Stanice metra Kolbenova je otevřena, využití není jasné

  17:49aktualizováno  17:49
Vysočany - Síť pražského metra je od pátku 8. června bohatší - cestujícím se krátce po patnácté hodině otevřela stanice metra Kolbenova, která leží na trase B mezi Vysočanskou a Rajskou zahradou. Paradoxem ovšem je to, že nová stanice Kolbenova bude mít pro dopravu jen velmi malý význam.

Koncepce tohoto úseku metra totiž vznikla už v osmdesátých letech, kdy projektanti počítali s tím, že stanici metra budou využívat tisíce zaměstnanců vysočanského ČKD. Tato firma se však zčásti přestěhovala do jiných lokalit a některé její dceřiné společnosti sídlící ve Vysočanech jsou v konkursu. S výjimkou několika pronajatých hal proto rozsáhlý areál, který se táhne po obou stranách Kolbenovy ulice, většinou chátrá.

PANORAMA: 
360°FOTO nové stanice metra

Stanici metra Kolbenova - která se stavěla pod názvem ČKD - chtěl Dopravní podnik otevřít již na podzim roku 1998, kdy se uváděl do provozu další úsek metra B ze stanice Českomoravská na Černý Most. Po úsporných balíčcích ekonomických opatření v druhé polovině devadesátých let však přestal stát dotovat pražské metro a pokladna hlavního města neměla na dokončení celého úseku dost peněz. Dopravce tedy nechal rozestavěnou stanici Kolbenova, spolu se stanicí Hloubětín, zakonzervovat a vlaky metra mohly těmito stanicemi jen projíždět.

Dopravní podnik otevřel stanici Hloubětín v říjnu 1999 a nyní za 280 milionů korun dokončil i Kolbenovu. "Váhali jsme, zda nemáme stanici dostavět později, v návaznosti na chystanou revitalizaci areálu ČKD. Rozhodli jsme se ji však dokončit nyní a doufat, že přiláká investory. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí," uvedl technický ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.

Možnosti využití areálu kolem stanice Kolbenova jsou velmi různorodé. Radnice deváté městské části dokonce nyní požádala magistrát, aby prověřil možnost postavit v prostorách bývalé firmy ČKD Elektrotechnika víceúčelovou sportovní halu pro mistrovství světa v hokeji v roce 2004, pokud se nepodaří tuto arénu postavit na Hagiboru.

"Lokalita ve Vysočanech je dostatečně technicky a dopravně vybavena a splňuje veškerá kritéria pro umístění haly," uvedl ČTK pražský zastupitel a senátor za Prahu 9 Josef Pavlata. "Mezi výhody tohoto místa patří, že by byl projekt výrazně levnější, využila by se nově otevíraná stanice metra a nebylo by nutné zastavovat zelené plochy. Nebyl by také porušen současný územní plán," dodal.

Primátor Jan Kasl ovšem nedávno vyloučil, že by bylo možno postavit víceúčelovou halu jinde než na Hagiboru, pokud by nemělo být ohroženo konání šampionátu v hokeji pro rok 2004. Mezinárodní hokejová federace navíc počítá s tím, že aréna vznikne na Hagiboru a předseda českého hokejového svazu Karel Gut musí na podzim poskytnout záruku, že Česká republika stavbu zvládne.

Kolbenova bez cestujících?
Dnes otevíraná stanice metra Kolbenova má smůlu. Původní plán tohoto úseku trasy metra B nebyl špatný, když počítal s tím, že by se tisíce zaměstnanců ČKD či Pragovky nemusely každé ráno mačkat v přeplněných tramvajích, ale mohly by z metra vystoupit přímo před vrátnicí "Kolbenky".

Doba se však změnila. Firmy pod hlavičkou ČKD se přestěhovaly jinam, některé jsou v konkursu a jen část hal kdysi plných dělníků nyní slouží jako skladiště či filmové ateliéry pro natáčení hollywoodských hororů. Ovšem před šestou hodinou ranní už se zde kdysi obvyklé fronty u píchaček netvoří.
Dnes odpoledne se proto otevře jakási stanice pro nikoho, za jejíž dostavbu zaplatilo město 280 milionů korun.

Praha ovšem moc možností na výběr neměla. Mohla buď dostavět, nebo nechat vlaky rozestavěnou stanicí projíždět a čekat přitom na možný rozmach areálu.
Zda bylo rozhodnutí o dostavbě správnou volbou, se ukáže teprve později. Až bude jasnější, co vlastně v okolí stanice Kolbenova vyroste.

Čtvrtmiliarda korun sice nepředstavuje v městském rozpočtu nějaký podstatný díl, ale ve skutečnosti jsou to obrovské peníze. Pokud by celý areál kolem nové stanice metra chátral ještě několik let dál, byla by to čtvrtmiliarda vyhozená do vzduchu.

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)

V pátek 8. června byla po patnácté hodině otevřena nová stanice metra na trase B Kolbenova. (8. 6. 2001)

Stanice metra Kolbenova je téměř ukryta uprostřed továrních hal. (7. června 2001)
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...Další z rubriky

Teplé počasí končí. Ještě dnes bude až 20 stupňů, o víkendu může slabě pršet

Ilustrační foto

Teplé počasí zřejmě definitivně končí. Ještě ve čtvrtek očekávají meteorologové teploty kolem 20 stupňů, v dalších...

Systém mnoha politických uskupení není šťastný, řekl Kubera v Rozstřelu

Senátor a místopředseda ODS Jaroslav Kubera v diskusním pořadu iDNES.cz...

Do Senátu se Jaroslav Kubera z ODS dostal už počtvrté. Dokonce se o něm spekuluje, že by mohl být novým šéfem horní...

Mladý učitel na jednání širšího vedení KSČM vyzve Filipa, ať skončí

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Devětatřicetiletý vysokoškolský učitel práva Richard Pokorný přijde na sobotní jednání vedení KSČM s návrhem, že...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.Najdete na iDNES.cz