Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stane se Sýrie příští kostkou nynějšího arabského domina?

  9:33aktualizováno  9:33
V době, kdy jsou tuniský a egyptský režim svrženy a pouliční protesty zachvacují řadu měst od Alžíru po Teherán, si mnozí lidé kladou otázku, která kostka domina by mohla spadnout příště. Sýrie, jejíž sekulární militarizovaná diktatura nejvíce připomíná padlé režimy v Tunisku a Egyptě, nemusí být další na řadě, nicméně se zdá, že se blíží do bodu, kdy se začne zvrhávat.

Muž si prohlíží Facebook v internetové kavárně v Damašku | foto: AP

Stará „teorie domina“ v mezinárodních vztazích byla samozřejmě jen hrubým způsobem, jak zdůraznit, že různé části jakéhokoliv regionu jsou navzájem propojené. Na dnešní arabský svět by se možná víc hodilo přirovnání k šachovnici, na níž odstranění byť jediného pěšce zákonitě změní vztahy mezi všemi ostatními figurami. Dnes, kdy se protesty vrší a násobí, vlády všech arabských států na Blízkém východě a v severní Africe pravděpodobně věří, že kdyby mohly nasadit vlastní prostředky, dokážou vnitřní nesouhlas ve svých zemích zvládnout.

V Sýrii se zdá nevyhnutelné, že protest může brzy zlomit křehkou politickou nehybnost režimu. Většina obyčejných Syřanů se potýká s extrémně obtížnými ekonomickými a sociálními podmínkami včetně vysoké nezaměstnanosti, rostoucích cen potravin, omezení osobní svobody a endemické korupce. Tyto faktory se nijak neliší od faktorů, které přivedly lidi do ulic v severní Africe a na Blízkém východě. Co začalo jako protesty proti životním podmínkám, přerostlo v plnohodnotné volání po svobodě a demokracii.

Výjimečný stav od roku 1963

Režim v Damašku se podobného neklidu bojí, a právem. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout střetu mezi lidem a bezpečnostními složkami, je proces skutečné reformy vedoucí k volbám a vzniku vlády národní jednoty. Zatvrzelá netečnost současného režimu jako by však vylučovala jakýkoliv brzký krok k tomuto cíli.

Místo toho nabízejí syrští vládci lákadla, aby zajistili, že klíčové skupiny voličů budou dál držet linii – notebooky pro učitele, dotace pro zaměstnance veřejného sektoru a prázdnou reformátorskou rétoriku. Současná situace však volá po mnohem závažnějších opatřeních. Zrušení výjimečného stavu, který v zemi platí od roku 1963 – a poskytuje režimu a jeho bezpečnostním složkám obrovské pravomoci –, by bylo symbolickým a hmatatelným krokem správným směrem.

Syrský prezident Bashar al-Assad

Syrský prezident Bashar al-Assad

Pokud syrští vládci stejně jako další vedoucí představitelé v arabském světě nezačnou uznávat, že svoboda je základní lidské právo, pak se může trpělivost i těch nejnetečnějších národů povážlivě ztenčit. V severní Africe možná zafungovaly jako spouštěcí mechanismus vysoké ceny potravin, avšak rychlost, s jakou protestující upřeli pozornost k politickým reformám, zastihla všechny v nedbalkách.

Zahnat tohoto džina zpátky do lahve by bylo prakticky nemožné bez krveprolití takového typu, jakého jsme dnes svědky v některých částech arabského světa. Syrské vedení proto ví, že musí reagovat – odtud ona polovičatá reformní agenda, kterou nedávno nastínilo. Snaha vyřešit hluboce zakořeněnou zatrpklost obyvatel květnatým jazykem a vějířem dotací však připomíná snahu uhasit požár pralesa stříkací pistolí. Řešení syrských problémů musí být natolik zásadní, aby odpovídalo jejich závažnosti.

Ruch v ulicích Damašku, v popředí suvenýry oslavující syrského prezidenta (4. února 2011)

Ruch v ulicích Damašku, v popředí suvenýry oslavující syrského prezidenta (4. února 2011)

Na nás se nespoléhejte

Syrští vládci se dosud spoléhají na protiizraelskou a protizápadní rétoriku, aby ochránili sami sebe. Během protestů v Tunisu a Káhiře však byly nářky nad izraelsko-palestinským konfliktem slyšet jen zřídka. Když navíc izraelská letadla v posledních několika letech útočila na cíle v Sýrii, nepřišla od režimu žádná odpověď – a reakce se nedostavila ani ve chvíli, kdy izraelské letouny přelétaly nad prezidentským palácem.

Režim tvrdí, že je součástí „odporu“ spolu se svým významnějším partnerem Íránem. Z depeší zveřejněných na serveru WikiLeaks nicméně vyplývá, že syrské vedení sdělilo íránskému režimu, aby na ně v případné válce s Izraelem nespoléhal, protože je příliš slabé. Režim se tedy dopouští osudné chyby, pokud si myslí, že mu jeho stará taktika odvádění pozornosti bude dál zajišťovat nedotknutelnost. Právě naopak: v situaci, kdy mladí a kvalitně vzdělaní obyvatelé nemohou najít vhodnou práci, si režim vytvořil vlastní skupinu potenciálních demonstrantů, kteří si uvědomují, že vedení používá prázdné slogany, aby prodloužilo výjimečný stav a udrželo se u moci.

Syrský lid je silný, trpělivý, přizpůsobivý a vynalézavý. Rodinná a společenská pouta zůstávají při nepřízni osudu silná. Když je málo potravin, lidé se dělí. Když režim zaškrtí internet, lidé se připojují přes proxy servery.

Syřan si čte noviny v damašské kavárně (4. února 2011)

Syřan si čte noviny v damašské kavárně (4. února 2011)

Neměli by však být nuceni k tomu, aby se protloukali. Neměli by být nuceni k tomu, aby riskovali bezpečnost, když se snaží přes internet spojit se světem. Nikdo si nepřeje, aby ulice Damašku zachvátily protesty nebo aby mezi demonstranty a bezpečnostními složkami vypukly násilné střety. Syrský lid nechce nic jiného než smysluplný dialog s režimem.

Berlínská zeď prý nepadne

Režim musí uznat, že navzdory jeho úsilí sledují Syřané události v regionu se stejným zájmem jako zbytek světa. Syrský lid se nevyžívá v násilí, avšak jakmile se stane svědkem zrození svobody, nezapomene na to snadno – a nenechá v sobě tuto zkušenost přebít státními milodary a bezduchými řečmi vzdáleného a izolovaného vedení.

Lidé tvrdili, že Berlínská zeď nepadne. Tvrdili, že Mubarak neodstoupí. A někteří stále tvrdí, že se Sýrie nemůže změnit. Sýrie se však změní a já se spolu se svými krajany modlím, aby byla tato změna pokojná a harmonická.

Ribal Asad je ředitelem Organizace pro demokracii a svobodu v Sýrii.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka; titulek a mezititulky redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz