Výkazyz osobních účtů pojišťanců mohou odhalit péči, kterou pacienti neabsolvovali. Ilustrační foto

Výkazyz osobních účtů pojišťanců mohou odhalit péči, kterou pacienti neabsolvovali. Ilustrační foto | foto: AP

Stále víc pacientů kontroluje účty svých lékařů. Odhalují i podvody

  • 21
Stále více pacientů žádá zdravotní pojišťovny, aby jim zaslaly výpis se zákroky a výkony, které si účtují lékaři. U VZP si za loňský rok vyžádalo výpisy z osobních účtů kolem devadesáti tisíc lidí. Nezřídka díky nim odhalili chyby i podvody doktorů.

Jeden z pacientů tak odhalil lékaře, který si nechal pojišťovnou proplácet výkony přesto, že k němu vůbec nedocházel, informuje deník Právo.

"Ve dvou měsících v roce se několik let pravidelně opakovaly malé, nenápadné výkony zhruba za 200 a 500 korun. Naposledy jsem si vzal diář a zjistil, že v daném roce jsem tohoto lékaře ani jednou nekontaktoval. Avšak opět byly výkony vykázány," cituje muže Právo.

Jeho lékař si tak díky drobným podvodům přišel na 700 korun ročně. Za pět let získal 3 500 korun. Jestli se podobně zachoval i u desítek jiných pacientů, mohl si tak vydělat i desetitisíce bokem.

Osobní účet u zdravotní pojišťovny by lidé měli na vyžádání obdržet poštou zdarma. Pokud nesrovnalosti odhalí, měli by pojišťovnu kontaktovat. Ta se výtkou musí zabývat.

Kolik peněz se ztratí?

Systémem veřejného zdravotního pojištění ročně proteče kolem 250 miliard korun. Ztratit se podle pesimistických odhadů mohou stamiliony. Podle šéfa Svazu pacientů ČR Luboše Olejára unikne kolem 10 procent, tedy asi 25 miliard.

"Každou stížností se zabýváme. Pokud pacient nezůstane v anonymitě a poskytne pojišťovně své údaje o jménu, výkonu a ošetřujícím lékaři, prověří případ revizní lékař," ujistil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

"Je ale třeba říci, že převážnou část nesrovnalostí tvoří například chyba v rodném čísle nebo kódu diagnózy, tedy chyby řekněme technického rázu, které lze poměrně snadno vysvětlit. Současně se stává i to, že klienti odhalí předpis léku, který neužívají nebo návštěvu lékaře v době, kdy u něj ve skutečnosti nebyli. Přesnou statistiku stížností ale nemáme," dodal Rod.

Za poslední rok si u VZP o výpis z osobního účtu zažádalo 90 tisíc lidí. "Letos počítáme s desetiprocentním nárůstem," řekl mluvčí. Dalších 2,5 milionu pojištěnců má podle něj u VZP nepřetržitý přístup ke svému výpisu vykázané zdravotní péče prostřednictvím elektronické zdravotní knížky.

Podle experta ze společnosti, která pro VZP elektronické zdravotní knížky vytváří, se číslo žádostí o stažení přehledu vykázané péče za posledního půl roku pohybuje okolo 15 tisíc měsíčně.

Některé stížnosti jsou neoprávněné

Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadečková uvedla, že stížností přibývá. Upozornila ale, že z velké části jde také o neznalost pacientů, kteří si kolikrát neuvědomí, že například po odběru krve jde vzorek do laboratoří, kde jsou prováděny další potřebné testy.

Zájem pacientů o provedenou zdravotní péči chválí i Česká lékařská komora. "Ještě bychom přivítali, kdyby se pacienti dozvěděli o tom, jakou část vykázané zdravotní péče pojišťovny neproplácejí. Dozvěděli by se tedy, že velkou část péče, kterou podstoupili, musí platit lékaři či samotná zdravotnická zařízení. Bylo by tedy dobré, kdyby ta informace byla komplexní," upozornil prezident ČLK Milan Kubek.

Postupy některých lékařů, kteří si na nic netušících pacientech vydělávají peníze bokem, hodnotit nechtěl. "Je to samozřejmě podvod a tím pádem záležitost dvou smluvních partnerů a policie," míní. "Pro nás je z hlediska etiky mnohem závažnější, když si lékař vymýšlí diagnózy a léčbu pacienta, který ji nepotřebuje. Takový doktor je z komory vyloučen," uvedl Kubek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video