Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stalin nemá o atomové bombě ponětí, mýlil se Truman

  11:28aktualizováno  11:28
NATO zveřejnilo unikátní a dosud tajné dokumenty z období svého vzniku. Světlo světa po dlouhých letech ale spatřily i informace, které ke vzniku spojenectví vedly, včetně údajů o pozadí konce druhé světové války a použití jaderných zbraní proti Japonsku.

Výbuch atomové bomby v Nagasaki, 9. srpna 1945 | foto: NATO

Je červenec 1945. Zatímco v Evropě už boje dávno utichly a vítězné mocnosti jednají o novém uspořádání světa, v Tichomoří se odmítá Japonsko vzdát. Nedaleko Pustupimi vrcholí poslední ze série konferencí válečných spojenců - Velké trojky, tedy Británie, Ruska a USA.

Americký prezident Harry S. Truman se zanedlouho rozhodne ke skutečnému použití té nejstrašnější zbraně, bude to poprvé a naposled v dosavadní historii lidstva. Spolu s britským ministerským předsedou Winstonem Churchillem, se dohodnou, že o vynálezu atomové bomby řeknou Stalinovi. Ten však zřejmě už v té době o americkém jaderném programu i prvním úspěšném testu díky svým agentům dávno věděl. Informaci od Trumana se jen pousmál.

Výbuch atomové bomby v HirošiměTruman byl však reakcí zaskočen, když se Stalin na nic podstatného o nové zbrani, která může okamžitě ukončit válku s Japonci, ani nevyptával. Stalin byl přitom považován za doslova posedlého novými vojenskými technologiemi.

O pár dní později - 6. srpna 1945 - svrhne americký letoun na japonskou Hirošimu uranovou jadernou pumu a 9. srpna pak další letoun plutoniovou bombu na Nagasaki. Šest dní po výbuchu v Nagasaki Japonsko oznámí kapitulaci a 2. září podepíše kapitulační listinu a oficiálně ukončí válku v Tichomoří.

Poznámka prezidenta TrumanaZ unikátního dokumentu, který nyní NATO odtajnilo, je zřejmé, že si Truman o Stalinovi asi myslel své. "Řekl jsem Stalinovi, že chceme na Japonce svrhnout nejničivější výbušninu, jaká kdy byla vyrobena. Usmál se a řekl, že oceňuje, že mu to říkám. Ale nemá ani ponětí, o čem mluvím - o atomové bombě," poznamenal si Truman během jednání na druhou stranu fotografie účastníků konference v Postupimi. Poznámka se později dostala do archivu NATO. Dlouhá desetiletí pak ležel snímek mezi tajnými dokumenty v archivech.

Odtajněné dokumenty dokreslují dobu

NATO v unikátním projektu "Odtajněno" na internetu (NATO - Odtajněno) zveřejnilo stovky dokumentů, zpráv, fotografií a filmových záběrů, které dokreslují pozadí vzniku Aliance v roce 1949 a první dekády její existence. Objevují se zde informace o plánování obrany západní Evropy, přijetí nových členů včetně demilitarizovaného Německa a tehdejších rozpočtů na obranné plány.

Výbuch atomové bomby v HirošiměAle také hodnotící zprávy o možném rozpínání sovětského bloku a odhadech ekonomického růstu zemí NATO a Sovětského svazu na straně druhé. "Mýtus, že obrana kolonialismu je jedním z hlavních cílů politiky NATO, musí být zničena," píše se například v tajné zprávě z jednání o Sovětské hrozbě z roku 1956 s konstatováním, že takový obraz by poškodil možnou spolupráci se zeměmi, které se dosud nepřiklonily k žádné "straně". "Pouze důsledným dodržováním naší politiky budeme schopni soupeřit se Sověty ve velkém boji před námi," uvádí zpráva.

"Není pochyb o tom, že sovětští vůdci mají strach z důsledků všeobecné jaderné války. Lze tedy předpokládat, že nezačnou takovou válku, dokud budou vědět, že je Západ připraven k odvetným opatřením jadernými zbraněmi s dostatečnou silou, která by SSSR zničila," konstatuje se v klíčovém strategickém dokumentu o hromadné odvetě NATO z února 1957.

Konference v PostupimiZajímavé jsou například i okolnosti kolem tehdy právě vrcholící Suezské krize, která přerostla v ozbrojený konflikt mezi Egyptem na jedné straně a aliancí Velké Británie, Francie a Izraele na straně druhé. NATO si tehdy uvědomovalo, že evropské mocnosti v oblasti ztratily svůj dřívější vliv a svou pozici na Blízkém východě naopak upevnil Sovětský svaz.

Když pak v roce 1957 Sýrie odmítla Eisenhowerovu doktrínu (ekonomická a vojenská pomoc zemím ohroženým komunismem), protože uzavřela několik dohod se zeměmi východního bloku včetně smlouvy na dodávky zbraní s tehdejším Československem, Aliance si za jednu z priorit ustanovila, že oblast nikdy nesmí "upadnou do područí komunistické nadvlády".

"V poslední době se organizátoři spiknutí proti Sýrii snažili vyvolat dojem, že se situace ohledně Sýrie zdá být méně napjatá. Ale to je jen výmluva, chování USA a Turecka je stále hrozbou a vojenské přípravy pokračují. Na Blízkém východě tak vznikla situace politické nestability a nebezpečí a existuje zde hrozba válečné agrese, která může mít nebezpečné důsledky pro celé mezinárodní život," snažil se ovlivňovat alianční Norsko osobním dopisem tehdejší první tajemník ústředního výboru sovětské komunistické strany Nikita Chruščov.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz