Stanice metra Kolbenova je otevřena, využití není jasné

  17:49aktualizováno  17:49
Vysočany - Síť pražského metra je od pátku 8. června bohatší - cestujícím se krátce po patnácté hodině otevřela stanice metra Kolbenova, která leží na trase B mezi Vysočanskou a Rajskou zahradou. Paradoxem ovšem je to, že nová stanice Kolbenova bude mít pro dopravu jen velmi malý význam.

Koncepce tohoto úseku metra totiž vznikla už v osmdesátých letech, kdy projektanti počítali s tím, že stanici metra budou využívat tisíce zaměstnanců vysočanského ČKD. Tato firma se však zčásti přestěhovala do jiných lokalit a některé její dceřiné společnosti sídlící ve Vysočanech jsou v konkursu. S výjimkou několika pronajatých hal proto rozsáhlý areál, který se táhne po obou stranách Kolbenovy ulice, většinou chátrá.

PANORAMA: 
360°FOTO nové stanice metra

Stanici metra Kolbenova - která se stavěla pod názvem ČKD - chtěl Dopravní podnik otevřít již na podzim roku 1998, kdy se uváděl do provozu další úsek metra B ze stanice Českomoravská na Černý Most. Po úsporných balíčcích ekonomických opatření v druhé polovině devadesátých let však přestal stát dotovat pražské metro a pokladna hlavního města neměla na dokončení celého úseku dost peněz. Dopravce tedy nechal rozestavěnou stanici Kolbenova, spolu se stanicí Hloubětín, zakonzervovat a vlaky metra mohly těmito stanicemi jen projíždět.

Dopravní podnik otevřel stanici Hloubětín v říjnu 1999 a nyní za 280 milionů korun dokončil i Kolbenovu. "Váhali jsme, zda nemáme stanici dostavět později, v návaznosti na chystanou revitalizaci areálu ČKD. Rozhodli jsme se ji však dokončit nyní a doufat, že přiláká investory. Myslím, že to bylo správné rozhodnutí," uvedl technický ředitel Dopravního podniku Tomáš Jílek.

Možnosti využití areálu kolem stanice Kolbenova jsou velmi různorodé. Radnice deváté městské části dokonce nyní požádala magistrát, aby prověřil možnost postavit v prostorách bývalé firmy ČKD Elektrotechnika víceúčelovou sportovní halu pro mistrovství světa v hokeji v roce 2004, pokud se nepodaří tuto arénu postavit na Hagiboru.

"Lokalita ve Vysočanech je dostatečně technicky a dopravně vybavena a splňuje veškerá kritéria pro umístění haly," uvedl ČTK pražský zastupitel a senátor za Prahu 9 Josef Pavlata. "Mezi výhody tohoto místa patří, že by byl projekt výrazně levnější, využila by se nově otevíraná stanice metra a nebylo by nutné zastavovat zelené plochy. Nebyl by také porušen současný územní plán," dodal.

Primátor Jan Kasl ovšem nedávno vyloučil, že by bylo možno postavit víceúčelovou halu jinde než na Hagiboru, pokud by nemělo být ohroženo konání šampionátu v hokeji pro rok 2004. Mezinárodní hokejová federace navíc počítá s tím, že aréna vznikne na Hagiboru a předseda českého hokejového svazu Karel Gut musí na podzim poskytnout záruku, že Česká republika stavbu zvládne.

Kolbenova bez cestujících?
Dnes otevíraná stanice metra Kolbenova má smůlu. Původní plán tohoto úseku trasy metra B nebyl špatný, když počítal s tím, že by se tisíce zaměstnanců ČKD či Pragovky nemusely každé ráno mačkat v přeplněných tramvajích, ale mohly by z metra vystoupit přímo před vrátnicí "Kolbenky".

Doba se však změnila. Firmy pod hlavičkou ČKD se přestěhovaly jinam, některé jsou v konkursu a jen část hal kdysi plných dělníků nyní slouží jako skladiště či filmové ateliéry pro natáčení hollywoodských hororů. Ovšem před šestou hodinou ranní už se zde kdysi obvyklé fronty u píchaček netvoří.
Dnes odpoledne se proto otevře jakási stanice pro nikoho, za jejíž dostavbu zaplatilo město 280 milionů korun.

Praha ovšem moc možností na výběr neměla. Mohla buď dostavět, nebo nechat vlaky rozestavěnou stanicí projíždět a čekat přitom na možný rozmach areálu.
Zda bylo rozhodnutí o dostavbě správnou volbou, se ukáže teprve později. Až bude jasnější, co vlastně v okolí stanice Kolbenova vyroste.

Čtvrtmiliarda korun sice nepředstavuje v městském rozpočtu nějaký podstatný díl, ale ve skutečnosti jsou to obrovské peníze. Pokud by celý areál kolem nové stanice metra chátral ještě několik let dál, byla by to čtvrtmiliarda vyhozená do vzduchu.

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)

Stanice metra, která je pojmenována podle slavného průmyslníka Kolbena. (24. dubna 2001)

V pátek 8. června byla po patnácté hodině otevřena nová stanice metra na trase B Kolbenova. (8. 6. 2001)

Stanice metra Kolbenova je téměř ukryta uprostřed továrních hal. (7. června 2001)


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Prezidentův kancléř Mynář půjde před Vánocemi k soudu. Pře se o prověrku

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář v diskusním pořadu...

Ještě před koncem letošního roku začne Městský soud v Praze projednávat žalobu hradního kancléře Vratislava Mynáře, v...

Ministr Toman couvá, zvířata z cirkusů asi nevyžene. Naštval aktivisty

Ředitel cirkusu Jiří Berousek mladší vystupuje s černým šátkem na hlavě.

Bez cvičených zvířat by cirkusy ztratily smysl, míní ministr zemědělství Miroslav Toman. Postavil se proto proti zákazu...

Dopravu v Česku místy komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na Vysočině. (11. prosince 2018)

Dopravu v Česku místy komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Najdete na iDNES.cz