Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stahování hudby z internetu odzvonilo jen zdánlivě

aktualizováno 
Soudní spor mezi společností Napster a autorskou organizací RIAA (Recording Industry Association of America) vyvolal v poslední době velký zájem nejen mezi uživateli internetu. Systém Napster jim totiž umožňuje vyměňovat si mezi sebou hudební soubory ve formátu MP3.P roto také musí čelit obvinění z podpory hudebního pirátství.

Napster je zároveň služba i program umožňující výměnu hudebních souborů formátu MP3. Uživatel nainstaluje na svůj počítač specializované vyhledávací rozhraní (klient), které stáhne z internetové stránky Napster.com. Po instalaci klientu se uživatel přihlásí do systému Napsteru, kde si může s ostatními uživateli bezplatně vyměňovat hudební nahrávky a stahovat na svůj počítač skladby oblíbených hudebníků. Služba Napster nyní pracuje na více než 100 samostatných serverech, které uchovávají databáze hudebních skladeb přihlášených uživatelů. Skrze servery rovněž probíhá výměna souborů. Napster v prosinci uplynulého roku zažalovalo Sdružení amerického hudebního průmyslu (RIAA) pro porušování autorských zákonů. Podle RIAA byl autorský zákon porušen nelegální výměnou pirátských souborů MP3 právě v systému Napsteru. Americká soudkyně Marilyn Hallová Patelová nárok RIAA uznala a nařídila uzavření služby, společnost Napster však podala odvolání.

Pirátství nebo pomoc?

Podle tvrzení sdružení RIAA slouží databáze Napsteru především k výměně nelegálních kopií hudebních nahrávek, avšak tvůrci Napsteru uvádějí, že tato služba vznikla zejména pro amatérské hudebníky a ne- známé umělce. "Pomocí tohoto systému jsme umožnili amatérským a neznámým umělcům si mezi sebou vyměňovat vlastní hudbu," uvedla Eileen Richardsonová ze společnosti Napster. Vzrůstající oblibu Napsteru Richardsonová přisuzuje především tím, jak pohodlně se s ním pracuje na rozdíl od běžných internetových vyhledávacích služeb. "Věřím, že je to díky tomu, že Napster je vyhledávačem v reálném čase. Ve statických vyhledávačích jsou často chyby nebo špatné odkazy," uvádí Richardsonová. RIAA se však domnívá, že obliba Napsteru pramení především z možnosti šířit nelegální hudební nahrávky. Nezávisle na sdružení RIAA podala na Napster žalobu skupina Metallica, která se ohradila proti šíření nelegálních kopií jejích alb a nahrávek prostřednictvím této služby. Za pomoci najaté konzultační společnosti se kapele podařilo identifikovat přibližně 335 tisíc lidí, kteří se podíleli na nelegálním šíření jejich děl. Další žaloba na sebe nenechala dlouho čekat podal ji rapový zpěvák Dr. Dre, který Napster žaluje o 10 miliónů dolarů. Terčem žaloby RIAA se stalo 100 serverů, na kterých jsou všechny služby Napsteru soustředěny. Pokud budou vyřazeny z činnosti, Napster přestane pracovat.

Gnutellu prý nelze zakázat

Na zcela odlišném základě pracuje program Gnutella, o kterém se v současné době hovoří jako o nástupci Napsteru. Díky Gnutelle soubory putují přímo mezi počítači uživatelů, a tak tento program pravděpodobně zůstane z právního hlediska nepostižitelný, neboť by bylo nutno žalovat tisíce samostatných uživatelů. Systém tvoří tisíce počítačů po celém světě, spojených do jedné sítě. Její součástí není žádný hlavní server nebo centrální databáze. "Jediný způsob, jak Gnutellu zastavit, je vypnout internet," prohlásil ředitel společnosti Thomas Hale. Zatímco RIAA a někteří známí hudební interpreti vedou se skladbami šířenými prostřednictvím internetu válku, malá hudební nakladatelství se zabývají otázkou využití distribučních možností internetu. Vydavatelství sdružuje seskupení The House Committee on Small Business, vedené rapovým zpěvákem Chuckem D a Tomem Silvermanem, zakladatelem nakladatelství Tommy Boys Records. Napster má v současné době přibližně 20 miliónů uživatelů, v nichž hudebníci spatřují nové publikum.

Kde je možné najít Napster a Gnutellu?

Napster - www.napster.com
Gnutella - www.gnutellanews.com

Historie Napsteru

říjen 1998 - Objevuje se přenosný přístroj Diamond Rio 300 pro přehrávání MP3 skladeb.RIAA se neúspěšně pokouší zabránit jeho prodeji.

polovina roku 1999 - Spuštění systému Napster.

8. prosinec 1999 - Organizace RIAA podala na Napster žalobu pro porušování autorských práv.

začátek roku 2000 - Spuštění systému Gnutella. Program původně vyvíjený firmou Nullsoft byl jejich partnerem, službou AOL (America On Line) odmítnut jako "neschválený a vedený na vlastní pěst", vývoje se ujímají desítky nadšenců na internetu.

3. květen 2000 - Rocková skupina Metallica zamezila 335 000 uživatelů Napsteru používat jeho služby.

17. květen 2000 - Rapový zpěvák Dr.Dre podal na Napster žalobu pro šíření nelegálních kopií nahrávek své skupiny.

26. červenec 2000 - Americká soudkyně Marylin Hallová Pa elová nařídila Napsteru, aby zabránil šíření copyrightované hudby na svých serverech, což se prakticky rovná ukončení činnosti.

27. červenec 2000 - Výrok soudkyně vyvolal velký rozruch mezi uživateli internetu. Hackeři, kteří se v té době účastní konference Black Hat, prohlašují, že zákaz Napsteru je z jejich hlediska "irelevantní". Jeho místo může podle nich zaplnit Gnutella a jiné programy.

28. červenec 2000 - Společnost Napster se proti rozhodnutí soudu odvolala. Kauza dále pokračuje.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANALÝZA: Dny hněvu? Zatím ani náhodou, Palestinci jsou apatičtí

Palestinci se bouří proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat...

Měla to být třetí intifáda, ale kdyby takhle vypadaly ty dvě předchozí, všichni by dávno zapomněli, že vůbec byly....

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz