výplatu dávek lidem, kteří jsou v evidenci úřadu práce přes dva měsíce (proč je povinná práce ponižující, čtěte zde).

Za nucenou práci označuje například práci otroka, nevolníka či vězně v nacistických koncentračních táborech či sovětských gulazích. Případně práci pod hrozbou odsouzení za příživnictví v předlistopadovém Československu. Ale za těmito případy vidí ostrou hranici.

"Je snad odteď analogicky nucenou prací činnost studenta, který nosí z kabinetu biologie do třídy kostlivce? Jak vyhodnotit pokyn skautského vůdce, aby táborník, jehož pobyt v táboře rodiče platí, kopal latrínu, zatímco jiní mají 'jenom' škrábat brambory? Smí ještě vůbec rodič vyzvat patnáctiletého potomka, aby pomáhal stařenkám nosit tašku s nákupem?" ptá se Balík.

Postoje ústavních soudců

  • Odlišné stanovisko proti zrušení veřejné služby uplatnili Stanislav Balík, Ivana Janů a Vladimír Kůrka. Dagmar Lastovecká zaujala odlišné stanovisko proti odůvodnění téhož.
  • Proti zamítnutí zbytku návrhu si vyhradili odlišná stanoviska Jiří Nykodým, Pavel Holländer, Vlasta Formánková a Miloslav Výborný. Vadilo jim, že nebyl zrušen povinný souhlas obou rodičů s léčbou dítěte (ten chce vláda zrušit sama jako chybný krok).
  • Odlišné stanovisko si vyhradil i Jan Musil, podle něhož měly být zrušeny všechny napadené zákony pro porušení ústavnosti v legislativním procesu. Dal by tak za pravdu opozici v plném rozsahu.

Text nálezu a odlišných stanovisek najdete zde.

Za příklad dává pověst o sociální politice krále Karla IV. při hladomoru. Panovník to řešil právě "nucenou prací" - jídlo dostali ti, kteří stavěli zeď, jež později dostala jméno Hladová.

Z moderní doby pak připomíná amerického prezidenta F. D. Roosevelta během krize ve 30. letech, který dal peníze půl milionu nezaměstnaných - ovšem ne zadarmo, ale za prospěšnou práci v lesích. Soudce podotkl, že v té době byly USA dle jeho pohledu demokratickým právním státem.

"Neposloužil mimo jiné 'zákonný prostředek', byť se stoprocentně zdá českému 'mamánkovi' poněkud drsný, k tomu, že se New Deal (Rooseveltova politika, pozn. red.) zdařil?" zeptal se řečnicky soudce.

Veřejná služba dle Balíka nezasahovala do jádra sociálních práv, sledovala legitimní cíl a k dosažení tohoto cíle zvolila racionální, nikoliv svévolné prostředky. "To, zda by uchazeč o zaměstnání podstoupil veřejnou službu, nikterak neovlivní to, zda pro něj je či není práce k nalezení," napsal soudce.

A v závěru svého stanoviska přitvrdil. "Lehkoživkům, kvůli nimž byla mimo jiné právě zrušená právní úprava přijata, aby nadále nemohli jako pijavice vysávat veřejné finanční zdroje, Ústavní soud bohužel vyslal signál přibližně tohoto znění: 'Až se zítra před polednem probudíte, můžete si v televizi bez obav a v klídku sledovat poněkud přisprostlou reality show a popíjet při tom lahváče. Narušit tuto pohodičku smí už jen zavolání kamarádů, nabízejících finančně zajímavou fušku.'"

Soudce Kůrka by veřejnou službu zavedl později

Balík nebyl jediným soudcem, který se proti zrušení veřejné služby ohradil. Jeho kolega Vladimír Kůrka například soudí, že Ústavní soud neprovedl takzvaný "test rozumnosti".

Test rozumnosti

Test je součástí speciální metodiky Ústavního soudu.

Vymezuje smysl a podstatu dotčeného práva, hodnotí, zda se zákon nedotýká jeho samotné existence, posuzuje, zda zákon sleduje legitimní cíl či zda nesnižuje standard základních práv.

Hodnotí, zda je předmětný zákonný prostředek rozumný (racionální), byť nikoli nutně nejlepší, nejvhodnější, nejúčinnější či nejmoudřejší.

"Pro závěr, že veřejná služba je zakázanou nucenou prací ve smyslu článku 9 Listiny základních práv a svobod, není dostatečný spolehlivý argument. Lze efektivně oponovat tím, že předpokladem jejího provedení je smlouva - ať tak či onak svobodný projev vůle. Aniž by veřejná služba vyvolávala jakkoli lidské nadšení, v testu ústavnosti obstojí," uvedl.

Kůrka má ovšem za nedostatek to, že k veřejné službě, respektive vyřazení z evidence nezaměstnaných, může dojít už po dvou měsících neúspěšného hledání nového zaměstnání. V tak krátké době podle něj ještě lidem nevymizí pracovní návyky a nestanou se sociálně vyloučenými, čímž se podle Kůrky míjí účinkem motivační záměr veřejné služby.

"V této části mělo být naopak derogačnímu návrhu vyhověno, a zákonodárci ponechán prostor pro doplnění dotčeného ustanovení určením jiné, přiměřené doby," míní Kůrka.

Soudkyně Ivana Janů podotkla, že veřejná služba podle ní není "závislou prací" ve smyslu zákoníku práce. "Jedná se zjevně o určité protiplnění (...), deklarovaným účelem je motivace a aktivizace uchazečů o zaměstnání, tedy snaha o udržení, případně získání pracovních návyků, podpora elementárních sociálních vazeb a v neposlední řadě i ochrana systému před zneužíváním," soudí Janů.

Soudkyně připomněla, že za skutečné příklady popření lidské svobody a snahy o pošlapání důstojnosti mohou sloužit tábory nucených prací či Pomocné technické prapory.

"Odmítám stereotypní představu většiny pléna, z jehož úvah se rýsuje postava nezaměstnaného intelektuála v předdůchodovém věku, který je za všeobecného opovržení nucen zametat listí v jedné řadě s trestanci a jemuž koště a žlutá reflexní vesta vtiskla společenské stigma," uvedla Janů, podle které k takovým představám dosud není žádný konkrétní případ.

Podivila se také nad tím, že si plénum Ústavního soudu při rozhodování o veřejné službě nenechalo zpracovat mezinárodní srovnání, jak jsou na tom ostatní země. V různých podobách se institut veřejné služby vyskytuje například v Nizozemsku, Británii či Austrálii.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Osvětimská selekce v režii Facebooku: Snímky obětí označila za nahotu i násilí

18. dubna 2024

Premium Pokud jste si někdy lámali hlavu, jak se stalo, že vaše příspěvky na Facebooku byly zablokované,...

Sociální sítě jsou nepřítelem hospody, říká šéf obchodu z Prazdroje

18. dubna 2024

Premium Dříve se v hospodě vypilo na jedno posezení více piv, ale byly to spíše desítky. Dneska naopak...

Kansas láká migranty z New Yorku na práci. Zaměstnáme každého, slibuje

18. dubna 2024

„Chcete práci? Přijďte k nám!“ S takovým vzkazem se obrátil starosta Kansas City Quinton Lucas na...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...