Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stalkeři by měli za pronásledování být ve vězení déle, navrhuje ČSSD

  • 34
Za nebezpečné pronásledování - takzvaný stalking - by měl hrozit větší postih. Trestní sazba by se měla zvýšit z jednoho na dva roky vězení. Vyplývá to ze senátního návrhu, který představili senátor za ČSSD Marcel Chládek a a stínová ministryně pro lidská práva Michaela Marksová-Tominová.

Větší postih by hrozil nově i za zneužití osobních údajů pro objednávku zboží či služeb (například v sexuálním e-shopu), které je pro postižené kromě psychického stresu časově i finančně náročné. Postižený stalkingem totiž špatně a zdlouhavě dokazuje, že si nic neobjednával a služby či zboží odvolává.

Nově by také mělo být lépe ochráněno dobré jméno postižené osoby či firmy ve vztahu k jeho obchodním partnerům. Případy stalkingu totiž už několikrát skončily finanční újmou společnosti či vyhozením člověka postiženého stalkingem z práce.

"Je to významné téma, které bychom neměli přehlížet. Řada případů stalkingu totiž skončila sebevraždou. Stalkingem je u nás postižena každá 4. žena a každý 7. muž. Čím rafinovanější stalking je, tím bývá nebezpečnější," zdůvodnil Chládek, proč chtějí téma v parlamentu nastolit.

Co je stalking

Stalking je stupňované pronásledování či slídění. Pronásledovatel svou oběť "bombarduje" SMS, e-maily, telefonáty či nechtěnými dárky. Psychologové to označují za psychoteror. Zařazen mezi kriminální delikty je od ledna 2010.

Návrh na změnu zákona hodlá předložit senátnímu Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, poté také všem senátním klubům. Do Sněmovny by se podle něj měla norma dostat na podzim a v ideálním případě by mohla začít platit už příští rok.

"Řešili jsme to s policisty, soudci i postiženými. V Senátu to do rukou dostanou všechny strany, aby měly čas a prostor se s návrhem seznámit. Věřím, že to najde podporu napříč politickým spektrem," dodal Chládek.

Návrh zákona, který postihy za stalking zpřísní, vychází se sociologického průzkumu české společnosti. "Ten probíhal od konce března tohoto roku a trval měsíc a půl. Dvě otázky o stalkingu jsme položili více než tisícovce občanů České republiky. Celkem 44 procent z nich se se stalkingem nesetkalo, téměř 18 procent lidí ale ano. To považujeme za vysoké číslo," uvedl sociolog Tomáš Zdechovský.

Dodal, že takzvaná "měkká" verze výhrůžek nemusí zákonitě vzbuzovat obavy o život a být hrozbou smrti, ale může se týkat dětí či bezpečí člověka. "Návrh není přelomový, ale zohledňuje současné problémy, se kterými si policie neví rady, protože je nemá jak postihnout," dodal Zdechovský.

Stalking je v Česku trestný od prvního ledna loňského roku. Zatím ale neexistuje provázanost s jednotlivými procesy a podle právníka Michala Hanzlíka se některé případy stalkingu jen velmi těžce prokazují.

"Lidé, kteří mají se stalkingem skutečný problém, se nemohou u policie dovolat pomoci, se současným zákonem to ani nejde. Počet případů stalkingu a vynalézavost pachatelů se ale zvyšuje, proto chceme zákon zjednodušit a i zpřísnit," uvedl Hanzlík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video