Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stále více školáků na Zlínsku pije

  10:18aktualizováno  10:18
Zlín - Čtrnáctiletá dívka zpitá do němoty - obrázek, který je stále všednější. Lékaři i policie bijí na poplach: Stále více mladistvých holduje pití. Výzkumy hovoří jasnou řečí: první zkušenosti s alkoholem dnes získávají děti běžně v patnácti. Nejčastěji pak z mladých lidí popíjejí učni. A nejčastěji pivo.

"U dospívajících dětí to byl vždycky problém. Pít alkohol nebo kouřit cigarety je znak dospělosti, po které touží. Věková hranice, kdy začínají, ale opravdu klesá," říká ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny ve Valašském Meziříčí Ema Vrchovská.

"Opilých dětí bohužel stále přibývá. Alkohol je v dnešní době u školáků větší problém než drogy," souhlasí asistentka primáře dětského oddělení jednotky intenzivní péče v Baťově nemocnici Lenka Ťoukálková.

Právě na dětskou "jipku" záchranka vozí opilé děti, které chodci stále častěji nacházejí ležící v bezvědomí na chodníku či spící na lavičce. Poslední podobný případ se stal před čtrnácti dny.

Mladíci pili slivovici v trolejbusu
Lidé na zastávce městské hromadné dopravy v Otrokovicích zavolali sanitku k patnáctiletému chlapci ze Zlína, který ležel bezvládně na cestě, nereagoval na žádné podněty a z úst mu tekly zvratky.

Důvod? Hoch si se svými kamarády krátil cestu trolejbusem ze Zlína tím, že si dávali na každé zastávce panáka slivovice z lahve, kterou vzal jeden z nich doma rodičům.

Každý se však neopije dobrovolně. Některé děti si dávají na alkohol pozor, přesto však skončí s otravou v nemocnici. Nejčastěji kvůli škodolibosti svých "kamarádů".

"Před nedávnem k nám přivezli holčičku v bezvědomí, kterou opili její spolužáci. Nepozorovaně jí dávali do džusu vodku," vzpomíná Ťoukálková.

Pití mladistvých: špatná výchova
Drastické případy jsou podle specialistů pouze špičkou ledovce. Školáků, kteří velmi záhy začínají experimentovat s alkoholem, je podle jejich názoru mnohem víc. A proč je situace tak zlá? "Je to důsledek špatné výchovy," shodují se odborníci.

Jestliže se sexuální výchova zanedbává pouze v některých rodinách, téměř ve všech podle nich schází osvěta týkající se alkoholu. "Rodiče považují za samozřejmost, že jejich dítě o účincích alkoholu už dobře ví. V tom se však velmi mýlí. Děti se to nedozvědí, a proto to zkoušejí samy na vlastní kůži," hledá příčiny dnešní situace Ťoukálková.

Děti neznají míru u alkoholu
Právě absolutní neznalost účinků alkoholu při první zkušenosti s ním má za následek, že děti často končí v bezvědomí v nemocnici. Nedokáží totiž odhadnout, co snesou.

A v jejich věku to bývá hodně málo. Už při dvou promilích alkoholu v krvi dítěte lékaři hovoří o otravě. "Mladý organismus ještě neumí s alkoholem pracovat," podotýká asistentka primáře dětského oddělení.

"My se snažíme řadit alkohol i cigarety mezi drogy, nijak je nelegalizovat. Děti si musí uvědomit, že u alkoholu začíná cesta k drogám, a to už je mnohem horší problém," soudí Vrchovská.

Nebezpečný je hlavně tvrdý alkohol
Zvlášť tvrdý alkohol je pro školáky učiněná past. Často pijí rychle jednu skleničku za druhou, protože necítí hned jeho účinek. Pak ale nastane obrovský zlom. Naštěstí se však první flámy u školou povinných mladých lidí téměř vždy obejdou bez trvalých následků na zdraví.

Největší jizvou tak bývá druhý den ráno na nemocničním lůžku stud a především strach, že se o tom dozvědí ve škole. Doktoři však ctí lékařské tajemství a školy o chování jejich žáků neinformují.

"Rodiče někdy v těchto chvílích poprvé přiznají, že mají s výchovou dítěte potíže. Proto spolupracujeme s psychologickou a rodinnou poradnou, kam je můžeme poslat," říká Lenka Ťoukálková.

Rodiče své děti ještě omlouvají
Častěji se však lékaři setkávají se zcela opačným přístupem. Rodiče své dítě hájí za každou cenu a před problémy zavírají oči. "Museli ho opít kamarádi, můj syn by to nikdy neudělal," slyšívají na dětské intenzivní péči často z úst rozrušených matek.

A to dokonce i tehdy, když se syn opije doma z alkoholu, který vezme rodičům. Takový případ zažili v nemocnici před několika týdny.

"Rodiče chlapce přivezli opilého na mol a dokonce našli doma i prázdnou láhev, přesto však neustále opakovali, že se den před tím bouchnul do hlavy a teď ho zřejmě přepadla slabost," poukazuje lékařka Ťoukálková.

V hospodě běžně nalévají nedospělým
Mladiství popíjejí alkohol buď doma, nebo v restauracích. Do bytu na ně kromě rodičů nikdo nemůže, zato v hospodách po nich policie v posledních dvou letech doslova "pase".

Každý týden dělá zátahy na desítky nočních podniků a hledá mladistvé osoby, které pijí alkohol. Na jednu akci v průměru vychází deset opilých školáků. "Toto vysoké číslo je dáno však i tím, že kontroly děláme pravidelně," říká policejní mluvčí Ivo Mitáček.

Vrchnímu či kamarádům, kteří mladistvým osobám pití nabídnou, hrozí pokuta a když je alkoholu víc, dokonce i trest odnětí svobody na jeden rok. Policie si uvědomuje, že když mládež vyžene z restaurací, bude popíjet v bytech, přesto se domnívá, že kontroly mají mysl.

"Když mladiství pijí v hospodách, tak cestou domů dělají výtržnosti, dopouštějí se přestupků a trestných činů. Jsou více společensky nebezpeční," tvrdí policejní mluvčí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...Najdete na iDNES.cz